BLACK WEEK! Projekty do 2000 zł taniej i 5000 zł na budowę ⏰

Farba magnetyczna – jak i gdzie ją stosować? Poznaj zalety i wady farb magnetycznych

Farba magnetyczna coraz częściej wykorzystywana jest w przestrzeniach domowych i biurowych. Jej funkcjonalność sprawia, że ma wiele zalet. A jakie są jej wady? Czy farba tablicowa magnetyczna rzeczywiście przemieni Twoją ścianę w tablicę do zawieszania notatek? A jeśli tak, to jak długo? Odpowiadamy na te i inne pytania.

Farba magnetyczna - zdjęcie 1

Wybrałeś projekt domu, a teraz rozważasz aranżację kolejnych pomieszczeń? Postaw na nowoczesne i sprawdzone rozwiązania. Zalicza się do nich m.in. farba magnetyczna. Dzięki niej zwykłą ścianę możesz przemienić w przestrzeń do rysowania, notowania, a nawet przyczepiania magnesów. Czym dokładnie jest farba magnetyczna i co ją cechuje?

Farba magnetyczna – czym się charakteryzuje?

To pojęcie nie jest jeszcze wszystkim znane, choć zapewne znaczna część osób miała okazję już ją gdzieś dostrzec. Co to jest farba magnetyczna? To klasyczna farba do ściany, najczęściej silikonowa, wymieszana z cząsteczkami metalu, a dokładniej mówiąc, proszku żelaznego.

Skład farby magnetycznej sprawia, że posiada niemal te same właściwości co kawałek żelaza. Dzięki temu można do niej przyczepić np. magnes. Z tego też względu dobrze sprawdzi się m.in. w biurze, gdzie zachodzi konieczność wieszania notatek. Można powiedzieć, że jest to alternatywa dla tablicy korkowej.

Farba magnetyczna może pokryć powierzchnie drewniane, a nawet stalowe. Nie sprawdzi się jednak jako farba na dach.

Farba tablicowa magnetyczna – rozwiązanie 2 w 1

Nieco ciekawsze rozwiązanie od zwykłej farby magnetycznej, stanowi farba tablicowo-magnetyczna. Nie tylko działa, jak klasyczny magnes, ale i pełni funkcję tradycyjnej tablicy kredowej. Oznacza to więc, że można po niej swobodnie pisać.

Farba magnetyczna tablicowa sprawdzi się w wielu wnętrzach - pokoju dziecięcym, gabinecie czy pracowni artystycznej.

Sprawdź: Farba tablicowa w kuchni – jak malować ściany farbą tablicową?

Farba magnetyczna – jaki kolor wybrać?

Farba magnetyczna zazwyczaj kojarzy się z kolorem czarnym. Taki odcień nie będzie jednak pasował do każdego pomieszczenia. Na szczęście współczesne rozwiązania oferują o wiele więcej możliwości. Poniżej znajdziesz niektóre z nich.

Farba magnetyczna biała

Wiele osób zastanawia się, czy biała farba magnetyczna jest dostępna. Odpowiedź na to pytanie brzmi: oczywiście. Biała farba magnetyczna pasuje do wielu wnętrz, choć zazwyczaj zaleca się, aby nie wybierać czystej bieli, a delikatnie wpadającą w szarość. Można po niej pisać kolorową kredą.

Farba magnetyczna szara

Szara farba magnetyczna występuje w różnych odcieniach. Możesz zdecydować się na ten jaśniejszy lub nieco ciemniejszy, a nawet zbliżony do czarnego.

Farba magnetyczna czarna

Czarna farba magnetyczna jest zdecydowanie najpopularniejsza. Kojarzy się z tradycyjną tablicą kredową. Można po niej pisać białą, jak również kolorową kredą. Dobrze pasuje zwłaszcza do przestrzeni biurowych.

Farba magnetyczna bezbarwna

Farba magnetyczna przezroczysta okaże się dobrym wyborem, gdy nie chcesz zmieniać koloru ścian. Wystarczy, że pomalujesz nią dowolną ścianę, a zyskasz w ten sposób nowe możliwości jej wykorzystania.

Farba magnetyczna – gdzie ją zastosować?

Farba magnetyczna sprawdzi się zarówno w przestrzeni biurowej, jak również prywatnej. Tylko od Ciebie zależy, jak ją wykorzystasz. Możesz zapisywać na niej pomysły, robić notatki, rysować, a nawet wieszać klucze i inne niezbędne, metalowe przedmioty.

Ciekawym zastosowaniem farby magnetycznej są także przestrzenie komercyjne usługowe. Bardzo często spotkać można się z nią w barach i restauracjach, gdzie wypisane jest na niej menu. To atrakcyjny dodatek, który przykuwa wzrok i jednocześnie okaże się praktyczny.

Farba magnetyczna w kuchni

Zdarza Ci się wieszać magnesy na lodówce? Farba magnetyczna sprawi, że zastąpisz ten zwyczaj przyczepianiem ich do ściany. Do kuchni warto wybrać farbę tablicowo-magnetyczną. Dzięki temu żadna ważna kwestia, jak chociażby lista zakupów czy ulubiony przepis, już Ci nie umknął. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się także farba magnetyczna do mebli.

Farba magnetyczna w pokoju dziecka

Farba magnetyczna dla dzieci to świetny pomysł. Najmłodsi często malują po ścianach, a efekty tego stanu rzeczy najczęściej są opłakane i wymagają przemalowania pokoju bądź długotrwałego czyszczenia. Warto dać im szansę na rozwijanie swojej kreatywności.

Farba magnetyczna na ścianę zapewni im całe mnóstwo możliwości na ciekawą zabawę. Dzięki niej maluch zyska przestrzeń to nauki rysowania czy zapisywania ważnych rzeczy. Farba magnetyczna w pokoju dziecka to przede wszystkim nie lada frajda.

Dowiedz się więcej: Farba zmywalna – jak wybrać najlepszą farbę plamoodporną?

Farba magnetyczna – jak nią malować?

Jak malować farbą magnetyczną? Co do zasady malowanie farbą magnetyczną nie różni się znacznie od malowania klasyczną farbą. Podczas malowania należy uważać, aby nie zabrudzić miejsc, które nie powinny być pokryte farbą, ponieważ ciężko będzie ją usunąć.

Ile warstw farby magnetycznej nałożyć na ścianę? Eksperci zalecają, aby ścianę polować 2, a nawet 3 razy. Skąd taka ilość? Z każdym kolejnym malowaniem na ścianie znajduje się więcej opiłków żelaza, dzięki czemu właściwości magnesu zostają wzmocnione, a to przecież chodzi. Jeśli farba magnetyczna ma zostać pokryta również farbą tablicową, to ilość warstw zwiększa się nawet do 5 lub 6.

A jak usunąć farbę magnetyczną? Nie jest to konieczne. Jeśli nie chcesz z niej korzystać, to po prostu nie musisz tego robić. Na pierwszy rzut oka będzie wyglądać jak normalna ściana. Możesz ją także po prostu przemalować. Kolejne warstwy zwykłej farby sprawią, że straci swoje właściwości magnetyczne.

Jakim wałkiem malować farbą magnetyczną?

Malowanie ścian farbą magnetyczną wymaga użycia specjalnego tzw. gąbkowego wałka, który pozwala rozprowadzić ją równomiernie po powierzchni ściany. Bez problemu kupisz go w markecie budowlanym.

Ile schnie farba magnetyczna?

Farba magnetyczna może schnąć nawet 24 godziny. Dlatego warto zachować dobę odstępu przed nałożeniem kolejnej warstw. Może to być nieco problematyczne, gdy chcesz położyć ich nawet 6. Wówczas malowanie jednej ściany zajmie kilka dni. Choć większość tego czasu poświęcisz na czekanie aż wyschną kolejne warstwy.

Farby magnetyczne – jakie mają zalety i wady?

Opinie na temat farby magnetycznej są zróżnicowane, choć coraz więcej osób decyduje się po nią sięgnąć. Zalety z jej wykorzystania są niewątpliwe. Jak się jednak okazuje, farba magnetyczna może mieć także pewne wady. Niekiedy odnoszą się one do jej wydajności. Jak to wygląda w praktyce? Poniższa tabela przedstawia zalety i wady farby magnetycznej.

Zalety farby magnetycznej Wady farby magnetycznej
  • Dostępna jest farba przezroczysta, którą pokryć można ścianę w dowolnym kolorze
  • Zwiększa funkcjonalność ściany
  • Można ją połączyć z farbą tablicową
  • Możliwa do zastosowania w wielu pomieszczeniach
  • Możliwość malowania różnych powierzchni, także stalowych i drewnianych
  • Ograniczona ilość wersji kolorystycznych
  • Długi czas schnięcia
  • Konieczność nałożenia kilku warstw
  • Z czasem może tracić swoje właściwości
  • Trudna do zdjęcia

Czy farba magnetyczna jest szkodliwa?

Czy właściwości magnetyczne farby mogą sprawiać, że stanie się szkodliwa dla zdrowia lub środowiska? Farba magnetyczna nie zawiera rozpuszczalników ani ołowiu, dlatego też korzystanie z niej jest w pełni bezpieczne. Możesz pomalować nią ścianę w pokoju dziecięcym bez żadnych obaw.

Przeczytaj: Farby antybakteryjne – dlaczego warto stosować je w swoim domu?

Ile kosztuje farba magnetyczna?

Cena farby magnetycznej w porównaniu do zwykłej farby jest nawet kilkukrotnie wyższa. Warto jednak ponieść wyższy koszt i cieszyć się farbą dobrej jakości. Tani odpowiednik może sprawić, że właściwości magnetycznej nie będą takie, jakbyś sobie tego życzył. Za dobrej jakości farbę magnetyczną zapłacisz ok. 100 złotych za pojemnik o pojemności 750 ml.

Jaka farba magnetyczna jest najlepsza?

Najlepsza farba magnetyczna to taka, która nie wymaga nałożenia zbyt wielu warstw i jednocześnie utrzymuje długo swoje właściwości. Na szczęście nie brakuje ich w sklepach, o ile nie zdecydujesz się na najtańszą farbę nieznanej firmy. Lepiej nie płacić dwa razy, dlatego od razu postaw na dobrą jakość.

Możesz także sprawdzić w sieci ranking farb tablicowo-magnetycznych. Lepiej zdać się na opinię osób, które już z niej korzystały i mogą Ci doradzić. Niekoniecznie dobrym rozwiązaniem będzie zaś farba magnetyczna w sprayu. Jej właściwości nie będą utrzymywać się zbyt długo.

Farba magnetyczna to ciekawy trend, który zdaje się zyskiwać na popularności. Nic w tym dziwnego, ten typ farby cechuje funkcjonalności i uniwersalność. Dobrze sprawdzą się w licznych wnętrzach, zarówno tych biurowych, komercyjnych, jak również prywatnych. Z takiej ściany w swoim pokoju bez wątpienia ucieszą się najmłodsi.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Technologie budowlane
dom pasywny
21.11.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym są domy pasywne i dlaczego warto w nie inwestować?

Fotowoltaika
dach solarny sunroof Sponsorowany
Instalacje
sterowanie systemem inteligentny dom
07.11.2024 r. Anna Wojtyniec

Instalacja systemu smart home krok po kroku

Technologie budowlane
dom pasywny
21.11.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym są domy pasywne i dlaczego warto w nie inwestować?

Fotowoltaika
dach solarny sunroof Sponsorowany
Instalacje
sterowanie systemem inteligentny dom
07.11.2024 r. Anna Wojtyniec

Instalacja systemu smart home krok po kroku

Nowości w tej kategorii

Ściany, sufity, tynki
Cennik malowania ścian 2024
10.10.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ile kosztuje malowanie ścian w 2024 roku? Sprawdź aktualny cennik!

Istnieją prace wykończeniowe, które wykonuje się zarówno przy generalnych rem...

Ściany, sufity, tynki
wnętrze salonu bez mebli biało szare wykończenie ścian wewnętrznych
10.10.2024 r. Daria Sicińska

Jak wykończyć ściany wewnętrzne? Sposoby na piękne i trwałe ściany

Marzysz o pięknych ścianach w swoim domu lub mieszkaniu? Do Twojej dyspozycji...

Ściany, sufity, tynki
Jak ocenić stan domu po zalaniu?
24.09.2024 r. Daria Sicińska

Jak ocenić stan domu po zalaniu? 5 ważnych punktów

Zalanie domu lub mieszkania to ogromny problem, z którym jednak można sobie poradzić. Konieczne jest jednak zachowanie zim...

Ściany, sufity, tynki
Jak osuszyć dom po zalaniu
23.09.2024 r. Daria Sicińska

Jak osuszyć dom po zalaniu? Praktyczny poradnik

Zjawiska, takie jak powódź czy podtopienia, potrafią spowodować spore szkody, ale nie oznacza to, że będą one nieodwracaln...

Ściany, sufity, tynki
Cennik malowania ścian 2024
10.10.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ile kosztuje malowanie ścian w 2024 roku? Sprawdź aktualny cennik!

Istnieją prace wykończeniowe, które wykonuje się zarówno przy generalnych rem...

Ściany, sufity, tynki
wnętrze salonu bez mebli biało szare wykończenie ścian wewnętrznych
10.10.2024 r. Daria Sicińska

Jak wykończyć ściany wewnętrzne? Sposoby na piękne i trwałe ściany

Marzysz o pięknych ścianach w swoim domu lub mieszkaniu? Do Twojej dyspozycji...

Ściany, sufity, tynki
Jak ocenić stan domu po zalaniu?
24.09.2024 r. Daria Sicińska

Jak ocenić stan domu po zalaniu? 5 ważnych punktów

Zalanie domu lub mieszkania to ogromny problem, z którym jednak można sobie poradzić. Konieczne jest jednak zachowanie zim...

Ściany, sufity, tynki
Jak osuszyć dom po zalaniu
23.09.2024 r. Daria Sicińska

Jak osuszyć dom po zalaniu? Praktyczny poradnik

Zjawiska, takie jak powódź czy podtopienia, potrafią spowodować spore szkody, ale nie oznacza to, że będą one nieodwracaln...

REKLAMA
Zamknij