Schody w salonie – poznaj pomysły na schody w pokoju dziennym

Schody w salonie montowane są w domach jednorodzinnych, w których znajduje się otwarta przestrzeń na parterze. W zależności od projektu mogą prowadzić prosto z pokoju dziennego na poddasze, piętro lub na antresolę. Sprawdź, jak zaplanować schody w salonie i jak je zaaranżować, aby były funkcjonalne i stanowiły efektowny element dekoracyjny wnętrza.

Schody w salonie - zdjęcie 1

Umieszczenie schodów w salonie przewidują głównie projekty domów nowoczesnych, w których na niższej kondygnacji znajduje się duże i otwarte wnętrze, a na wyższej sypialnie. Takie rozwiązanie wiąże się z brakiem klatki schodowej, a więc pozwala na wygospodarowanie większej przestrzeni w pokoju dziennym, co jest szczególnie cenne w przypadku małych domów.

Schody w salonie - jak zaplanować schody w salonie?

Schody w salonie pełnią przede wszystkim funkcję komunikacyjną, dlatego niezwykle ważne jest, by je zlokalizować w odpowiednim miejscu – tak by umożliwiały łatwe przemieszczanie się między kondygnacjami, a jednocześnie ich użytkowanie przez domowników nie zakłócało spokoju osobom przebywającym w pokoju.

Projektanci najczęściej więc umieszczają schody zaraz koło wejścia do jego wnętrza, w pobliżu holu na parterze. Innym rozwiązaniem jest usytuowanie ich w taki sposób, by naturalnie oddzielały dwie strefy w otwartym wnętrzu np. strefę mieszkalną od jadalni z kuchnią.

Zazwyczaj schody w małym salonie montowane są przy jednej ze ścian, ponieważ w ten sposób nie zabierają dużej ilości miejsca we wnętrzu. Przestrzeń pod nimi można wtedy także łatwiej zagospodarować np. umieszczając w niej niższe meble, kominek, czy telewizor.

W dużym salonie można jednak zastosować inne rozwiązanie, lokalizując schody nawet na środku pokoju, zwłaszcza jeśli ma być to wyjątkowo efektowna konstrukcja np. ze szkła lub w kształcie spirali.

Dowiedz się więcej: Schody wewnętrzne - czym się kierować wybierając schody wewnętrzne do domu?

Schody w salonie - jakie schody wewnętrzne sprawdzą się w Twoim salonie?

Jeśli chodzi o samą konstrukcję schodów, w przestronnych pomieszczeniach ma ona mniejsze znaczenie – duża ilość miejsca pozwala bowiem na puszczenie wodzy fantazji i zastosowanie każdego rodzaju schodów np. wygodnych dwubiegowych ze spocznikiem lub zajmujących niewiele miejsca schodów zabiegowych.

W obu przypadkach wnękę pod górnym biegiem można wykorzystać w ciekawy sposób. Nie jest to możliwe w przypadku schodów spiralnych, które są jednak bardzo efektowne – pięknie prezentują się szczególnie we wnętrzach loftowych lub retro i świetnie sprawdzają się zarówno jako schody na poddasze, jak i antresolę.

Uniwersalnym rozwiązaniem są schody jednobiegowe w salonie, zwłaszcza te umieszczone przy ścianie, ponieważ mają prostą konstrukcję i można je zastosować nawet w niewielkim pomieszczeniu.

Szczególnie modne są schody ażurowe, które nierzadko składają się wyłącznie ze stopni mocowanych bezpośrednio do ściany. Takie otwarte schody wyglądają minimalistycznie i lekko, a więc optycznie nie przytłaczają niewielkiego pokoju.

Należy jednak pamiętać, że tego rodzaju nowoczesne schody w salonie są dość akustyczne, a ponadto nie można pod nimi umieścić wielu rzeczy (np. telewizora) ze względu na opadający z nich kurz.

Bardziej funkcjonalne pod tym względem są schody zabudowane, które w salonie o mniejszej powierzchni mogą jednak wyglądać zbyt masywnie. Wówczas warto pomyśleć o nadaniu ich konstrukcji optycznej lekkości, stosując do ich budowy np. przezroczyste szkło, czy stal.

Schody w salonie

Schody w salonie: drewniane czy betonowe?

Wydaje się, że najlepszym wyborem będą drewniane schody w salonie, ponieważ drewno jest materiałem ciepłym, które doda wnętrzu przytulnego charakteru. Ponadto wybierając odpowiedni gatunek drewna, można łatwo dopasować schody do podłogi drewnianej, uzyskując tym samym spójny efekt aranżacyjny.

Schody drewniane mogą być ażurowe lub zabudowane, a także o dowolnej konstrukcji – zarówno jedno- i dwubiegowe jak również zabiegowe, czy spiralne.

Betonowe schody w salonie o standardowej, pełnej konstrukcji będą dobrze się prezentować wyłącznie w dużym, przestronnym pomieszczeniu.

W mniejszym pokoju lepiej zastosować ich nowoczesną wersję, czyli schody dywanowe. Charakteryzują się one brakiem policzka, czyli belki nośnej, na której opierają się stopnie. Konstrukcja składa się zatem wyłącznie ze stopnic i podstopnic, dzięki czemu wydaje się lekka i umożliwia zagospodarowanie przestrzeni znajdującej się pod nią.

Schody betonowe są solidne i można je pokryć dekoracyjnymi płytkami, drewnem lub winylem. W salonie urządzonym w stylu loftowym warto je pozostawić w stanie surowym, lecz wówczas należy je pokryć specjalnym impregnatem lub żywicą epoksydową, aby były odporne na zanieczyszczenia i mechaniczne uszkodzenia.

Przeczytaj: Jakie schody wybrać: drewniane czy betonowe?

Jak zrobić schody w salonie własnoręcznie?

Jeżeli chcesz własnoręcznie zrobić schody w salonie, najprościej wybrać gotowe konstrukcje do samodzielnego montażu, czyli schody modułowe.

Najczęściej są to lekkie schody zabiegowe, które składają się ze stalowych elementów nośnych oraz drewnianych stopni. Można je kupić w wariancie dopasowanym do wnętrza pod względem wysokości, liczby i szerokości stopni, a nawet kąta zakręcenia.

Poszczególne elementy konstrukcyjne do samodzielnego montażu (stopnie, podstopnice i belki policzkowe) możesz także zamówić w firmach zajmujących się ich wykonywaniem na specjalne zamówienie. Wówczas niezbędne będzie przygotowanie projektu takiej konstrukcji.

Pamiętaj, że stopnie powinny mieć wysokość 14-19 cm i szerokość 29-32 cm. Z kolei ich optymalna długość (a więc szerokość całej konstrukcji) to 80 cm. Do obliczenia parametrów schodów warto użyć gotowego kalkulatora, jaki znajdziesz w Internecie lub w formie aplikacji na smartfona.

Sam montaż schodów nie jest trudny – należy do tego użyć wkrętów i kleju montażowego, i zacząć od belek policzkowych, następnie przymocować kolejne stopnie i podstopnice, a na końcu dokręcić balustradę.

Schody w salonie - jak je zaaranżować?

Schody w salonie wpływają na aranżację całego wnętrza, dlatego ważne jest, by tworzyły spójną całość z pozostałymi elementami wyposażenia i wykończenia pokoju dziennego.

Najmodniejsze dzisiaj są nowoczesne, minimalistyczne aranżacje – w tak urządzonym salonie schody powinny mieć nie tylko dyskretną i lekką konstrukcję, ale także kolor dopasowany do kolorystyki wnętrza.

Na tle szarych ścian świetnie prezentować się będą czarne lub białe schody, a w salonie w stylu skandynawskim w kolorze naturalnego drewna. Lekkość konstrukcji można podkreślić prostą barierką ze stali nierdzewnej, bądź balustradą ze szkła.

We wnętrzach urządzonych klasycznie lub w stylu retro, warto wybrać bardziej dekoracyjne konstrukcje. Pięknie będą wyglądały schody w salonie np. z rzeźbioną barierką z drewna lub balustradą z żeliwa, w której tralki będą tworzyły fantazyjny wzór.

Schody w salonie

Schody w salonie - ciekawe pomysły na usytuowanie schodów w pokoju dziennym

W sieci znajdziesz ciekawe inspiracje, gdzie umieścić schody w salonie, by osiągnąć jak najlepszy efekt aranżacyjny. Niebanalnym pomysłem jest np. ich montaż w centralnym punkcie pokoju, dzięki czemu można przy okazji uzyskać naturalną przegrodę oddzielającą poszczególne strefy w pomieszczeniu. Schodami można także wydzielić przestrzeń na hol, który nie został oddzielony od pokoju inną przegrodą.

Wbrew pozorom schody w pokoju dziennym nie muszą być zamontowane wyłącznie przy jednej ze ścian. Ciekawy efekt można bowiem uzyskać, lokalizując je przy dużych oknach panoramicznych – wówczas jednak warto, by była to konstrukcja ażurowa lub również ze szkła.

Sprawdź: Schody kręcone - czy warto mieć kręcone schody w domu?

Schody w salonie: cena - ile kosztuje wykonanie i materiały?

Jeśli marzą Ci się schody w salonie, cena gotowych konstrukcji nie powinna przyprawić Cię o ból głowy. Najprostsze schody modułowe ze stali i drewna kosztują od 2 do 4 tysięcy złotych. Podobną cenę należy zapłacić za schody drewniane samonośne z biegiem prostym wykonane na wymiar.

Znacznie droższe są schody dwu- i trzybiegowe ze spocznikiem oraz schody betonowe – ich koszt sięga od kilku do kilkunastu tysięcy złotych (koszt materiału i robocizny).

Na co zwrócić uwagę wybierając schody do salonu?

Wybierając schody do salonu, zwróć uwagę nie tylko na ich estetykę i solidność wykonania. Ważne jest także bezpieczeństwo i wygoda użytkowania. W domu, w którym są dzieci i osoby starsze lub zmagające się z niepełnosprawnością ruchową, należy wybrać schody o prostym biegu (najlepiej ze spocznikiem), ze stabilną balustradą i antypoślizgowymi stopniami.

W każdym przypadku schody w pokoju dziennym nie powinny być głośne, aby chodzenie po nich nie zakłócało spokoju w strefie wypoczynkowej w pomieszczeniu. Należy tu pamiętać, że najcichsze są schody betonowe, natomiast najbardziej akustyczne ażurowe oraz wykonane z metalu.

Schody w salonie - jakie są wady i zalety umieszczania schodów w salonie?

Zanim zdecydujesz się na schody w salonie, weź pod uwagę wszystkie wady i zalety tego rozwiązania. 

Zalety schodów w salonie:

  • atrakcyjny efekt aranżacyjny,
  • większa przestrzeń w pokoju dziennym,
  • możliwość ciekawego zagospodarowania przestrzeni pod schodami – można tam umieścić kominek, kanapę, a nawet urządzić kącik do pracy czy czytelnię.

Wady schodów w pokoju dziennym:

  • brak granicy między strefą wypoczynkową i komunikacyjną,
  • odgłosy z salonu mogą być słyszalne na wyższej kondygnacji i na odwrót,
  • mniejsze poczucie prywatności osób przebywających w salonie. 

Warto jednak zwrócić uwagę, że wady rozwiązania można częściowo wyeliminować, lokalizując schody w salonie w odpowiednim miejscu oraz poprzez przemyślaną aranżację wnętrza.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Salon
ramaro.pl narożnik Sponsorowany
28.11.2024 r. Artykuł partnerski

Wyjątkowe oferty w sklepie Ramaro.pl w listopadzie

Okna
jak wybrać okna i drzwi tarasowe aluprof Sponsorowany
26.11.2024 r. Artykuł partnerski

O czym pamiętać, wybierając drzwi i okna na taras?

Technologie budowlane
dom pasywny
21.11.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym są domy pasywne i dlaczego warto w nie inwestować?

Salon
ramaro.pl narożnik Sponsorowany
28.11.2024 r. Artykuł partnerski

Wyjątkowe oferty w sklepie Ramaro.pl w listopadzie

Okna
jak wybrać okna i drzwi tarasowe aluprof Sponsorowany
26.11.2024 r. Artykuł partnerski

O czym pamiętać, wybierając drzwi i okna na taras?

Technologie budowlane
dom pasywny
21.11.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym są domy pasywne i dlaczego warto w nie inwestować?

Nowości w tej kategorii

Schody
Schody na poddasze
06.07.2023 r. Jan Susmaga

Schody na poddasze – na co zwrócić uwagę wybierając wygodne schody na poddasze?

Schody na poddasze nie muszą mieć tradycyjnej formy – jeśli mają prowadzić na...

Schody
Schody betonowe
09.05.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ile kosztują schody betonowe wewnętrzne i zewnętrzne?

Schody betonowe to jeden z popularniejszych rodzajów schodów w domach jednorodzinnych. Choć ich cena nie należy do niskich...

Schody
Schody samonośne
09.05.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Schody samonośne – definicja, cena i sposób montażu schodów samonośnych

Schody – mimo wspólnej funkcji, która łączy poszczególne modele – w istotny s...

Schody
Schody młynarskie
09.05.2023 r. Jan Susmaga

Schody młynarskie – czym się wyróżniają i gdzie możemy je zastosować?

Nawet jeśli dysponujesz ograniczonym pod względem metrażu pomieszczeniem, moż...

Schody
Schody na poddasze
06.07.2023 r. Jan Susmaga

Schody na poddasze – na co zwrócić uwagę wybierając wygodne schody na poddasze?

Schody na poddasze nie muszą mieć tradycyjnej formy – jeśli mają prowadzić na...

Schody
Schody betonowe
09.05.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ile kosztują schody betonowe wewnętrzne i zewnętrzne?

Schody betonowe to jeden z popularniejszych rodzajów schodów w domach jednorodzinnych. Choć ich cena nie należy do niskich...

Schody
Schody samonośne
09.05.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Schody samonośne – definicja, cena i sposób montażu schodów samonośnych

Schody – mimo wspólnej funkcji, która łączy poszczególne modele – w istotny s...

Schody
Schody młynarskie
09.05.2023 r. Jan Susmaga

Schody młynarskie – czym się wyróżniają i gdzie możemy je zastosować?

Nawet jeśli dysponujesz ograniczonym pod względem metrażu pomieszczeniem, moż...

REKLAMA
Zamknij