Dodatkowe cechy
Liczba stanowisk
Pokoje (bez salonu)
Garderoby
Łazienki (z toaletami)
Kuchnia
Szerokość
Długość
Dodatkowe cechy
Długość elewacji
Szerokość elewacji
Wysokość budynku
Zobacz szczegóły
Chcąc powiększyć nieco przestrzeń użytkową naszego domu, warto już na etapie wyboru rozważyć projekt domu z poddaszem i garażem. Znajdziesz u nas propozycje, które pozwolą Ci na swobodne zagospodarowanie każdego pomieszczenia, a jednocześnie zapewnią komfortowe warunki mieszkania.
Czytaj więcejAktywne filtry:
4 999 zł
5 440 zł
6 840 zł
6 450 zł
6 250 zł
9 150 zł
5 500 zł
5 700 zł
8 400 zł
3 995 zł
6 300 zł
Projekt promowany
Cena regularna
Najniższa cena z 30 dni
przed obniżką
6 450 zł
8 190 zł
7 140 zł
Energooszczędne i bezpieczne bramy garażowe. Sprawdź dostępne możliwości
Izolacyjność cieplna, bezpieczeństwo i trwałość to ważne kryteria, którymi na...
TRENDY: Najchętniej wybierane projekty domów w 2023 roku – co musi mieć idealny projekt domu?
Jak kształtowały się Wasze preferencje dotyczące domów jednorodzinnych w 2023...
Ścianka kolankowa - czy warto zwiększyć wysokość ścianki kolankowej?
Niepozorna ścianka kolankowa znajdująca się nad najwyższym stropem pełni ważn...
Jak skutecznie ocieplić strych i czym najlepiej to zrobić?
Odpowiednie ocieplenie strychu jest koniecznie nie tylko ze względu na przepi...
Projekty domów z poddaszem i garażem to jedne z najchętniej wybieranych projektów domów przez rodziny z dziećmi. Wyróżnia je bowiem bardzo wysoka funkcjonalność oraz możliwość skorzystania pełnej powierzchni nieruchomości. Domy takie zwykle mają bardziej tradycyjne bryły, chociaż z powodzeniem znajdziesz projekty domów nowoczesne oraz minimalistyczne, które mają zaprojektowane poddasze do zaadaptowania oraz pojemny garaż.
Jeden projekt domu z poddaszem i garażem może bardzo różnić się od innego projektu, mimo że spełniają one podobne funkcje. Domy takie mogą mieć bowiem zarówno bardzo duże metraże i wpisywać się w koncept rezydencji, jak i mogą być to nieruchomości średniej wielkości. Najczęściej jednak są to budynki o powierzchni większej niż 100 metrów kwadratowych.
Projekty domów z poddaszem są alternatywą dla domów piętrowych, a przy tym mają wiele cech typowych dla domów parterowych. Z powodzeniem mieszczą się one na działkach o mniejszej powierzchni. Ich budowa pozwala wydzielić strefę ogólnodostępną oraz bardziej prywatną. Użytkowe poddasze można z powodzeniem zaadaptować na sypialnie, pokoje dziecięce lub gościnne. Sprawdzi się jednak również jako miejsce do pracy, przestrzeń gospodarcza, a nawet lokal usługowy dla małego biznesu.
Dom z poddaszem może mieć również wbudowany garaż. Taki projekt szczególnie świetnie sprawdza się, kiedy masz ograniczone miejsce na działce. Co więcej, nie wymaga załatwiania dodatkowych formalności w urzędzie. Tymczasem wolnostojący garaż koniecznie trzeba zgłosić, a jeśli jego powierzchnia przekracza 35 metrów, niezbędne jest nawet uzyskanie pozwolenia na budowę. Minusem jest również fakt, że od garażu wolnostojącego musisz zapłacić podatek.
Garaż w bryle budynku to maksimum wygody. Możesz prosto z niego wejść do części mieszkalnej, co jest nieocenioną zaletą, jeśli masz do przeniesienia duże zakupy lub akurat pada ulewny deszcz. Z powodzeniem część garażu zaadaptujesz jako składzik lub pomieszczenie gospodarcze. Odpowiednia wentylacja oraz wyciszenie pomieszczenia pozwoli uniknąć przenikania zapachów spalin do pozostałych części budynku oraz zadba o komfortową akustykę wnętrza.
W kolekcji projektów Extradom znajdziesz szeroki wybór gotowych propozycji domów z poddaszem i garażem. Znajdziesz tutaj zarówno mały dom z poddaszem i garażem oraz wąski dom z poddaszem i garażem. Dostępne są projekty przygotowane z myślą o tradycyjnych oraz bardziej problematycznych działkach. Projektanci wzięli również pod uwagę różne gusta klientów, dlatego bez trudu możesz znaleźć dom nowoczesny, jak i utrzymany w klasycznej stylistyce.
Domy z poddaszem i garażem dostępne są w różnorodnych metrażach. Możesz wybierać pomiędzy mniejszymi domami o powierzchni niewiele ponad stu metrów kwadratowych, jak i willami, których powierzchnia ma trzysta metrów kwadratowych. W ofercie dostępne są domy z garażem wbudowanym pod ziemią, jak i garaże naziemne. W zależności od Twoich preferencji oraz wielkości działki możesz postawić na garaż wbudowany w standardową bryłę lub też wybrać dom z garażem wysuniętym względem elewacji.
W naszej ofercie znajdziesz domy z poddaszem i garażem przypominające wille oraz proste bryły, które sprawdzą się jako domy niskoenergetyczne. W zależności od tego, jak dużo masz samochodów, możesz wybrać projekt z pojedynczym lub podwójnym garażem. Możesz również zdecydować się na domy z samym poddaszem bez garażu lub domy piętrowe z garażem. Skorzystaj z wygodnej wyszukiwarki projektów, aby znaleźć Twój wymarzony dom!
Wybierając projekt domu, musisz zwrócić uwagę zarówno na ważne aspekty budowania garażu, jak i poddasza. Mimo że dom jest jednym spójnym budynkiem, każda z tych dwóch jego części wymaga odpowiedniego przemyślenia zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i konstrukcyjnym. Już na etapie wybierania projektu powinieneś się nad nimi zastanowić.
Wybierając garaż, zwróć uwagę na to, jak wiele stanowisk można w nim zmieścić. Zwykle do wyboru są domy z garażami jedno lub wielostanowiskowymi. Wybór oczywiście zależy od tego, jak wiele masz samochodów, ale nie tylko. Garaż z dwoma stanowiskami może sprawdzić się, jeśli oprócz samochodu chcesz w nim trzymać narzędzia, rowery, czy sprzęt niezbędny do uprawiania ogródka. Większy garaż warto też wybrać z myślą o przyszłości. Z biegiem czasu w Twojej rodzinie może pojawić się potrzeba zainwestowania w drugie auto.
Kolejnym ważnym pytaniem, które powinieneś sobie zadać, jest pytanie, czy powinieneś zbudować garaż na wysokości parteru, czy też w podpiwniczeniu. Ta druga opcja pozwala lepiej wykorzystać powierzchnię budynku. Wymaga jednak wykonania odpowiednich wykopów oraz zadbania o dobrze położoną izolację przeciwwilgociową. Wszystko to powoduje, że koszty samej budowy są wyższe. Z tego też powodu znacznie chętniej wybierane są garaże z wjazdem na poziomie parteru. Przestrzeń nad garażem można jednak w przemyślany sposób wykorzystać. Nad garażem dobrze sprawdza się na przykład taras, chociaż równie dobrze można go zabudować i przeznaczyć na sypialnię.
Decydują się na dom z poddaszem musisz natomiast zawrócić dużą uwagę na jego odpowiednią izolację. W związku z tym, że ma być to część mieszkalna, poddasze powinno być dobrze izolowane. W ten sposób przez dach nie będą uciekać znaczne ilości ciepła. Jest to istotne ze względu na komfort mieszkania, ale również wysokość opłat za wykorzystaną energię. Warto również zwrócić szczególną uwagę na rozkład pomieszczeń na poddaszu, a także ulokowanie okien oraz balkonów. Ich umiejscowienie ma ogromny wpływ na ilość światła w domu oraz wygodę korzystania z poddasza.
Dom z poddaszem i garażem jest chętnie wybierany ze względu na zwartą bryłę oraz stosunkowo niskie koszty wykonania. Dysponowanie mniejszą działką oraz mniejszym budżetem jest typowym problemem, z jakim zmagają się inwestorzy. Dom z poddaszem jest więc doskonałą odpowiednią na te problemy. Część osób zastanawia się jednak, czy ten typ nieruchomości na pewno jest wygodny w codziennym użytkowaniu.
Domy z poddaszem i garażem niewątpliwie dobrze się prezentują, jednak samo poddasze budzi wiele wątpliwości. Skosy, których nie da się uniknąć przy takim projekcie, są niekiedy trudne do zaaranżowania. Problemem jest również dostęp do znacznych ilości światła oraz nagrzewanie się wyższych partii domu. Umiejętne zaaranżowanie budynku pozwala jednak uchronić się przed niekorzystnym wpływem tych czynników.
Na poddaszu szczególnie istotne są okna. Powinny one z jednej strony wpuszczać możliwie dużo światła, zaś z drugiej nie mogą pozwalać na nagrzewanie się pomieszczeń w okresie największego nasłonecznienia. Istotne jest więc aby w przemyślany sposób osłonić szyby. Pomagają w tym zamocowane rolety, ale najważniejsze jest funkcjonalne rozlokowanie okien.
Poddasza z oknami od południa będą wpuszczać najwięcej światła, a przez to najsilniej nagrzewać przestrzeń. Jest to szczególnie uciążliwe w długie letnie dni. Okna od zachodu wpuszczą najwięcej promieni słonecznych po południu, a od wschodu – światło z rana. Podobnie jak okna od północy, wschodnie dostarczają światła rozproszonego, o chłodnej barwie, które nie podnosi znacząco temperatury w budynku. Kluczem doboru rozlokowania okien powinny więc być Twoje potrzeby.
Jednym z elementów, które bierze się pod uwagę, projektując domy z poddaszem i garażem, jest lokalizacja miejsca na samochód. Garaż może być całkowicie wbudowany w bryłę domu lub wysunięty w części, a nawet w całości względem elewacji. Miejsce garażowe wbudowane w bryłę nie wymaga tworzenia dodatkowego zadaszenia, jednak zadbać trzeba szczególnie o odpowiednie oddzielenie części garażowej od mieszkalnej. Istotne jest również dokładne docieplenie pomieszczenia nad garażem, gdyż może się ono wychładzać podczas bardzo niskich temperatur.
Drugim rozwiązaniem jest wysunięcie garażu względem bryły. Może być to garaż umieszczony wzdłuż jednej ściany domu lub przesunięty do przodu lub do tyłu domu. Takie garaże wymagają zaprojektowania zadaszenia dodatkowego zadaszenia, jednak miejsce nad nimi można przeznaczyć na wykonanie otwartej strefy do odpoczynku.
Bez względu na to, który ostatecznie wariant wybierzesz garaż wbudowany w dom pozwoli Ci z pewnością optymalnie wykorzystać przestrzeń, którą dysponujesz. Między innymi zyskasz wolną przestrzeń na działce, na której dobrze sprawdzi się ogród, altana, plac zabaw dla dzieci, komórka na narzędzia, a nawet domek na drzewie. Oszczędzisz również nerwy na ubieganie się o dodatkowe pozwolenia, które wymagane są przy stawianiu garażu wolnostojącego.
Poddasze to bardzo specyficzna część domu. Mimo tego, że jest wymagająca w urządzaniu, istnieje wiele sposobów na to, żeby zaaranżować ją funkcjonalne. Umiejętne poradzenie sobie ze skosami pozwala wykreować przestrzeń, która z jednej strony będzie dobrze wyglądać, a z drugiej spełni wymagania stawiane jej przez mieszkańców.
Poddasze użytkowe jest trudną przestrzenią nie tylko ze względu na skosy, ale również kominy, piony kanalizacyjne oraz schody. Spadzisty dach powoduje, że do wnętrza wpada stosunkowo niewielka ilość światła, dlatego nie zaleca się stawiania dużej liczby ścian na poddaszu. Przestrzeń lepiej wydzielić wizualnie, korzystając z tapet, różnych kolorów ścian oraz odpowiedniego rozlokowania mebli. Lepiej zrezygnować również z nadmiarowych drzwi przesuwnych oraz przepierzeń.
Jednorodzinny dom z poddaszem i garażem najczęściej salon oraz kuchnię ma na parterze. Nie ma więc konieczności wydzielania pomieszczenia, które spełni te funkcje na poddaszu. W tym miejscu najczęściej znajdują się sypialnie dla dzieci oraz dla gości. Wydzielenie miejsca do zabawy na górnym piętrze pozwala oddzielić przestrzeń dziecięcą od salonu, co ułatwia utrzymanie domu w czystości oraz zapewnia komfort zarówno dzieciom, jak i rodzicom.
Poddasze często służy również jako miejsce pracy. Jeśli tak jest, warto zadbać o to, aby było ono ergonomiczne. Biuro powinno być możliwie doświetlone oraz nie nagrzewać się nadmiernie, dlatego zadbać trzeba o żaluzje oraz przemyślany dobór lamp. Zwykle biurko mieści się pod ścinką kolankową, dzięki czemu z jego pomocą możesz w bardzo funkcjonalny sposób zagospodarować skosy. Na poddaszu świetnie sprawdzają się również duże pracownie artystyczne oraz minisiłownie. Te opcje mogą przypaść do gustu szczególnie rodzinom bez dzieci, które mogą przeznaczyć większą część domu na potrzeby dorosłych.
Na poddaszu często znajduje się również dodatkowa łazienka. Wbrew pozorom pod skosami można urządzić naprawdę ciekawe wnętrze. Wykorzystując wnęki, masz możliwość wstawić duży prysznic, a pod ścianką kolankową z powodzeniem zmieści się wanna oraz umywalka. Dodatkowym ułatwieniem jest to, że łazienka nie wymaga dostępu do dużej ilości światła słonecznego. Nie musi mieć ona również bardzo znaczących rozmiarów. Nie powinieneś więc mieć trudności ze znalezieniem na nią odpowiedniego miejsca.
Do wyboru masz bardzo wiele projektów domów. Czy rzeczywiście warto decydować się właśnie na dom z poddaszem i garażem? Jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania? Poznaj je, zanim wykupisz jeden z projektów na naszej stronie!
Zalety domu z poddaszem i garażem:
Wady domu z poddaszem i garażem:
Dom z poddaszem oraz garażem to funkcjonalna przestrzeń dla rodzin z dziećmi. Dobrze sprawdzi się również dla par, które potrzebują więcej wolnego miejsca. Projekt taki możesz zrealizować zarówno na parcelach miejskich, jak i na działkach położonych z daleka od miasta. Docenisz go z pewnością za uniwersalne rozwiązania oraz możliwość zaadaptowania przestrzeni do Twoich indywidualnych potrzeb. Jeśli nie wystarczy Ci środków, poddasze będziesz mógł wykończyć w późniejszym okresie.
Wbudowany garaż w domu z poddaszem zagwarantuje Ci komfort przemieszczania się z samochodu do części mieszkalnej. Spełni też niekiedy funkcję składziku lub przestrzeni do majsterkowania. Dom z poddaszem i garażem ma na tyle dużo miejsca, że będziesz mógł przearanżować go, jeśli zmienią się potrzeby Twoje lub Twojej rodziny. Z pewnością jest to inwestycja na długie lata komfortowego mieszkania. Przejrzyj więc dokładnie znajdujące się na naszej stronie oferty, aby znaleźć odpowiedni projekt. Czekają na Ciebie setki różnorodnych wersji domów z poddaszem oraz garażem!