Zabudowa pod schodami – jak zagospodarować wnękę pod schodami?

Zabudowa pod schodami to świetny sposób na zagospodarowanie znajdującej się pod nimi pustej przestrzeni, która normalnie pozostaje niewykorzystana. Wbrew pozorom można w niej umieścić nie tylko szafę na ubrania lub schowek na buty. Poznaj najlepsze pomysły na zabudowę pod schodami w mieszkaniu!

Zabudowa pod schodami - zdjęcie 1

O zabudowie schodów powinny w szczególności pomyśleć osoby, które wybrały projekty domów małych – piętrowych lub z poddaszem użytkowym. W takich budynkach każda przestrzeń jest bowiem na wagę złota i warto ją maksymalnie wykorzystać. 

W pierwszej kolejności należy przeanalizować możliwości zagospodarowania przestrzeni, które zależą od rodzaju schodów oraz ich usytuowania. Najprościej wykonać zabudowę pod schodami jednobiegowymi, natomiast nie będzie to możliwe pod schodami spiralnymi, co szerzej wyjaśnimy w dalszej części tekstu.

Zabudowa pod schodami - od czego zacząć?

Zabudowa pod schodami może mieć różny charakter – albo wyłącznie dekoracyjny, albo typowo użytkowy. Ten drugi jest najbardziej pożądany i warto, by przy okazji był również atrakcyjny wizualnie, a więc dobrze komponował się z całą aranżacją wnętrza.

Lokalizacja schodów będzie natomiast determinowała charakter zabudowy, a także jej wygląd. Najczęściej zabudowuje się wnękę pod schodami w korytarzu i wówczas pełni ona funkcję szafy lub schowka w zależności od ilości miejsca. Równie dobrze jednak można się zdecydować na nowoczesną zabudowę pod schodami w salonie lub w kuchni i wówczas istnieje o wiele więcej możliwości jej ciekawej aranżacji.

Zabudowa pod schodami - gdzie występuje?

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, zabudować można przestrzeń tylko pod niektórymi rodzajami schodów. Najczęściej spotykana jest zabudowa pod schodami:

  • jednobiegowymi,
  • dwubiegowymi – najprościej wykonać zabudowę pod schodami ze spocznikiem, choć zabudowa pod schodami zabiegowymi bez spocznika również jest możliwa do wykonania,
  • wachlarzowymi.

Trudno jest natomiast sensownie zagospodarować przestrzeń pod schodami kręconymi.

Jeśli chodzi o konstrukcję, możliwa jest zabudowa pod schodami ażurowymi i pełnymi, z tym że w tym pierwszym przypadku należy pomyśleć o równie lekkiej konstrukcji zabudowy np. półkach, otwartych regałach, czy też wstawieniu pod stopnie jedynie dekoracji.

Podobnie powinna wyglądać zabudowa pod schodami dywanowymi, ponieważ z racji ich dekoracyjnego wyglądu zabudowanie przestrzeni szafą zniszczy ich efekt wizualny. Stosunkowo problematyczne może być również wykonanie zabudowy pod schodami kaczymi, zwłaszcza jeśli są one dość wąskie i strome.

Najwięcej możliwości zabudowania przestrzeni zapewniają schody pełne, szczególnie gdy są szerokie. Wówczas można pomyśleć o wykonaniu pod nimi nawet pojemnej szafy na wymiar. Nie ma tutaj znaczenia materiał, z jakich będą one wykonane – można bowiem zrobić zabudowę pod schodami betonowymi i schodami drewnianymi.

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest zabudowanie wnęki pod schodami wewnątrz mieszkania, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by wykonać zabudowę pod schodami zewnętrznymi, o ile jest na to odpowiednia ilość miejsca. Można tam trzymać np. opał do kominka lub kosiarkę.

Zabudowa pod schodami - jak dobrze zagospodarować przestrzeń pod schodami?

Przestrzeń pod stopniami może się wydawać trudna do zagospodarowania ze względu na specyficzny kształt przypominający trójkąt prostokątny. Sposobów wykorzystania takiej wnęki jest jednak sporo, ale zależą one w dużej mierze od jej wielkości.

Pod tym względem najłatwiejsza do wykonania jest zabudowa skosu pod schodami jednobiegowymi, przy których najwyższy punkt wnęki może mieć nawet ponad 2 m. W takiej przestrzeni można więc spokojnie zaplanować pojemną szafę na płaszcze i kurtki, garderobę, bibliotekę, czy spiżarnię (w zależności od usytuowania schodów).

Nieco mniej miejsca do wykorzystania zapewniają natomiast schody dwu- i trzybiegowe, w których wysokość wnęki w najwyższym punkcie często nie przekracza 1-1,5 metra. W takim przypadku zabudowa przestrzeni pod schodami może być wykorzystana głównie jako schowek na niewielkie przedmioty np. buty.

Sprawdź: Jakie schody wybrać: drewniane czy betonowe?

Zabudowa pod schodami - jak ją wykonać?

Jeśli masz już pomysł, jak zrobić zabudowę pod schodami, jej wykonanie najlepiej powierzyć stolarzowi lub firmie robiącej meble i szafy na wymiar - szczególnie gdy zależy ci na konkretnej funkcjonalności takiej zabudowy lub jej efektownym wyglądzie pasującym do aranżacji wnętrza.

Alternatywą są gotowe meble pod schody. Najczęściej składają się one z różnych elementów, które można dowolnie komponować w zestaw pasujący do konkretnej wnęki. Są to głównie dość proste regały i szafki o różnej wysokości oraz półki, które należy samodzielnie zmontować za pomocą dołączonych śrub. Warto wiedzieć, że pod schody pasują również niektóre regały schodkowe.

Jak zabudować przestrzeń pod schodami w kuchni?

Zabudowa w kuchni pod schodami może być niezwykle przydatna. Wysoką i głęboką wnękę można przeznaczyć na spiżarnię (otwartą lub zamkniętą) albo zabudować ją szafkami kuchennymi na wymiar. W tym przypadku sprawdzi się zabudowa cargo. Pod schodami można także umieścić pralkę lub lodówkę w zabudowie. Jeśli przestrzeń jest wyjątkowo mała, można w niej umieścić jedynie półki np. na dekoracyjne szkło, wino lub przyprawy.

Jak zabudować przestrzeń pod schodami w salonie?

Zabudowa pod schodami w salonie najlepiej wygląda w formie otwartej, szczególnie jeśli pomieszczenie nie jest duże. Drzwiczki bowiem optycznie pomniejszą wnętrze. W zależności od ilości miejsca we wnęce pod stopniami można umieścić np.: półki na książki lub dekoracyjne bibeloty, akwarium, czy też kominek elektryczny.

Ciekawie prezentuje się również zabudowa TV pod schodami. Niektórzy wykorzystują przestrzeń pod schodami w salonie na urządzenie w niej kącika do pracy, wstawiając pod stopnie biurko.

Jak zabudować przestrzeń pod schodami w przedpokoju?

Z kolei zabudowa pod schodami w przedpokoju najczęściej ma formę zamkniętą. W zależności od wielkości wnęki najpraktyczniej jest ją przeznaczyć na szafę lub schowek na buty, odkurzacz, czy inne przedmioty. Zabudowa szafy pod schodami może mieć drzwiczki otwierane w sposób tradycyjny lub drzwi przesuwne. W mniejszych wnękach sprawdzają się również szuflady.

Sprawdź również: Czy schody mogą stanowić element dekoracyjny wnętrza?

Zabudowa pod schodami - jak ją zaaranżować? Inspiracje

Jeśli szukasz inspiracji na aranżację zabudowy pod schodami, galeria zdjęć dostępna w Internecie będzie prawdziwą kopalnią pomysłów. Najpopularniejsze z nich już przedstawiliśmy – najczęściej bowiem wykonywana jest szafa lub garderoba pod schodami, schowek na buty, w salonie biblioteka, a w kuchni spiżarnia.

Warto jednak rozważyć mniej oczywiste zagospodarowanie przestrzeni pod stopniami. W niewielkiej wnęce w kuchni lub salonie można bowiem umieścić stojaki na wino lub barek, z kolei zabudowa pod schodami w przedpokoju może służyć jako domowa buda dla pupila.

Pod względem estetycznym także jest wiele ciekawych rozwiązań do wyboru. W ciasnym holu zabudowa schowka pod schodami może być bowiem wykończona np. efektownymi lustrami, które powiększą przestrzeń, natomiast w kuchni lub salonie niezwykle dekoracyjna może być zabudowa ażurowa, którą dodatkowo można podświetlić od wewnątrz, aby wzmocnić efekt wizualny.

Ile kosztuje zabudowa pod schodami?

Przejdźmy do najważniejszej kwestii, czyli ile kosztuje zabudowa pod schodami. Najtańsze są gotowe rozwiązania, ponieważ za regały schodkowe lub zestawy szafek pod schody trzeba zapłacić od około 300 do 1500 zł. Znacznie wyższa będzie cena zabudowy pod schodami na wymiar. Koszt jej wykonania wynosi bowiem minimum 2-3 tys. zł.

Dowiedz się więcej: Schody wewnętrzne - czym się kierować wybierając schody wewnętrzne do domu?

O czym jeszcze warto pamiętać, planując zabudowę wnęki pod schodami?

Przy planowaniu zabudowy wnęki pod schodami, warto wziąć pod uwagę jej późniejsze użytkowanie. Przykładowo, jeśli ma być to duża i zamknięta garderoba w przedpokoju, dobrze jest umieścić w niej oświetlenie, a także specjalne prowadnice ułatwiające dostęp do rzeczy umieszczonych w wyższych lub głębszych częściach szafy.

W przypadku, gdy pod schodami ma być otwarty regał lub półki (bez osłaniających je drzwiczek), warto przemyśleć, co się na nich ułoży. Pod często użytkowanymi schodami niekoniecznie dobrym pomysłem będzie umieszczenie delikatnego szkła, które pod wpływem drgań mogą się potłuc lub zwyczajnie zakurzyć.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Fotowoltaika
dach solarny sunroof Sponsorowany
Okna
okna dachowe fakro jakie wybrać Sponsorowany
Posadzki
Jaki mop do paneli Sponsorowany
31.10.2024 r. Artykuł partnerski

Jaki mop do paneli sprawdza się najlepiej?

Fotowoltaika
dach solarny sunroof Sponsorowany
Okna
okna dachowe fakro jakie wybrać Sponsorowany
Posadzki
Jaki mop do paneli Sponsorowany
31.10.2024 r. Artykuł partnerski

Jaki mop do paneli sprawdza się najlepiej?

Nowości w tej kategorii

Schody
Schody na poddasze
06.07.2023 r. Jan Susmaga

Schody na poddasze – na co zwrócić uwagę wybierając wygodne schody na poddasze?

Schody na poddasze nie muszą mieć tradycyjnej formy – jeśli mają prowadzić na...

Schody
Schody betonowe
09.05.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ile kosztują schody betonowe wewnętrzne i zewnętrzne?

Schody betonowe to jeden z popularniejszych rodzajów schodów w domach jednorodzinnych. Choć ich cena nie należy do niskich...

Schody
Schody samonośne
09.05.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Schody samonośne – definicja, cena i sposób montażu schodów samonośnych

Schody – mimo wspólnej funkcji, która łączy poszczególne modele – w istotny s...

Schody
Schody młynarskie
09.05.2023 r. Jan Susmaga

Schody młynarskie – czym się wyróżniają i gdzie możemy je zastosować?

Nawet jeśli dysponujesz ograniczonym pod względem metrażu pomieszczeniem, moż...

Schody
Schody na poddasze
06.07.2023 r. Jan Susmaga

Schody na poddasze – na co zwrócić uwagę wybierając wygodne schody na poddasze?

Schody na poddasze nie muszą mieć tradycyjnej formy – jeśli mają prowadzić na...

Schody
Schody betonowe
09.05.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ile kosztują schody betonowe wewnętrzne i zewnętrzne?

Schody betonowe to jeden z popularniejszych rodzajów schodów w domach jednorodzinnych. Choć ich cena nie należy do niskich...

Schody
Schody samonośne
09.05.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Schody samonośne – definicja, cena i sposób montażu schodów samonośnych

Schody – mimo wspólnej funkcji, która łączy poszczególne modele – w istotny s...

Schody
Schody młynarskie
09.05.2023 r. Jan Susmaga

Schody młynarskie – czym się wyróżniają i gdzie możemy je zastosować?

Nawet jeśli dysponujesz ograniczonym pod względem metrażu pomieszczeniem, moż...

REKLAMA
Zamknij