Zabudowa poddasza – ile kosztuje i jak zabudować poddasze krok po kroku?
Zabudowa poddasza na cele mieszkalne pozwoli Ci powiększyć dostępną przestrzeń użytkową i zorganizować na takiej kondygnacji np. sypialnię dla domowników, garderobę lub pomieszczenia do magazynowania różnych przedmiotów. Jak zabudować poddasze, żeby charakteryzowało się pożądanymi przez ciebie właściwościami aranżacyjnymi?
Projekt domu jednorodzinnego może zakładać wykonanie obiektu parterowego z poddaszem użytkowym lub przeznaczonym do adaptacji na pomieszczenia mieszkalne. Zabudowa wymaga stworzenia na górnej kondygnacji budynku takich warunków, dzięki którym można tam będzie komfortowo mieszkać. Ważne są przy tym izolacja termiczna i izolacja akustyczna oraz zachowanie wysokiego bezpieczeństwa przeciwpożarowego.
Dzięki zabudowaniu poddasza możesz uzyskać dodatkową przestrzeń, którą wykorzystasz w dowolny sposób. Jedyną przeszkodą mogą być skosy na poddaszu, nieco ograniczają one bowiem możliwości aranżacyjne.
Spis treści:
ofe-5847238-70006 w-70006
Zabudowa poddasza – co wziąć pod uwagę przy jej planowaniu?
Zabudowa poddasza pozwala uzyskać przestrzeń, w której da się wygospodarować na przykład osobne pokoje dla dzieci na poddaszu. Jeśli twoja rodzina ma się zatem powiększyć, może się to okazać przydatne.
Jeśli masz dom parterowy, jednorodzinny, z poddaszem nieużytkowym, ale przeznaczonym do adaptacji w przyszłości, możesz podjąć się przedsięwzięcia polegającego na zabudowie poddasza. Jak zabudować wejście na nie i ile trwają takie prace? Przygotuj się na to, że cały proces rozbudowy może potrwać, zwłaszcza wtedy, gdy chcesz wszystko wykonać samodzielnie.
Zanim rozpoczniesz prace budowlane na poddaszu, dobrze przemyśl, jak przeprowadzić taką inwestycję. Powinieneś przy tym zwrócić uwagę na:
- formalności, jakich trzeba dopełnić przy zabudowie poddasza;
- bieżący stan poddasza, tj. jego szczelność, docieplenie, ochronę przeciwpożarową i przeciwwilgotnościową;
- bieżący stan konstrukcji nośnej dachu – dla oszacowania, czy wytrzyma ona ciężar docieplenia i obudowania z wykorzystaniem płyt gipsowo-kartonowych;
- typ dachu – dwuspadowy, jednospadowy ze ścianą kolankową, kopertowy czy czterospadowy;
- bieżący stan stropu, jego solidność;
- wysokość poddasza w najniższym i najwyższym miejscu – dobrze by było, aby pomieszczenia na poddaszu nie były niższe niż 2-2,5 metra;
- możliwość wykonania instalacji elektrycznej czy podpięcia niezbędnych mediów;
- wykonanie schodów i wejścia na poddasze.
Formalności związane z dokonaniem zabudowy poddasza są jednym z najważniejszych elementów przygotowań do wykonania takich prac. W wielu istniejących już starszych domach strych nie jest zaadaptowany do warunków mieszkalnych. W takim wypadku pojawi się konieczność przygotowania odpowiedniego projektu i planu działania. Strych czy też poddasze muszą nadawać się do wykorzystania w celach mieszkalnych, a nie zawsze będzie to możliwe.
Ponadto zabudowa poddasza może pociągać za sobą pewne kroki prawno-administracyjne, w tym uzyskanie zgody na zmianę sposobu użytkowania, jeśli kondygnacja ta nie była stworzona do celów mieszkalnych. Od odpowiedniego organu należy uzyskać zgodę na wszczęcie i przeprowadzenie prac.
Niewykluczone, że pojawi się potrzeba uzyskania pozwolenia na budowę lub zgłoszenia przeprowadzenia założonych działań. O zmianach w budynku mieszkalnym związanych ze sposobem użytkowania trzeba poinformować urząd miasta lub gminy, a prace muszą być zgodne z istniejącymi warunkami zabudowy.
Zaadaptowanie poddasza do celów mieszkalnych może się wiązać z koniecznością wykonania lub odremontowania schodów prowadzących na najwyższą kondygnację budynku. Schody powinny być ulokowane na jego środku, w położeniu równoległym względem kalenicy. Ich kąt nachylenia nie powinien mieć więcej niż 40 stopni, wysokość stopnia nie powinna być większa niż 19 cm i mniejsza niż 15 cm, a oczekiwana szerokość to około 30-32 cm.
Dowiedz się więcej: Adaptacja poddasza - jak zaadaptować poddasze w domu jednorodzinnym?
Zabudowa poddasza – instrukcja krok po kroku
Kiedy już wszystkie formalności związane z zabudową poddasza zostały zrealizowane, masz projekt adaptacji i sprawdziłeś wszystko, co wymagało uwagi, możesz rozpoczynać prace nad zabudową. Jak wykonać ją poprawnie, aby była solidna i trwała? Sprawdź, jak wygląda zabudowa poddasza krok po kroku i dopasuj nasze zalecenia do własnych potrzeb.
Krok 1. Ocena konstrukcji poddasza i jej wzmocnienie
Pokrycie dachowe powinno być szczelne, a jeśli gdziekolwiek występują luki i nieszczelności, trzeba zadbać o ich usunięcie. Należy uzyskać pewność, że konstrukcja nośna dachu wytrzyma ciężar docieplenia i obudowania. Jeśli zachodzi taka potrzeba, można ją wzmocnić lub wykonać konserwację np. elementów drewnianych.
Na wstępnym etapie działań dobrze jest też położyć nową lub wyremontować starą podłogę i wykonać otwory oraz montaż okien połaciowych. Jeśli przed wykonaniem zabudowy z płyt przedłużysz piony instalacyjne, zostaną one ukryte w ścianach, w lukach pomiędzy krokwiami, i nie będą szpecić pomieszczenia.
Krok 2. Pomiary wysokości i rozstawu krokwi
Wysokość krokwi i ich rozstaw to kolejne ważne kwestie do sprawdzenia przed rozpoczęciem właściwych prac przy zabudowie poddasza. Konstrukcja dachu musi być umieszczona w odpowiedniej odległości od podłogi strychu.
Na tym etapie musisz zmierzyć wysokość i rozstaw krokwi i przyciąć wełnę mineralną do ocieplenia poddasza, zachowując około 2 cm zapasu więcej, niż wynosi rozstaw krokwi w świetle. Warto podkreślić, że standardowa wysokość tych elementów to 16 cm.
Krok 3. Wykonanie niezbędnych izolacji
Jeśli założymy, że krokiew ma 16 cm wysokości, to zalecana grubość izolacji termicznej na poddaszu powinna wynosić od 22 do 25 cm. Izolację najlepiej wykonać dwustronnie, co pozwoli uzyskać energooszczędne pomieszczenia. Przy czym pierwszą warstwę izolacji układa się między krokwiami a drugą tuż pod nimi, dla lepszego zaizolowania termicznego i likwidacji możliwych mostków termicznych.
Może pojawić się potrzeba zachowania szczeliny dylatacyjnej o szerokości 3-6 cm, jeśli zastosowano pełne deskowanie lub folię o niskiej paroprzepuszczalności, mniejszej niż 600 g/m2 na dobę. W przypadku gdy dach ma wiatroizolację, wełnę mineralną do folii układa się na styk.
Krok 4. Wyznacz zabudowę poddasza
Zaplanuj powierzchnię zabudowy w taki sposób, żeby przenikały się w krawędziach prostych i równoległych. Najpierw wykonaj konstrukcję ścianek kolankowych i sufitów podwieszanych w zabudowie poddasza. Możesz później uzupełnić płaszczyznę połaci dachowej i ułożyć pierwszą warstwę izolacji. Kolejno wyznaczasz linie połączeń skosów dachowych, z uwzględnieniem grubości dodatkowej warstwy izolacji wkładanej między krokwie i profile.
Krok 5. Konstrukcja nośna zabudowy poddasza
Jak wykonać montaż konstrukcji nośnej na poddaszu przeznaczonym do zamieszkania? Konieczne będzie wykonanie stelażu z profilów dla zabudowy poddasza. W jakich odstępach montuje się takie profile w tym przypadku?
Maksymalnie powinny one wynosić 50 cm. Czynnością, która powinna poprzedzać montaż profili i łączników, jest wykonanie planów punktów w zabudowie poddasza. Jakie wieszaki stosowane są w ramach tego rozwiązania?
W wyznaczonych punktach montujesz wieszaki rusztu stalowego. Powinny one przebiegać wzdłuż linii równoległych, w rozstawie co około 45 cm. Pomiędzy punktami w jednej linii musi być przy tym zachowany odstęp 70-90 cm. Utrzymanie odpowiednich odstępów jest ważne, ponieważ w ten sposób uzyskuje się odpowiednią sztywność okładziny w zabudowie poddasza. Stelaż trzeba robić tak, by ramię każdego wieszaka stykało się z bokiem krokwi na długości co najmniej 3 cm.
Krok 6. Izolacja termiczna i wilgotnościowa poddasza
Kiedy konstrukcja zabudowy poddasza zostanie wykonana, możesz przystąpić do ułożenia drugiej warstwy w postaci ocieplenia z wełny i przymocować folię paroizolacyjną w zabudowie. Jaka folia i gdzie powinna zostać użyta?
Wystarczy, że wykorzystasz folię paroizolacyjną w pomieszczeniach narażonych na podwyższoną wilgotność powietrza, na przykład w łazience. Przykleja się ją z około 15-cm zakładką i skleja w miejscu łączeń.
Krok 7. Montaż obudowy z płyt gipsowo-kartonowych
Na ruszcie stworzonym z profili, wieszaków i zatrzasków, po wykonaniu izolacji, możesz już przykręcać okładzinę z płyt gipsowo-kartonowych. Robisz to w taki sposób, by spoiny nie łączyły się ze sobą, a więc z przesunięciem względem siebie.
Krok 8. Montaż ścianek działowych
W celu podzielenia przestrzeni poddasza najczęściej wykorzystuje się lekką zabudowę z płyt gipsowo-kartonowych. To także etap, na którym powinieneś zakończyć prace instalacyjne.
Krok 9. Wykańczanie spoin i szpachlowanie
Wszystkie krawędzie cięte płyt należy odpylić i zagruntować. Po takim przygotowaniu możesz przystąpić do szpachlowania spoin. Najlepiej takie prace wykonywać, gdy temperatura otoczenia wynosi przynajmniej 10 stopni Celsjusza. Szpachluj spoiny z wykorzystaniem taśm zbrojących z włókna szklanego lub papierowych.
Na koniec nie pozostanie ci nic innego, jak wykończyć ściany i sufity zgodnie ze swoim upodobaniem, na określony kolor i z wykorzystaniem odpowiednich materiałów wykończeniowych. Konieczne jest też stworzenie pokrywy podłogowej.
Sprawdź: Dom piętrowy czy z poddaszem użytkowym?
Zabudowa poddasza – ile kosztuje?
Zasadniczo samodzielne wykonanie zabudowy poddasza będzie tańsze. Cena robocizny spadnie wówczas do zera, ale musisz liczyć się z koniecznością wykonania wielu prac. Zanim do nich przystąpisz, będziesz musiał uzyskać informacje o tym, jak je poprawnie wykonać. Dlatego niewykluczone, że lepszym rozwiązaniem – chociażby ze względu na oszczędność czasu – będzie wynajęcie fachowców.
Ile wynosi cennik na rok 2021 takich usług? Kosztują one około 70 zł za m2, ale do tego musisz doliczyć zakup wszystkich materiałów budowlanych.
Zabudowa poddasza płytami g-k – jakich błędów należy uniknąć?
Płyty g-k, a więc gipsowo-kartonowe, to najczęściej wybierany materiał do wykonania zabudowy poddasza. Specjalne, czerwone płyty ognioochronne, które wykorzystywane są w suchej zabudowie wraz z impregnowanymi płytami ognioochronnymi do pomieszczeń o zwiększonej wilgotności, na przykład łazienki na poddaszu, pozwolą na szybkie i skuteczne przeprowadzenie zaplanowanych prac. Płyty są lekkie, dlatego łatwiej je wnieść na poddasze, a ich cięcie pod wymiar nie sprawia problemów.
Pod płytami umieścić możesz wełnę mineralną dla ochrony cieplnej i akustycznej. Izolację układa się pomiędzy krokwiami dachu. Możesz też zastosować folię paroizolacyjną. Do montowania płyt po dociepleniu poddasza trzeba wykorzystać mocowanie na wieszaki, które przytwierdzane są do profili na zatrzask. Płyty do profili przykręcisz przy użyciu wkrętów.
Montaż płyt gipsowo-kartonowych powinien rozpocząć się od sufitu, a później na ściankach kolankowych lub przedściankach. Na samym końcu powinno się mocować płyty na skosach. Nigdy nie przykręcaj cienkich płyt gipsowo-kartonowych do elementów więźby dachowej, bo będą mocno narażone na powstawanie pęknięć.
Jakich błędów podczas wykonywania poddasza należy unikać?
- zabudowa poddasza standardowymi płytami g-k, a nie ognioochronnymi czy odpornymi na wilgoć;
- zabudowa niskiego poddasza na cele mieszkalne może być nie najlepszym pomysłem, ponieważ niewygodnie będzie się z niego korzystało, można tam natomiast stworzyć obszerną garderobę na poddaszu;
- brak stelaża lub wykonanie niewłaściwej konstrukcji pod okładzinę z płyt gipsowo-kartonowych, np. z drewna, a także nieodpowiedni dobór wieszaków mocujących profile metalowe do konstrukcji dachu;
- nieodpowiedni rozstaw profili i wieszaków mocujących, co powoduje pękanie płyt gipsowo-kartonowych i ich odkształcanie się;
- brak wykonania izolacji paroszczelnej;
- sucha zabudowa poddasza wykonana z krzyżowym łączeniem krawędzi zamiast przesunięcia o co najmniej 15 cm,
- brak wentylacji pod zabudową,
- zbyt cienka warstwa izolacji termicznej poddasza.
Zabudowa poddasza ocieplonego pianką – na co uważać?
Zabudowa starego poddasza może obejmować wykonanie warstwy izolacji termicznej z wełny mineralnej. Do tego celu można jednak wykorzystać również piankę izolacyjną, poliuretanową, którą nakłada się bezpośrednio przed pracami wykończeniowymi.
Ważne jest zasłonienie folią drzwi czy okien, ponieważ resztki pianki trudno jest usunąć. Zanim wykonasz izolację z pianki do ocieplenia poddasza oraz zabudowę z płyt kartonowo-gipsowych, musisz zamontować uchwyty do mocowania obudowy.
Jak samemu zabudować poddasze i ocieplić je szybko i skutecznie pianką PUR? Nie jest to proste, dlatego w większości przypadków zatrudnia się do tego doświadczonych wykonawców. Przygotują oni powierzchnię pod izolację i zamontują wieszaki i kotwy pod stelaż dla zabudowy g-k.
To może Cię zainteresować: Sypialnia na poddaszu – poznaj pomysły na ciekawą aranżację sypialni
Zabudowa okna poddasza – o czym warto pamiętać?
Powinieneś pamiętać, że poddasze jest zlokalizowane od razu pod pokryciem dachowym, a sam dach w czasie słonecznej pogody potrafi nagrzewać się nawet do 60 stopni Celsjusza. Dlatego w pomieszczeniach na tym poziomie może być bardzo gorąco. Jak je zabudować, żeby tego uniknąć? Konieczne jest zaizolowanie termicznie całego dachu z użyciem odpowiednich materiałów.
Jeśli w dachu są okna połaciowe, muszą być odpowiednio izolowane, ponieważ same w sobie mogą okazać się trudnym do wyeliminowania mostkiem termicznym. W przypadku strychu ocieplanego pianką poliuretanową trzeba zabezpieczyć szyby okien połaciowych przed pianką przy użyciu odpowiedniej folii.
Wykańczanie wnęk wokół okien dachowych to jeden z ostatnich etapów zabudowy poddasza. Konieczne jest wykonanie rusztu do mocowania płyt w taki sposób, aby górna i dolna krawędź wnęki okiennej wyznaczały płaszczyznę poziomą i pionową, poprowadzoną od górnego i dolnego profilu ościeżnicy okna. Końce poziomych profili w takiej zabudowie przycina się na szerokość właściwą dla wnęki okiennej i osłania wąskim profilem. To do niego mocowane są boczne płyty obudowy wnęki.
Pod oknem płyta powinna być zamontowana pionowo, a nad oknem – poziomo. Pozwoli to na szybkie odprowadzanie nadmiaru wilgoci na zewnątrz i doświetlenie pomieszczenia w pożądany sposób. Natomiast okna dachowe trzeba obudować tak, aby boki wnęki okiennej były prostopadle obudowane względem płaszczyzny okna. Montaż bocznych płyt odbywa się z wykorzystaniem specjalnych rowków w ościeżnicach, w które wsuwane są krawędzie boczne płyt.
Kiedy płyty te są już zamontowane, wypukłe krawędzie osłoń kątownikami aluminiowymi, mocowanymi na szpachlową masę gipsową. Natomiast tam, gdzie krawędzie są wklęsłe, zastosuj taśmy zbrojone. Wyrównaj powierzchnię na stykach płyt i pomaluj wnęki.
Przeczytaj: Jak zaprojektować kuchnię na poddaszu?
Zabudowa poddasza – jak zaaranżować skosy?
Zabudowa skosu poddasza może wykluczyć ograniczenia aranżacyjne, ale zmniejszy powierzchnię użytkową pomieszczeń na górnej kondygnacji. Zabudowane skosy możesz przeznaczyć na funkcjonalne schowki. Dzięki zabudowie meblowej poddasza wykorzystasz optymalnie istniejącą powierzchnię – w znajdujących się tam szafach i szafkach będziesz mógł przechowywać osobiste rzeczy, dodatkową pościel, ręczniki i tym podobne.
Po udanej zabudowie poddasza pamiętaj, by było w nim jasno i przestronnie – sprzyja temu pomalowanie ścian na jasne kolory. Nie zmniejszaj za bardzo jego powierzchni ściankami działowymi. Ogranicz je lepiej do absolutnego minimum.
Jeśli wykonujesz zabudowę poddasza, warto zastosować szklane lub lustrzane drzwi w szafach, pozwolą one bowiem optycznie powiększyć pokoje. Dobrym wyborem w kłopotliwych miejscach na poddaszu ze skosami są meble na wymiar.
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora