Styl eklektyczny — czym wyróżnia się styl eklektyczny w salonie?
Łączenie stylów to trudna sztuka. Należy tak zachować proporcje, aby dom nie przypominał nieuporządkowanego miszmaszu, a jednocześnie przyciągał niebanalną aranżacją. Jak to zrobić? Wypróbuj styl eklektyczny w salonie i nadaj mu własny, oryginalny charakter.
Styl eklektyczny — czym się wyróżnia?
Styl eklektyczny zapoczątkowany został w XIX wieku pod wpływem mody francuskiej, kiedy popularne stało się łączenie mieszczańskiego stylu biedermeier (meble wygodne i funkcjonalne) z dekoracjami snycerskimi (rzeźbionymi w drewnie). Była to odpowiedź mieszczan na wszędobylski przepych arystokracji zachwyconej stylem empire. Eklektyzm z czasem z powodzeniem przeniósł się również na architekturę, dzięki czemu stworzono, chociażby Wieżę Eiffla w Paryżu czy Statuę Wolności w Nowym Jorku.
Mówiąc o stylu eklektycznym rzadko kiedy mamy na myśli modę z przełomu XIX i XX wieku, a częściej mówimy o nowoczesnych wnętrzach i najnowszych trendach w aranżacji wnętrz. Będąc na etapie remontu czy zakupu projektu domu, warto zastanowić się, w jakim stylu urządzimy nasze „cztery ściany”, tak, aby maksymalnie ułatwić sobie ten proces i zawczasu dokonać ewentualnych zmian w projekcie.
Co to jest styl eklektyczny? Najprościej mówiąc, jest to połączenie kilku stylów i konwencji. Najczęściej spaja się ze sobą stylistykę minimalistyczną lub nowoczesną, która stanowi bazę wraz z meblami eklektycznymi, stylem Art Deco, boho czy też vintage. Definicja nie narzuca ilości wzorów, które powinniśmy ze sobą połączyć, jednak dla bezpieczeństwa warto zacząć od dwóch.
Ze stylem eklektycznym najczęściej spotkać możemy się przy okazji urządzania salonu lub sypialni. Dlaczego? W tych pomieszczeniach bardzo łatwo jest wprowadzić eklektyczne dodatki, uzupełniając neutralny wystrój kolorowymi ramkami, oryginalnym oświetleniem czy patchworkowymi poduszkami i kocami. W salonie najczęściej mamy też najwięcej mebli oraz dekoracji, dzięki czemu zyskujemy ogromne pole do popisu.
Jak urządzić salon w stylu eklektycznym?
Eklektyzm w salonie niestety szybko może stać się przyczyną chaosu, czyniąc z niego nieudany wnętrzarski eksperyment. Warto więc poznać kilka zasad, które pomogą nam w aranżacji.
Styl eklektyczny w salonie polega na zestawieniu ze sobą elementów, które z pozoru mogą do siebie nie pasować. Jest to trudna sztuka, dlatego osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z urządzaniem wnętrz, proponujemy rozpocząć od bezpiecznych połączeń.
Doskonale sprawdzą się tu meble o prostej formie, wykonane z naturalnych surowców w stonowanej kolorystyce. Będą one stanowić doskonałe tło oraz bazę do wybranych zdobień i dekoracji. Dla przykładu, na prostej, jednolitej kanapie, możemy ułożyć zestaw poduszek w wybranych wzorach, a prostą komodę przyozdobić dekoracyjnymi uchwytami.
Styl eklektyczny we wnętrzach świetnie wygląda na tle jednolitych ścian. Warto więc w tej kwestii postawić na prawdziwy minimalizm, nie ograniczając się jednak tylko do jasnych tonacji. W salonie bezkonkurencyjnie będą wyglądały ściany w kolorze butelkowej zieleni, purpury, granatu czy bordo.
Moc stylu eklektycznego tkwi w dodatkach. Zdecydowanie powinniśmy więc postawić na modne oświetlenie oraz charakterystyczne dla tej stylistyki akcesoria. Doskonale będą współgrały nowoczesne grafiki w formie plakatów z ceramicznymi bibelotami czy wiklinowymi koszami.
Do prostych ramek, warto dobrać futrzane poduszki, a rzeźby w stylu wiktoriańskim ustawić obok minimalistycznych kwietników czy geometrycznych świeczników. Przekucie całego potencjału w dodatki, ma jeden, niezaprzeczalny plus — bardzo szybko można je schować i wymienić na inne bez ponoszenia dużych kosztów.
Dowiedz się: Salon glamour - czym się charakteryzuje salon w stylu glamour?
Meble do salonu w stylu eklektycznym — jakie wybrać?
Styl eklektyczny w meblach to kolejny etap w aranżacji wnętrz. Osoby, które nie lubią samodzielnie łączyć dodatków, mogą posłużyć się gotowymi rozwiązaniami, wybierając właśnie meble eklektyczne. Charakteryzują się bogatymi zdobieniami (zwłaszcza snycerskimi), toczonymi elementami oraz bogatą ornamentyką. Wykonane najczęściej z drewna, a przede wszystkim z dębu, buku czy olchy, posiadają metalowe okucia, zawiasy i zamki.
Meble eklektyczne wyróżniają się też oryginalnymi obiciami. Krzesła, sofy czy fotele najczęściej wykonane są z aksamitu, czy pluszu, rzadziej ze skóry. Niektóre z nich posiadają charakterystyczne złocenia czy inne motywy zdobnicze. Na rynku dostępne są też krzesła patchworkowe wykonane z kilku materiałów, które doskonale dopasują się do prostego i minimalistycznego stołu. W eklektycznym salonie świetnie sprawdzą się kredensy, bieliźniarki czy bogato rzeźbione biurka.
Oświetlenie w eklektycznym salonie
Oświetlenie odgrywa bardzo ważną funkcję w salonie eklektycznym, ponieważ stanowi rodzaj ozdoby. W pomieszczeniu, w którym znajdują się bogato zdobione meble, z powodzeniem sprawdzi się minimalistyczna lampa industrialna, a nowoczesny salon dopełnią ażurowe lampy z kryształkami. Dodatkowe źródła światła mogą stanowić lampy podłogowe czy ozdobne kinkiety na ścianie.
Nie przegap: Oświetlenie salonu - jakie wybrać? Pomysły i inspiracje
Styl eklektyczny w salonie – jak podkreślić go akcesoriami i dodatkami?
Dodatki, niezależnie od stylistyki, nadają charakteru wnętrzu, w którym się znajdują. Styl eklektyczny „lubi” zarówno proste, jak i nowoczesne dekoracje, takie jak: surowe ramy, plakaty, metalowe kwietniki czy industrialne lampy, ale również bogato zdobione lampy, wiktoriańskie wazony, stare zegary czy ciężkie, pluszowe zasłony. Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z aranżacją, powinny proste wnętrze i bazowe wyposażenie podkreślić odpowiednimi dodatkami.
W jakim domu najlepiej się sprawdzi salon w stylu styl eklektycznym?
Dom, w którym świetnie sprawdzi się salon eklektyczny, z całą pewnością powinien należeć do osób kreatywnych, które uwielbiają bawić się stylem i modą. Nieszablonowe myślenie oraz częste zmiany to jedne z głównych założeń tej stylistyki.
Chcąc uniknąć wrażenia bałaganu i chaosu, warto dedykować jedno z większych pomieszczeń na urządzenie go w stylu eklektycznym. Duże i ciężkie meble, nie będą sprawiały wrażenia mozolnych w dużych pomieszczeniach, a duże drewniane okna i drzwi mogą jedynie podkreślić ten styl. Eklektyzm idealnie dopasuje się do klasycznych domów w stylu dworkowym czy loftowych apartamentów, ale też sprawdzi się w starych kamienicach z wysokimi sufitami.
W jakich jeszcze pomieszczeniach sprawdzi się styl elektryczny?
Urządzając swój dom, można każde pomieszczenie zaaranżować w tym samym stylu dzięki czemu, zostanie zachowany jednolity charakter wnętrz. Niestety takie działanie może mieć jeden, duży minus — w razie potrzeby ciężko będzie zmienić jego stylistykę, nie wymieniając przy tym większości mebli czy dodatków.
- Styl eklektyczny w sypialni
Meble eklektyczne mogą stanowić dobre dopełnienie każdej sypialni. Zdobione komody czy ogromne łóżka na drewnianych nogach połączone z ciężkimi zasłonami dodadzą klasycznego i nieco barokowego stylu. Świetnie sprawdzi się też połączenie industrialnych mebli z dodatkami vintage, charakterystycznych dla przełomu lat 50. i 60. Całość stworzy nowoczesną sypialnię, która zadowoli każdego miłośnika dobrego desingu.
- Styl eklektyczny w kuchni
Kuchnia urządzona w stylu eklektycznym to oczywiście wybuchowa mieszanka różnych stylów. Przy minimalistycznym stole lub wyspie, stanąć mogą krzesła w stylu retro, a orientalne akcenty umieszczone na meblach świetnie będą współgrały z nowoczesnymi sprzętami. Eklektyczna kuchnia powinna być duża i przestronna, dzięki czemu z łatwością będzie można wyeksponować charakterystyczne dodatki, takie jak ogromny okap w wersji art deco czy stary kredens.
- Styl eklektyczny w łazience
Z eklektyczną łazienką spotykać się można nieco najrzadziej, ponieważ stosunkowo trudno jest ją zaaranżować. Najczęściej wykończona przy pomocy surowego betonu, barwnej mozaiki czy kolorowych tapet. Charakterystyczne dla tego stylu są też ramki, zawieszone na ścianie oraz antracytowe lub miedziane baterie. Urządzając łazienkę, warto też pamiętać o odpowiednich meblach oraz oświetleniu.
Przeczytaj: Cegła w salonie - jak wykonać ceglaną dekorację na ścianie w salonie?
Jakie są wady i zalety salonu w stylu eklektycznym?
Styl eklektyczny to zdecydowanie symbol oryginalności i niepowtarzalności. Chociaż niejednego może zachwycać, to z łatwością potrafi stać się też przyczyną ogromnego bałaganu aranżacyjnego. Niezaprzeczalną zaletą tej stylistyki jest brak ograniczeń. Eklektyzm nie narzuca sztywnych reguł i daje poczucie niesamowitej swobody.
Im bardziej nieoczywiste połączenie, tym bardziej niepowtarzalny będzie efekt. Dodatkowo jego wynik, można budować w większości na dodatkach i akcesoriach, które stosunkowo szybko można wymienić. Niestety, eklektyzm jest bardzo trudnym stylem i może też przysporzyć wielu kłopotów. W małych wnętrzach zdecydowanie nie spełni swojej funkcji.
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora