Ile kosztuje ocieplenie domu 100 m2? Ceny ocieplenia domu w 2023 roku
To jeden z ostatnich, a jednocześnie bardzo ważnych etapów budowy domu. Całe przedsięwzięcie jest dość kosztowne, dlatego warto jak najwcześniej obliczyć, ile kosztuje ocieplenie domu 100 m2, by ująć wydatek w budżecie. Dobrze wykonane prace gwarantują estetyczny wygląd elewacji i komfort termiczny wewnątrz. Jaki materiał izolacyjny sprawdzi się najlepiej? O czym trzeba pamiętać, planując ocieplanie budynku?
Ile kosztuje ocieplenie domu 100 m2 – o czym warto pamiętać?
Wstępną kalkulację, która da odpowiedź na pytanie, ile kosztuje ocieplenie domu 100 m2, możesz przeprowadzić już na podstawie samego projektu budynku. Szacując wydatki, należy pamiętać, że powierzchnia użytkowa domu niekoniecznie przekłada się na powierzchnię ściany do ocieplenia. Dodatkowo ocieplenie domu obejmuje także elementy takie jak:
- ściany fundamentowe;
- dach;
- podłogi na gruncie;
- strop na poddaszu i strych;
- piwnicę.
Koszt ocieplenia domu 100 m2 uzależniony jest również od przyjętej technologii. Pamiętaj o dopełnieniu formalności. Jeśli powierzchnia budynku przekracza 25 m2, musisz starać się o pozwolenie.
Ocieplenie domu 100 m2 – wełna czy styropian?
Jeśli szukasz efektywnego sposobu na ocieplenie domu 100 m2, masz do wyboru kilka różnych technologii. Do najczęściej stosowanych zalicza się:
- ocieplenie styropianem na mokro,
- ocieplenie wełną mineralną na mokro,
- ocieplenie wełną mineralną na sucho.
Ostateczną decyzję podejmij w porozumieniu ze specjalistami, którzy będą przeprowadzać prace. Sprawdź także, ile pochłonie inwestycja wykorzystująca wełnę, a ile kosztuje ocieplenie domu styropianem 100 m2. W rozważaniach tych pod uwagę trzeba wziąć także specyfikę samego budynku.
Ocieplanie domu styropianem sprawdzi się przy większości budynków. To metoda tańsza – przekonasz się o tym, wyliczając, ile kosztuje m2 ocieplenia domu styropianem. Zapewnia dobre właściwości izolacyjne ścian i stropów, zwłaszcza w przypadku styropianu szarego. Wariant biały wymaga odpowiednio grubszej warstwy. Ten materiał nie może być jednak stosowany w starszych domach z cegły oraz drewna, gdyż nie przepuszcza pary wodnej.
Wełna mineralna jest droższa, ale zyskasz dzięki niej lepszą izolację akustyczną. Do jej zalet zalicza się również wytrzymałość i niepalność oraz zdolność przepuszczania pary wodnej. Może być wykorzystywana do ocieplania drewnianych ścian, wypełniania stropów i ścian wewnętrznych.
Sprawdź: Ocieplenie strychu - jak skutecznie ocieplić strych?
Ocieplenie domu 100 m2 wełną mineralną – koszt
Wełna mineralna – ze względu na swoje liczne zalety – zdecydowanie zyskuje na popularności, mimo że w przypadku ocieplenia domu 100 m2 koszt jest nieco wyższy. Za jej stosowaniem przemawiają liczne zalety, między innymi doskonałe właściwości termiczne, akustyczne i ognioodporne.
Ile kosztują prace? Wiele zależy od tego, czy zdecydujesz się na wełnę mineralną skalną czy szklaną. Cena wełny mineralnej przeznaczonej na ściany o grubości 10 cm i powierzchni ok. 100 m2 to około 3000 zł. W przypadku wełny szklanej jest to o kilkadziesiąt złotych więcej. Nieco więcej pochłoną również koszty robocizny. Pamiętaj, że to nie koniec listy wydatków.
Dokupić musisz również zaprawę klejącą, siatkę, klej oraz tynk. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że przy wełnie mineralnej stosuje się tynki mineralne (2 złote za kilogram), tynki silikonowe (ok. 9 – 15 złotych za kilogram) lub tynki silikatowe (ok. 7 – 12 złotych za kilogram), nie sprawdzą się natomiast tynki akrylowe.
Łączny koszt ocieplenia wełną mineralną domu o powierzchni 100 m2 powinien zamknąć się w kwocie 12 000 – 18 000 złotych.
Odrębną kwestię stanowi technologia ocieplenia na sucho. Najpierw tworzy się wokół ścian stelaż, później układa na nim warstwę wełny, a następnie wykańcza całość panelami zamiast tynkiem. Ten sposób jest łatwiejszy w realizacji i z łatwością wykona go jedna osoba, jednak trzeba liczyć się ze znacznie wyższym kosztem.
Sprawdź także: Ulga termomodernizacyjna – co można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej?
Ocieplenie domu 100 m2 styropianem – koszt
Styropian to najpopularniejszy materiał izolacyjny. Jego największym atutem jest stosunkowo niski koszt w przypadku ocieplenia domu 100 m2. Cena dobrej jakości płyty o grubości 10 – 12 cm to ok. 20 złotych za m2, dlatego jeśli powierzchnia ścian wynosi 100 m2, na materiały musisz przeznaczyć 2000 złotych. W kosztorysie uwzględnij także koszt zakupu zaprawy klejącej – ok. 400 – 500 złotych, siatki elewacyjnej (ok. 400 złotych) oraz kleju przeznaczony do jej zatopienia (ok. 700 – 800 złotych).
Kolejny punkt prac to nałożenie tynku. Jego cenę poznasz, gdy podejmiesz decyzję, jaki tynk zewnętrzny będzie najlepszy do twojego domu. Najtańszy jest tynk mineralny, za który zapłacisz ok. 2 złote za kilogram. Tynk akrylowy to wydatek 6-8 złotych, silikatowy – 7 – 12 złotych, a silikonowy 9 – 15 złotych.
Łączny koszt ocieplenia domu styropianem wraz z robocizną powinien zamknąć się w kwocie 10 000 – 12 000 złotych.
ofe-5847238-966 w-966-testAB<\p>
Ile kosztuje ocieplenie domu 100 m2? Cena za ocieplenie poszczególnego elementu domu
Ocieplanie ścian to tylko jedna z wielu możliwości poprawienia warunków termicznych w domu. Możesz zdecydować się również na ocieplenie lub docieplenie pojedynczego elementu budynku, na przykład poddasza lub jednej ze ścian. Jak wówczas prezentują się koszty inwestycji po zsumowaniu ceny materiału i robocizny?
- Ocieplenie poddasza to ok. 80 złotych za m2;
- Ocieplenie dachu pochłonie ok. 60 złotych za m2;
- Ocieplenie stropu – ok. 80 złotych za m2;
- Ocieplenie ściany wewnętrznej – ok. 120 złotych za m2.
Oczywiście, podane wartości różnią się w zależności od regionu kraju, wybranej technologii i konkretnych materiałów.
Dowiedz się więcej: Ile kosztuje ocieplenie domu 200 m2? Kosztorys prac i materiałów niezbędnych przy ociepleniu domu w 2023!
Ile kosztuje ocieplenie domu 100 m2? Cena robocizny
Nie zapomnij o kwestii, od której bardzo silnie jest uzależniona odpowiedź na pytanie, ile kosztuje ocieplenie domu. Robocizna, bo o niej mowa, ma kluczowe znaczenie nie tylko na etapie prac, ale również w kontekście późniejszej eksploatacji. Tylko precyzja i dokładność przyniesie pożądane efekty. W skrajnych przypadkach nieprawidłowo umocowany materiał izolacyjny oznacza konieczność rozpoczynania wszystkiego od początku.
Ile kosztuje ocieplenie domu styropianem? Robocizna to w tym przypadku ok. 60 złotych za m2. Jeśli zdecydujesz się na wełnę mineralną, zapłacisz więcej, bo ok. 80 złotych za m2.
Jak policzyć koszty ocieplenia domu 100 m2?
Odpowiedzi na pytanie, jaki jest koszt ocieplenia domu 100 m2, zawsze należy udzielić, biorąc pod uwagę specyfikę danego regionu. Można jednak przyjąć, że – w zależności od zastosowanych materiałów i technologii – całkowita suma mieści się w granicach 20 000 – 35 000 złotych. Są to wyliczenia bardzo orientacyjne.
Pamiętaj, że każdy dom jest inny, dlatego przy pracach pod uwagę bierze się wiele czynników. Różne są także ceny materiałów, które zmieniają się na przestrzeni miesięcy.
Jak działa gruntowy wymiennik ciepła i jak skuteczny jest GWC?
Jak zaoszczędzić na ociepleniu domu 100 m2 w 2023 r.?
Wiele osób planujących ocieplanie domu zastanawia się, czy tego rodzaju inwestycja w ogóle się opłaca. Jak widać, jej koszty są dość wysokie, ale w wielu przypadkach, po przeliczeniu parametrów budynku i kosztów ogrzewania, okazuje się, że warto nawet wziąć pożyczkę. Ocieplenie elewacji i stropu może przynieść istotne korzyści z punktu widzenia rodzinnego budżetu. Jak wysokie?
W precyzyjnych obliczeniach pomoże specjalista, który oceni projekt i przeprowadzi badania termowizyjne. Biorąc jednak pod uwagę, że ceny energii nadal będą wzrastać, oszczędności będą większe. Nadal można liczyć także na dofinansowanie z programów rządowych i samorządowych.
Przeczytaj: Termomodernizacja budynku – co to jest? Dofinansowanie na termomodernizację domu 2023
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora