Jak walczyć z wilgocią? Poznaj sprawdzone sposoby na wilgoć w domu!

Wilgoć w domu nie należy do najprzyjemniejszych zjawisk i ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Może powodować rozwój grzybów i pleśni, a one z kolei są odpowiedzialne za tworzenie wielu chorobotwórczych bakterii, a do tego mogą wywoływać astmę, alergię, a także przyczynić się do powstania innych schorzeń układu oddechowego. Sprawdź, jak rozpoznać wilgoć w domu, aby móc skutecznie z nią walczyć.

Wilgoć w domu – jak walczyć z wilgocią w domu? - zdjęcie 1

Wilgoć w domu to poważny problem, nie tylko jeśli chodzi o zaparowane okna i przeszklenia. Skraplająca się na szybach para to najwyraźniejszy znak, że w obiekcie jest stanowczo zbyt wilgotno, a istniejąca wentylacja nie radzi sobie z odprowadzaniem tej wilgoci na zewnątrz domu. Może do tego dochodzić z różnych przyczyn, m.in. wynikać ze zbyt szczelnej izolacji termicznej domu.

Jak poradzić sobie z wilgocią w domu i przywrócić korzystny mikroklimat we wnętrzach? Jak usunąć wilgoć i sprawić, że więcej nie wróci? Istnieje wiele różnych metod i produktów zwalczających pleśń i grzyby, ale jeśli nie usunie się przyczyny problemu, to on znowu się pojawi. Co wybrać na wilgoć w domu?

Skąd się bierze wilgoć w domu na ścianach, podłodze i suficie?

Kiedy na oknach zaczyna skraplać się woda, a w rogach pokoju widać ciemne wykwity pleśni, pojawia się nieuniknione pytanie: skąd wilgoć w domu? Od czego zależy to, że w Twoim mieszkaniu jest wilgotno?

Wilgoć w domu może pojawić się z wielu przyczyn. Najczęściej obecna jest w starych budynkach lub kamienicach, jednak nie jest to żadna reguła. Wilgoć w nowym obiekcie może powstać wskutek niezbyt fachowej pracy ekipy budowlanej lub użycia nieodpowiednich materiałów. Dlaczego pojawia się jednak w starym budownictwie?

Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ powodów może być mnóstwo. Wśród tych najbardziej popularnych możemy wyróżnić:

Na to, dlaczego jest wilgoć w domu ma również wpływ tak prozaiczna rzecz, jak nieszczelnie wykonana obróbka blacharska. Jeśli mamy do czynienia z ulewnymi deszczami, a rynny nie nadążają z odprowadzeniem wody, wtedy zalewane są mury i dochodzi do przecieków.

Oprócz problemów technicznych budynku na poziom wilgoci mają również wpływ wykonywane przez nas obowiązki domowe. Podczas gotowania, robienia prania czy brania kąpieli wytwarzamy parę wodną, która osadza się na ścianach. 3-osobowa rodzina, wykonując swoje codzienne obowiązki domowe, wytwarza średnio 12 litrów wody dziennie.

Jak ustawić tryb zimowy w swoich oknach i wyregulować je na zimę?

Wilgoć niejedno ma imię

Można wyróżnić trzy rodzaje wilgoci w domu:

  • technologiczną  to nic innego jak woda, która została użyta do procesu wytworzenia materiałów budowlanych np. cegieł czy betonu. Najczęściej to efekt złej pracy fachowców lub zbyt szybkiego użycia danych materiałów;
  • eksploatacyjną  najczęściej pojawia się w sezonie grzewczym, kiedy różnica temperatur pomiędzy pomieszczeniem a pogodą za oknem jest bardzo duża.
  • budowlaną  przedostaje się do budynku na materiale i podobnie jak wilgoć technologiczna dotyczy przede wszystkim nowych budynków.

Jak sprawdzić, czy w domu jest wilgoć?

Niezależnie od tego, czy kupiłeś gotowy dom, czy właśnie ukończyłeś budowę własnego – warto dowiedzieć się, czy w pomieszczeniach, w którym będziesz mieszkać, panuje odpowiednia wilgotność powietrza.

Jak poznać wilgoć w domu? Pierwszym objawem problemu są zaparowane okna. W takiej sytuacji w łazience wyjątkowo długo mogą schnąć ręczniki, a pranie stojące w pokoju nawet po kilku godzinach jest tak samo mokre, jak zaraz po wyjęciu z pralki.

Jeśli problem z wilgocią jest już mocno zaawansowany, na ścianie, przy oknach lub na łączeniu z sufitem pojawiają się charakterystyczne czarne plamki, a wyschnięte pranie pomimo użytego płynu, ma nieprzyjemny, charakterystyczny zapach.

Jak sprawdzić, czy w domu jest wilgoć, jeśli na ścianach lub oknach nie widać żadnych konkretnych sygnałów? Tutaj pomocne może okazać się narzędzie, jakim jest wilgotnościomierz (higrometr), który kupisz w każdym większym sklepie budowlanym. Jak zmierzyć wilgoć w domu? Najlepiej dokonać pomiarów nawet kilkukrotnie w różnych odstępach czasowych, po to, aby sprawdzić, jaki jest poziom wilgoci przy zmieniającym się ciśnieniu czy pogodzie.

Najczęściej wilgoć na ścianach wewnętrznych pojawia się w wyniku źle wykonanej izolacji termicznej, co doprowadziło do powstania tzw. mostków cieplnych np. wokół okien czy drzwi, a także na zbiegu ścian i sufitów.

Jak uszczelnić drzwi zewnętrzne?

wilgoć przy oknie w domu

Jak zwalczyć wilgoć w domu?

Jeśli dostrzeżesz wilgoć na ścianach wewnętrznych, naturalnie będziesz poszukiwał odpowiedzi, skąd się wzięła. Czy jest to wilgoć technologiczna, wynikająca z materiałów wykorzystanych do budowy, czy może wilgoć eksploatacyjna czy budowlana?

Zanim więc zaczniesz zastanawiać się, jak ją zlikwidować, zobacz, z czego wynika. Być może to wina niesprawnej wentylacji, przecieków czy błędów w konstrukcji budynku? To ważne, by ustalić przyczynę problemu. Przede wszystkim nie panikuj i dokładnie przejrzyj najczęstsze powody powstawania wilgoci, a dopiero w następnym kroku zajmij się usunięciem jej skutków.

Wilgoć w domu? Co robić? Takie pytanie często zadają sobie osoby, które zauważą zaparowane okna czy poczują nieprzyjemny zapach świeżo wypranych ubrań. Działaniem, od którego warto zacząć w takim przypadku, jest sprawdzenie wentylacji. To ona, pod warunkiem, że jest niesprawna, najczęściej odpowiada za problem powstawania grzybów lub pleśni na ścianach.

Jeśli pomysł z wentylacją okaże się nietrafiony, drugim sposobem na to, jak walczyć z wilgocią w mieszkaniu, jest sprawdzenie ewentualnych przecieków lub błędów konstrukcyjnych. Wyeliminuj tzw. mostki cieplne oraz sprawdź, czy dach jest szczelny. Problem może leżeć także w fundamentach lub w niedbałym położeniu ocieplenia, jednak te kwestie wiążą się już z kosztownymi remontami.

Jak usunąć wilgoć w domu? Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń oraz preparatów, jednak najczęściej odpowiadają one za usunięcie skutków, a nie przyczyny. Najbardziej skuteczna będzie woda z chlorem, szczególnie w pierwszym etapie dezynfekcji ścian. Następnie, po umyciu należy pomalować je wybranym środkiem grzybobójczym lub zlecić prace fachowcom.

Jakie jeszcze są sposoby na wilgoć w domu? Jeśli chcemy zainwestować większą sumę, to warto kupić porządny osuszacz powietrza. Takie urządzenie często jest też wyposażone w jonizator czy lampę UV, która niszczy zarodniki pleśni.

W jaki sposób można rozwiązać problem przemarzania ścian?

Domowe sposoby na wilgoć w domu

Domowe sposoby na wilgoć w domu może nie są tak wydajne i skuteczne jak te chemiczne, mogą jednak znacznie ułatwić proces pozbywania się skutków. Wśród nich można wymienić:

  • wodę z naturalnymi olejkami: herbacianym, goździkowym czy lawendowym;
  • sól;
  • kredę tablicową;
  • rośliny pochłaniające wilgoć.

Miejsca, w których jeszcze do niedawna występowała pleśń, warto posmarować wodą z domieszką olejku z drzewa herbacianego, olejkiem lawendowym czy goździkowym.

Wszystkie wyżej wymienione substancje mają działanie antybakteryjne i mogą ochronić daną powierzchnię przed nawrotem pleśni. Jednym z mniej znanych sposobów na wilgoć w domu jest też stworzenie naturalnych woreczków składających się z soli i gazy. Sól na wilgoć w domu jest środkiem powszechnie dostępnym, dlatego warto ją wypróbować.

Co pochłania wilgoć w domu? Oprócz woreczka z solą świetnie sprawdzi się też kreda tablicowa. Wystarczy przy pomocy zwykłej taśmy klejącej połączyć kilka sztuk w bloczki i położyć ją w najbardziej newralgicznie miejsca.

Nie każdy wie, że istnieją też kwiaty pochłaniające wilgoć w domu. Wśród tych najbardziej popularnych możemy wyróżnić: paprotki, skrzydłokwiat, bluszcz czy różę jerychońską. Doskonale sprawdzą się zwłaszcza w sypialni czy łazience. Mowa tu chociażby o skrzydłokwiacie, który uważany jest za roślinę trującą, dlatego warto trzymać ją poza zasięgiem dzieci i zwierząt domowych.

Jak dobrać odpowiednie uszczelki do okien, by uzyskać maksimum korzyści?

dom z pleśnią spowodowaną wilgocią na ścianach

Jak można zapobiec występowaniu wilgoci w domu?

O to, jak ograniczyć wilgoć w domu warto zadbać już na etapie jego budowy lub remontu. Styropian, który ociepla budynek, jeśli zostanie położony na wilgotne mury, niestety zatrzyma jedynie wilgoć wewnątrz.

Jeśli nie będziemy odpowiednio wietrzyć naszego domu, to również możemy spotkać się z podobnymi konsekwencjami i szybko zobaczyć wilgoć w nowym domu na oknach, drzwiach czy ścianach. 

Jak radzić sobie z wilgocią w domu? Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w wilgotnościomierz, który poinformuje nas, gdy w mieszkaniu zrobi się zbyt wilgotno, dzięki czemu będziemy mogli szybko zareagować. Ważna jest też sprawna wentylacja, która odpowiada za ciągłą wymianę powietrza w budynku, jednak niemałą rolę odgrywa też ogrzewanie szczególnie w sezonie zimowym i jesiennym.

Jak zwalczyć wilgoć w domu, który dopiero co został wybudowany? Fachowcy układający warstwę ociepleniową powinni pamiętać o tym, żeby kłaść ją na suche mury. Na przykład styropian jest materiałem cechującym się dużym oporem dyfuzyjnym. Jeśli więc znajdzie się na mokrych ścianach, zatrzyma wilgoć w nowym budynku, co szybko zauważysz.

Z kolei o ile wełna mineralna, którą także można wykorzystać do termoizolacji, jest paroprzepuszczalna, o tyle tynk zewnętrzny położony na elewacji może zablokować przenikanie pary. Aby zapobiec powstawaniu wilgoci i jej skutkom, tynk powinien mieć niski współczynnik oporu dyfuzyjnego.

Ważne jest zadbanie o prawidłową izolację termiczną dachu na użytkowym poddaszu. Powinna znaleźć się tam folia paroszczelna, zapobiegająca przenikaniu pary do warstwy ociepleniowej. Niedbałe jej położenie lub kompletne pominięcie spowoduje, że wcześniej lub później pojawią się ślady zawilgocenia, a wraz z nimi ryzyko rozwoju grzybów i pleśni. 

W starych domach niezbędne jest przeprowadzanie remontów, podczas których może pojawić się problem ze zwiększoną wilgocią w pomieszczeniach. Jeśli remont polega na wykonaniu nowych murowanych ścianek działowych czy betonowych jastrychów, naturalnie do wnętrza trafi znaczna ilość wody. By nie doszło do zawilgocenia, należy zwiększyć intensywność wietrzenia w połączeniu z mocniejszym grzaniem.

Jeśli zastanawiasz się, jak powstrzymać wilgoć w domu, to pamiętaj, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Częste wietrzenie pomieszczeń oraz ich ogrzewanie z całą pewnością przyczynią się do utrzymania odpowiedniego poziomu wilgotności.

Czy pochłaniacz wilgoci pomoże skutecznie rozwiązać problem podwyższonej wilgotności?

Jakie są zdrowotne skutki wilgoci w domu?

Wilgoć w domu z pewnością powoduje powstawanie nieestetycznych wykwitów na ścianie. Czy jednak to tylko problem wizualny? Niestety nie. Czy pleśń w domu jest szkodliwa? Tak, może nieść ona za sobą również zdrowotne konsekwencje w postaci chorób układu oddechowego. Czarne plamki na ścianie to pierwszy znak, że w naszym domu pojawiły się grzyby, które wytwarzają mykotoksyny szczególnie szkodliwe dla małych dzieci i osób starszych.

Potencjalne skutki zdrowotne wilgoci w domu wymieniamy poniżej:

  • choroby układu oddechowego w tym: astma, katar, bóle zatok,
  • ogólne zmęczenie,
  • bóle żołądka
  • bóle głowy,
  • drętwienie rąk i nóg,
  • problem z utrzymaniem równowagi,
  • niewydolność nerek,
  • zmiany skórne w postaci wysypek,
  • grzybica paznokci.

Jedną z najczęściej spotykanych dolegliwości związanych z dużą wilgotnością panującą w pomieszczeniu jest alergia na wilgoć w domu, a katar czy kaszel są jednym z najczęstszych symptomów uczulenia. 

Jaki wpływ ma wilgoć w domu na zdrowie? Jak już wspominaliśmy, stałe otaczanie się szkodliwymi patogenami ma zły wpływ na nasze samopoczucie oraz w znaczny sposób obniża odporność. Z tego względu z pewnością warto poznać skuteczne sposoby na wilgoć w domu i efektywnie zapobiegać jej powstawaniu.

Jak szkło wodne może pomóc w ograniczeniu wilgotności w domu?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Fotowoltaika
dach solarny sunroof Sponsorowany
Instalacje
sterowanie systemem inteligentny dom
07.11.2024 r. Anna Wojtyniec

Instalacja systemu smart home krok po kroku

Fotowoltaika
dach solarny sunroof Sponsorowany
Instalacje
sterowanie systemem inteligentny dom
07.11.2024 r. Anna Wojtyniec

Instalacja systemu smart home krok po kroku

Nowości w tej kategorii

Ocieplenie i izolacja
Jak wykonać izolację fundamentów?
19.09.2024 r. Jan Susmaga

Izolacja fundamentów - jak to zrobić prawidłowo? Izolacja fundamentów krok po kroku

Izolacja fundamentów – hydroizolacja i izolacja termiczna są niezbędne do zab...

Ocieplenie i izolacja
Ocieplenie domu
10.09.2024 r. Jan Susmaga

Jak wykonać ocieplenie domu wełną lub styropianem krok po kroku?

Należyte ocieplenie budynku zapewni odpowiedni komfort termiczny we wszystkic...

Ocieplenie i izolacja
styropian jaki styropian najlepszy
02.09.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jaki styropian wybrać? Rodzaje styropianu, zastosowanie i właściwości

Styropian to popularny materiał o wielu zastosowaniach i podstawowy produkt s...

Ocieplenie i izolacja
mężczyzna w dziale materiałów izolacyjnych
22.08.2024 r. Diana Sulyma

Co to współczynnik lambda i jakie ma znaczenie w wyborze materiałów budowlanych?

Współczynnik lambda to jeden z najważniejszych parametrów określających właśc...

Ocieplenie i izolacja
Jak wykonać izolację fundamentów?
19.09.2024 r. Jan Susmaga

Izolacja fundamentów - jak to zrobić prawidłowo? Izolacja fundamentów krok po kroku

Izolacja fundamentów – hydroizolacja i izolacja termiczna są niezbędne do zab...

Ocieplenie i izolacja
Ocieplenie domu
10.09.2024 r. Jan Susmaga

Jak wykonać ocieplenie domu wełną lub styropianem krok po kroku?

Należyte ocieplenie budynku zapewni odpowiedni komfort termiczny we wszystkic...

Ocieplenie i izolacja
styropian jaki styropian najlepszy
02.09.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jaki styropian wybrać? Rodzaje styropianu, zastosowanie i właściwości

Styropian to popularny materiał o wielu zastosowaniach i podstawowy produkt s...

Ocieplenie i izolacja
mężczyzna w dziale materiałów izolacyjnych
22.08.2024 r. Diana Sulyma

Co to współczynnik lambda i jakie ma znaczenie w wyborze materiałów budowlanych?

Współczynnik lambda to jeden z najważniejszych parametrów określających właśc...

REKLAMA
Zamknij