Taras na dachu – jak go zbudować i urządzić?
Taras na dachu może prezentować się imponująco. Jego posiadanie to marzenie wielu osób, zwłaszcza tych, które mieszkają w bloku i nie mają kawałka własnego podwórka. W dzisiejszym wpisie zastanowimy się, czy jego urządzenie jest kosztowne i kiedy warto o nim pomyśleć. Podpowiemy jednocześnie, jak wykonać taras na dachu, aby cieszyć się ciekawie i praktycznie zaaranżowaną przestrzenią.
Taras na dachu – co wziąć pod uwagę w projekcie?
Urządzenie tarasu na dachu nie należy do prostych zadań. Takiej decyzji nie podejmuje się przecież z dnia na dzień. O ile, taka przestrzeń jest już zaplanowana na etapie projektu domu, o tyle nie musisz się martwić. Wykonanie tarasu nie powinno przysporzyć problemów.
Co w sytuacji, gdy budynek już stoi, a Ty stwierdzasz, że taras na dachu byłby jego idealnym wykończeniem? Przede wszystkim od razu warto podkreślić, że nie każdy dach będzie dobrym miejscem do urządzenia tarasu. I mowa nie tylko o takich oczywistościach jak jego kształt.
Z pewnością każdy ma świadomość, że urządzenie tarasu na dachu skośnym jest niemożliwe. Co więc jeszcze musisz wziąć pod uwagę w projekcie tarasu na dachu?
- Lokalizacja tarasu - gdzie umieścić taras? Czy taras na garażu to dobry pomysł? To zależy. Przede wszystkim potrzebny będzie płaski dach, a przynajmniej jego spora część oraz łatwe połączenie z domem tak, aby na taras można było wejść bezpośrednio z pomieszczenia. Nad garażem dach akurat dość często jest płaski, dlatego umiejscowienie tarasu na garażu może być dobrym rozwiązaniem. Taras na dachu bloku także się sprawdzi, jednak tutaj w grę wchodzą już kwestia prawa własności. Bardzo często taka przestrzeń jest wspólna dla wszystkich mieszkańców.
- Materiały - tutaj możliwości masz całe mnóstwo. Powierzchnia dachu może być wyłożona papą termozgrzewalną, która jest warstwą hydroizolacyjną. Może to być również wylewka betonowa lub tylko wystarczająco sztywne warstwy styroduru. Jeśli styrodur jest zbyt miękki, istnieje jednak ryzyko jego uszkodzenia. W takim przypadku na dachu można ułożyć płyty chodnikowe, aby utwardzić powierzchnię i rozłożyć nacisk punktowy, jaki wytwarza plastikowy postument, na większą powierzchnię. To, czy warstwa wierzchnia jest zgrzewalną papą dachową lub jastrychem, czy może wylewanym żwirem lub innymi warstwami drenażowymi, nie ma już takiego znaczenia. Taras na dachu drewnianym także wchodzi w grę.
- Kształt dachu - nie ulega wątpliwości, że taras na dachu płaskim to jedyne rozwiązanie, w końcu ma to być przestrzeń użytkowa. Taras na dachu dwuspadowym w większości przypadków nie będzie możliwe do zrealizowania, chyba że jego powierzchnia jest większa i w pewnej części płaska.
Taras na dachu – czy potrzebne jest pozwolenie na jego budowę?
Adaptacja dachu na taras wymaga uzyskania pozwolenia. Wynika to jasno z ustawy Prawo Budowlane z dnia 7 lipca 1994. Ma to związek z faktem, że wykonania tarasu na dachu oznacza konieczność przebudowy domu jednorodzinnego.
Gdzie złożyć wniosek o wydanie pozwolenia? W starostwie powiatowym, w wydziale architektury i budownictwa.
A czy można zrobić taras na dachu bloku? Co na ten temat mówią przepisy? Jak najbardziej, choć to przeważnie zadanie po stronie dewelopera.
Taras na dachu – jakie warstwy zaplanować?
Projekt tarasu na dachu musi uwzględniać jego kolejne warstwy. Są one niezbędne, jeśli na tarasie mają pojawić się rośliny, które przecież potrzebują nawodnienia. Ponadto, na dachu gromadzić może się woda z opadów deszczu czy śniegu. Wodę trzeba jednak odprowadzić. Jakie zatem warstwy są niezbędne w przypadku tarasu na dachu?
Konstrukcja dachu na taras powinna składać się z m.in. trzech warstw: hydroizolacyjnej, dociskowej i wykończeniowej.
- Warstwa hydroizolacji - jej zadanie to ochrona przed opadami deszczu, śniegu, a nawet lodem. Zazwyczaj przyjmuje postać papy termozgrzewalnej. Do jej środka wsypuje się piasek.
- Warstwa dociskowa - jest niezbędna, aby uzyskać odpowiednią izolację termiczną. Dobrze sprawdzi się tutaj gładź cementowa. Jej grubość powinna wynosić minimum 5 cm. Konieczne jest także zastosowanie szczelin dylatacyjnych.
- Warstwa wykończeniowa - powinna zostać wykonana z materiału odpornego na wchłanianie wody. Właśnie dlatego drewniane panele niekoniecznie będą dobrym pomysłem. Lepiej postawić na mrozoodporne płytki czy też wylewkę.
Dowiedz się więcej: Odwodnienie dachu płaskiego – jak je wykonać?
Taras na dachu – o czym jeszcze warto pamiętać?
Projektując taras na dachu, należy pamiętać także o wentylacji oraz bezpieczeństwie. Szczególnie ta druga kwestia ma duże znaczenie, dlatego wypada pomyśleć o zamontowaniu dodatkowych barierek. Jest to szczególnie istotne, gdy taras znajduje się na dachu ze spadkiem.
Taras na dachu zimą zapewne nie będzie użytkowany, co jednak nie oznacza, że można o nim całkowicie zapomnieć. Warto zadbać, chociażby o jego odśnieżanie. Jeśli na tarasie znajdują się roślin, to trzeba je schować do wnętrza domu lub ew. w przypadku tzw. zielonych tarasów zadbać o ich zabezpieczenie przy użyciu odpowiedniej folii.
Więcej na ten temat przeczytasz w naszym wpisie: Jak zabezpieczyć taras na zimę?
Taras na dachu – z jakimi kosztami trzeba się liczyć?
Jaki jest koszt wykonania tarasu na dachu? Przerobienie dachu na taras nie należy do tanich prac. Są one czasochłonne, a przy tym zachodzi konieczność zakupu różnych materiałów. Trudno jednoznacznie oszacować cenę tarasu na dachu, ponieważ zależy ona od wielu czynników. Musisz mieć na uwadze, że tradycyjny taras kosztuje od 6 do nawet 12 tysięcy złotych. Koszt tarasu na dachu będzie jeszcze wyższy.
Zielony taras na dachu – jakie rośliny wybrać?
Trudno wyobrazić sobie taras bez roślin, nawet gdy znajduje się na dachu. Odpoczynek pośród zieleni jest o wiele przyjemniejszy, a aranżacja od razu nabiera innego charakteru. Jakie rośliny na taras na dachu dobrze się sprawdzą? Wiele zależy od tego, jaki rodzaj zielonego tarasu na dachu chcesz posiadać: ekstensywny czy intensywny.
Dachy zielone intensywne to ogrody na dachach, które mogą być wykorzystywane do celów rekreacyjnych. Wymagają solidnego podłoża, dlatego nie zawsze można je wykonać.
Wybór roślin w tym przypadku jest dość szeroki. Na takim tarasie zasadzić można nawet drzewa, choć częściej jest to po prostu trawa i mniejsze krzewy.
Dachy zielone ekstensywne stworzyć można niemal wszędzie. Jest to jednak typowy ogród do podziwiania niż miejsce towarzyskich spotkań. Rośliny, które się na nim znajdują się niemal w pełni samowystarczalne, a taki taras staje się bezobsługowy. Jakie rodziny można tu zasadzić? Będą to m.in. mieszanki siewne traw, ziół i rozchodników.
Czym wyróżnia się taras wentylowany i jaka jest jego cena?
Jak urządzić taras na dachu?
Urządzenie tarasu na dachu, czyli etap aranżacji, należy do najprzyjemniejszy. Tak naprawdę to od Ciebie zależy, co dokładnie się tutaj znajdzie. Samo zaplanowanie roślinności to tylko początek, choć w tym przypadku warto zdać się na zdanie specjalistów. Będą w stanie dobrać odpowiednie rośliny, dla których taras na dachu okaże się idealnym miejscem.
Nie tylko rośliny tworzą specyficzny klimat. Wiele można zyskać również dzięki oświetleniu. Jakie oświetlenie wybrać na taras na dachu? Może warto pomyśleć o lampach solarnych? Ciekawie zaprezentują się także ledowe lampki, które rozmieścisz punktowo.
Kolejny element o meble tarasowe. Wygodna kanapa to wybór wręcz idealny na letnie wieczory. Do tego stolik i możesz zamienić taras na dachu na letnią jadalnię. Przy wyborze mebli ogrodowych zwróć uwagę na materiał, z jakiego są wykonane. Warto postawić na meble stosunkowo lekkie, które łatwo będzie można schować do środka domu, gdy nadejdą chłodniejsze dni. Lekki i trwały materiał to chociażby technorattan bądź jego naturalna wersja, czyli rattan.
Lubisz styl rustykalny? Rattan może zatem zastąpić meble z palet. Chcesz wykonać je samodzielnie? Przeczytaj nasz poradnik: Jak zrobić samemu meble z palet?
Taras na dachu to Twoje marzenie? Nie odkładaj go na później! Jeśli tylko dysponujesz kawałkiem płaskiego dachu, to możliwe, że uda się je zrealizować! Zaplanowanie takiego tarasu warto powierzyć specjaliście, a Ty zajmij się tym, co najprzyjemniejsze, czyli jego aranżacją.
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora