Dodatkowe cechy
Liczba stanowisk
Pokoje (bez salonu)
Garderoby
Łazienki (z toaletami)
Kuchnia
Szerokość
Długość
Dodatkowe cechy
Długość elewacji
Szerokość elewacji
Wysokość budynku
Zobacz szczegóły
Chciałbyś wzbogacić fasadę swojego domu nieszablonowym, a przy tym praktycznym elementem? Nasza kolekcja projektów domów z wolim okiem jest odpowiedzią na Twoje potrzeby. Dzięki temu elementowi przestrzeń domowa będzie lepiej rozświetlona, przez co będzie się jeszcze lepiej prezentować!
Czytaj więcejAktywne filtry:
4 799 zł
4 599 zł
5 449 zł
6 190 zł
5 949 zł
4 199 zł
4 599 zł
Cena regularna
Najniższa cena z 30 dni
przed obniżką
3 899 zł
4 099 zł
6 040 zł
5 540 zł
4 200 zł
4 299 zł
4 299 zł
4 099 zł
4 440 zł
3 600 zł
3 600 zł
4 399 zł
4 999 zł
5 899 zł
5 599 zł
5 599 zł
Dach solarny SunRoof: estetyczne i wydajne źródło energii dla Twojego domu
Coraz więcej osób budujących domy planuje korzystanie z energii słonecznej, a...
Dom czy mieszkanie? Co wybrać w 2024 roku?
Jeśli zastanawiasz się, czy wybudować dom, czy kupić mieszkanie, na pewno zai...
Klasy energetyczne budynków w 2024 roku. Co się zmieni?
Nowe przepisy dotyczące klas energetycznych budynków mają zostać przyjęte pod...
Ile metrów kwadratowych Ci ucieka? Jak rosnące koszty zmniejszają Twoje wymarzone lokum
Myślisz o kupnie mieszkania lub budowie domu i ciągle czekasz na lepszy momen...
Zastanawiasz się, co sprawia, że niektóre projekty domów i same wybudowane budynki mieszkalne przyciągają wzrok i są po prostu miłe dla oka? Sprawiają to z pozoru nieistotne detale architektoniczne, dodające uroku domom jednorodzinnym. Takim detalem jest wole oko. Sprawdź, jak prezentują się projekty domów jednorodzinnych z wolim okiem i jakie ma ono znaczenie dla komfortu korzystania z pomieszczeń mieszkalnych.
Okna są ważnym elementem elewacji domu. Są one wstawiane na etapie stanu surowego zamkniętego. Można wyróżnić wiele różnego rodzaju okien i przeszkleń, a wśród nich ważne miejsce zajmuje wole oko. Czym ono jest? Otóż takie okna od wieków są stosowane w budownictwie mieszkaniowym i cieszą się niegasnącą popularnością.
Wole oko to nic innego, jak charakterystyczny typ lukarny o łukowym kształcie. Stanowi ono element dekoracyjny elewacji domów jednorodzinnych, ale nie tylko. Powstało jako rozwiązanie służące doświetleniu i wentylacji kondygnacji położonych na poddaszach, ale obecnie wykorzystywane jest także wtedy, gdy poddasze jest już doświetlone w inny sposób.
Dzieje się tak z uwagi na wysokie walory estetyczne wolego oka. Lukarna to z kolei nadbudówka wysunięta ponad płaszczyznę dachu. Zasadniczo w klasycznych lukarnach mieści się tradycyjne, pionowe okno otoczone ściankami, a zadaszenie może przybrać formę dwuspadową, trójspadową lub trapezową. Natomiast w przypadku wolego oka będziesz mieć do czynienia z lukarną łukowatą lub o półowalnym kształcie.
W takiej nadbudówce zmieści się okrągłe lub owalne okno, a zadaszenie będzie się łączyć płynnie z połacią dachu. Uzyskujesz w ten sposób ciekawy efekt dekoracyjny – wole oko prezentuje się tak, jakby powstało poprzez rozciągnięcie dachu. Zanim jednak będzie tak wyglądało, trzeba bardzo starannie zaprojektować konstrukcję tego dachu i wykonać ją z dbałością o każdy szczegół.
Dom z wolim okiem przyciąga uwagę, ponieważ jest to element niekonwencjonalny, zwłaszcza na tle realizacji domów jednorodzinnych we współczesnym budownictwie. Wole oko prezentuje się efektownie, a przy tym realnie zwiększa funkcjonalność poddasza.
Projekty domów z wolim okiem bez wątpienia są niebanalne – wśród nich znajdziesz propozycje z klasą, które będą odpowiadały niemal wszystkim Twoim wymaganiom. Wole oko dodaje charakteru domowi i urozmaica jego bryłę. Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, musisz zwrócić uwagę na styl budynku. Najczęściej takie elementy dekoracyjne są właściwe dla domów o klasycznej konstrukcji, inspirowanych nierzadko architekturą dawnych dworków szlacheckich, rezydencji z końca XIX wieku czy też czasem domów w góralskim stylu, które również bardzo często wykorzystują wole oko w swojej konstrukcji.
Musisz sprawdzić, jaki będzie kąt nachylenia dachu budynku. Czy będzie to dom parterowy, czy może dom piętrowy. Ma to znaczenie nie tylko dla Twojego poczucia estetyki, ale również dla wytycznych z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego czy wynikających z decyzji o warunkach zabudowy. Sprawdź przed wyborem projektu, czy plan lub decyzja nie wskazują na to, jak ma wyglądać np. dach Twojego domu. W niektórych obszarach Polski, np. na Podkarpaciu, istnieją określone uchwały, które nakazują inwestorom budującym nowe domy odpowiedni kąt nachylenia i wygląd dachu.
Kolejną ważną kwestią jest wybór pokrycia dachu. Nie jest powiedziane, że musi być to dachówka ceramiczna karpiówka, choć pierwotnie tak właśnie bywało. Masz znacznie szersze możliwości wyboru pokryć dachowych przy zastosowaniu wolego oka w konstrukcji dachu tzw. falistego.
Konstrukcja dachu z wolim okiem jest skomplikowana. Na etapie samej budowy musisz zatrudnić wykwalifikowanych i doświadczonych dekarzy, którzy wykonają wole oko tak, jak zaplanował to nasz architekt w wybranym przez Ciebie projekcie. Błędy popełnione podczas budowy mogą skutkować ucieczką ciepła w tych miejscach, czyli pojawieniem się w obrębie lukarn mostków termicznych. Niewykluczone, że będzie to oddziaływało na szczelność pokrycia, a nawet na zdeformowanie wolego oka.
Podkreślamy, że zaplanowana konstrukcja wolego oka musi charakteryzować się właściwym stosunkiem wysokości i szerokości. Już przy projektowaniu należy dokładnie ustalić proporcje z uwzględnieniem tego, jaki ma być rodzaj pokrycia dachowego. Jeśli w projekcie założono pokrycie dachu dachówką ceramiczną karpiówką, wówczas zalecane są proporcje minimum 1:5 pomiędzy wysokością ściany czołowej i podstawy. Natomiast dla ceramicznej dachówki zakładkowej będzie to 1:8.
Na naszej stronie pojawiła się kategoria projektów domów z wolim okiem. Przygotowaliśmy ją dla Ciebie i innych klientów z uwagi na fakt, że półokrągłe lukarny z oknem cieszą się rosnącą popularnością. Taka propozycja zadowoli przede wszystkim miłośników tradycyjnych rozwiązań.
Wole oko może wpisywać się w elewację domów o różnym designie. Wśród nich najwięcej jest tych tradycyjnych, przywodzących na myśl styl dawnego, polskiego dworku. Oprócz projektów rezydencji i dworków znajdziesz w niej jednak także wille, a nawet domy nowoczesne. Nie jest powiedziane, że obiekt utrzymany w duchu nowoczesnych trendów w budownictwie mieszkaniowym nie może mieć jednego lub kilku elementów dekoracyjnych, takich jak wole oko.
Mamy w ofercie projekty domów parterowych z wolim okiem – nowoczesne, o prostej bryle urozmaiconej jedynie falistym dachem. Najczęściej jednak spotkasz się z takim rozwiązaniem w projektach domów przestronnych, tj. budynkach willowych. Wole oko od wewnątrz tworzy wnękę, która dodaje przestrzeni poddasza uroku i stwarza większe możliwości aranżacyjne. Takie propozycje odznaczają się już na pierwszy rzut oka stylem i elegancją, które odbiegają od minimalizmu brył o prostych, regularnych liniach, z jakimi mamy do czynienia w przypadku domów stricte nowoczesnych – zbudowanych na planie prostokąta, z dachem płaskim lub co najwyżej dwuspadowym. Domy z klasą – wille, rezydencje i obiekty w stylu dworkowym z falistymi akcentami na dachu – będą wyróżniały się na tle innych realizacji budowlanych dzięki bardziej wyszukanej formie. Wybierz łukowe linie półokrągłej lukarny, jeśli jesteś zwolennikiem klasycznych konstrukcji domów mieszkalnych.
Jeśli wybierasz gotowy projekt domu z wolim okiem, to nie jest powiedziane, że musisz zdecydować się na określony typ pokrycia dachowego. Kiedyś rzeczywiście miało to miejsce. W przypadku gdy w projekcie domu architekt założył, że w dachu znajdzie się wole oko, to właściwie inwestor był skazany na zastosowanie pokrycia dachowego w formie dachówki karpiówki. Szczególnie popularne pod tym względem jest wole oko w koronkę. Jednak wraz z systematycznym wzrostem entuzjastów tego elementu pojawiły się zupełnie nowe rozwiązania dotyczące pokryć dachowych przy wolim oku. W zależności od Twoich indywidualnych preferencji, możliwości czy budżetu możesz ten typ półokrągłej czy łukowato wygiętej lukarny dostosować do pokrycia dachu dachówką zakładkową, gontem drewnianym, wiórami drewnianymi, gontem ceramicznym, a nawet blachodachówką.
W nowoczesnym budownictwie najczęściej wole oko wykonane jest właśnie z blachodachówki. Mamy wiele takich projektów na stronie Extradom.pl. Możesz wybierać więc różne pokrycia dachowe, pasujące do Twojej wizji idealnego domu, a na dodatek zdecydować się na fantazyjne wykończenie dachu i samych lukarn.
O wiele łatwiej będzie wybudować dom z dachem płaskim lub dachem dwuspadowym, nawet z oknami dachowymi niż dom z wolim okiem. Wszystko dlatego, że budowa nadbudówki – lukarny – zalicza się do prac skomplikowanych. Niewątpliwie takie realizacje muszą być zaplanowane odpowiednio wcześnie i naniesione na projekt architektoniczny Twojego przyszłego budynku mieszkalnego.
Jeśli podoba Ci się projekt domu z wolim okiem i nie chcesz rezygnować z wykonania nadbudówek w konstrukcji dachu, licz się z tym, że prace dekarskie na placu budowy potrwają dłużej, niż gdyby dach nie miał lukarn. Podczas kładzenia dachu z wolim okiem dekarze muszą pamiętać o zachowaniu właściwego kąta nachylenia pomiędzy krokwiami dachu a szczytową krokwią lukarny, co jest kluczowe dla zminimalizowania ryzyka powstawania mostków termicznych. Aby można było położyć na lukarnie dachówkę we właściwy sposób, ów kąt musi wynosić maksymalnie 12 stopni. Niezalecane jest wykonanie lukarny z wolim okiem na dachach o niskim kącie nachylenia.
Rozwiązanie polegające na wyborze lukarny o półokrągłej lub łukowato wygiętej nadbudówce z wolim okiem będzie dla Ciebie odpowiednie, jeśli hołdujesz klasycznym wzorcom w budownictwie. Takie okna możesz podziwiać w wielu rezydencjach i dawnych dworkach szlacheckich oraz w stylu architektonicznym tatrzańskim, w polskich górach. Każda osoba, której podoba się urozmaicony dach o falistym przebiegu, na pewno będzie zadowolona z wyboru projektu domu z wolim okiem.
Wole oko na dachu pojawia się w domach odzwierciedlających styl dworkowy. W ich przypadku dekoracje te mogą mieć przestronne przeszklenia, nawet po dwóch przeciwległych stronach budynku – od frontu i od strony tarasu. Nie jest powiedziane, że musisz decydować się tylko na niewielkie okienka w formie wolego oka. Zdarza się, że nasze projekty uwzględniają rozwiązanie z falującym dachem, pod którym znajduje się duże okno balkonowe i sam balkon.
Bardzo interesujący jest projekt, w którym pod połacią w kształcie łuku lub półkola nie znajduje się wole oko. Taki zabieg konstrukcyjny może jednak strefę wejściową Twojego domu.
Domy z wolim okiem stwarzają różne możliwości wykorzystania przestrzeni poddasza. Jeśli zależy Ci na tym, by przestrzeń ta była dobrze doświetlona, to duże przeszklenia pod falistą połacią lukarny będą odpowiednim wyborem.
Zaletą wolego oka umieszczonego w konstrukcji dachu budynku mieszkalnego jest na pewno urozmaicenie wyglądu dachu. Wyszukana forma będzie dodatkowo podkreślona, jeśli łukowe linie półokrągłej lukarny w postaci wolego oka zostaną powielone również i w innych miejscach pokrycia dachowego.
Nie bez znaczenia dla lukarn półokrągłych jest to, że dzięki nim można skutecznie doświetlić poddasze. Musisz je jednak zaplanować już na etapie budowy domu, dlatego od razu zdecyduj się na wytypowanie projektu z wolim okiem z naszej oferty.
Jeśli będziesz chciał zorganizować wole oka w ramach modernizacji budynku, będzie to trudnym do wykonania zadaniem. Rozważ wówczas, czy nie lepiej wykonać po prostu okien dachowych, niewymagających pozwolenia na budowę. Prawidłowo zaprojektowane i wykonane wole oko pozwoli Ci uzyskać optymalną ilość światła dziennego we wnętrzu Twojego poddasza. Taki element umożliwi dobre rozproszenie promieni słonecznych, a przy tym zwiększy walory estetyczne pomieszczeń na górnej kondygnacji domu mieszkalnego.
Musisz brać pod uwagę również i to, że konstrukcja wolego oka jest skomplikowana, dlatego wymaga zatrudnienia doświadczonych dekarzy, co z kolei powoduje wzrost kosztów wykonania konstrukcji dachu i samych lukarn. Nadbudówki o prostej formie będą zdecydowanie tańsze w realizacji. Jeśli więc zależy Ci na maksymalnym ograniczeniu kosztów budowy domu, być może wole oko nie jest jednak przeznaczone dla Ciebie.
Co istotne, może się zdarzyć, że nie do końca prawidłowo wykonany dach z lukarnami i wolim okiem będzie miejscem powstawania mostków termicznych. Licz się wówczas z ucieczką ciepła z poddasza i wyższymi kosztami związanymi z ogrzewaniem pomieszczeń mieszkalnych.