Instalacja elektryczna w garażu: schemat, oświetlenie i rozmieszczenie gniazdek
Jeżeli budujesz garaż, z pewnością chcesz, aby był on funkcjonalny i zapewnił ci należyty komfort. Kluczem do osiągnięcia tego celu jest odpowiednio rozplanowana i zamontowana instalacja elektryczna w garażu. Jak dopasować ją do wybranego rodzaju obiektu? Jakie są normy dotyczące oświetlenia w garażu? Czym kierować się podczas montażu poszczególnych elementów? I w końcu – ile kosztuje instalacja elektryczna w garażu blaszanym oraz murowanym? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te oraz inne pytania.
Z tekstu dowiesz się:
Instalacja elektryczna w zależności od rodzaju garażu
Schemat instalacji elektrycznej w garażu zależy przede wszystkim od jego rodzaju. Największym komfortem mogą cieszyć się te osoby, od których nie jest wymagana budowa garażu, ponieważ stanowi on część domu – dzięki temu możliwe jest wykorzystanie w nim istniejącej już instalacji.
Ze względu na brak konieczności poprowadzenia nowych linii zasilających, użytkowanie takiego systemu w większości przypadków nie wymaga również dodatkowych inwestycji, co wiąże się ze sporymi oszczędnościami.
Inaczej kwestia elektryki wygląda w przypadku budynków wolnostojących – np. garażach murowanych albo popularnych „blaszaków”. Co prawda część właścicieli decyduje się na prowizoryczne rozwiązania, np. w postaci przedłużacza podłączonego do domowej instalacji elektrycznej, jednak na dłuższą metę może okazać się to niewystarczające.
W tym drugim przypadku zalecane jest więc stworzenie nowej instalacji elektrycznej w garażu. Przepisy, schematy i wskazówki dotyczące tej kwestii znajdziesz poniżej.
Prawo i normy dotyczące instalacji elektrycznej w garażu
Informacje dotyczące konieczności stworzenia instalacji elektrycznej w garażu znaleźć można w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z nimi, obiekt tego typu powinien obowiązkowo posiadać oświetlenie. Instalacja elektryczna jest obligatoryjna wyłącznie w przypadku budynków murowanych.
Warto również pamiętać o przepisach związanych z bezpieczeństwem. Decydując się na montaż instalacji elektrycznej, powinieneś zadbać o to, by została ona odpowiednio zabezpieczona i dostosowana do potrzeb użytkowych. Głównym celem jest ochrona użytkowników przed porażeniem prądem. Z tego względu zalecane jest korzystanie z usług doświadczonych elektryków z odpowiednimi uprawnieniami, którzy stworzą bezpieczny i bezawaryjny system.
Pamiętaj! Chcąc doprowadzić energię elektryczną do garażu wolnostojącego, trzeba skontaktować się z lokalnym przedsiębiorstwem energetycznym. Umożliwi to uzyskanie pozwolenia na legalne podłączenie prądu.
ofe-5847238-961 w-961-testAB
W jaki sposób możemy wykonać instalację w swoim garażu? Jak ją poprowadzić?
Nawet bardzo prosta instalacja elektryczna w garażu wymaga stworzenia odpowiedniego projektu. Każdy schemat powinien uwzględniać:
- obciążenie sprzętem ciężkim oraz elektronarzędziami używanymi w garażu – kluczową kwestią jest w tym wypadku zastosowanie odpowiednich bezpieczników i wyłączników naprądowych, które wytrzymają pełne obciążenie;
- uziemienie, dzięki któremu metalowe elementy urządzeń elektrycznych nie będą przewodziły prądu, co pozwoli uniknąć ryzyka porażenia prądem;
- odpowiednią liczbę, rodzaj oraz wysokość montażu gniazdek, co pozwoli zyskać maksymalny komfort (tę kwestię omówimy szerzej w dalszej części artykułu);
- liczbę punktów świetlnych, a także miejsce mocowania włączników światła oraz instalacji lamp.
Bardzo istotną kwestią jest również wybór pomiędzy instalacją elektryczną natynkową a podtynkową. Decyzję należy podjąć przede wszystkim w oparciu o rodzaj obiektu:
- instalacja elektryczna w garażu natynkowa stosowana jest przede wszystkim w garażach blaszanych – okablowanie układane jest w tym przypadku na wierzchu ścian i sufitów;
- instalacja elektryczna w garażu podtynkowa sprawdza się w garażach murowanych – okablowanie układane jest w tym przypadku pod powierzchnią ścian i sufitów.
Największą dowolność w tym zakresie posiadają właściciele garaży ogrzewanych, w których panują odpowiednie warunki – zarówno pod względem wilgotności, jak i temperatury powietrza. Mogą oni zdecydować się zarówno na instalację natynkową, jak i podtynkową – ta pierwsza zapewnia łatwiejszy dostęp do przewodów i urządzeń, a do tego jej wykonanie jest mniej czasochłonne.
Instalacja podtynkowa to rozwiązanie bardziej estetyczne i lepiej chroniące okablowanie, jednak wymagające wycięcia otworów w ścianach i suficie, co może być czasochłonne oraz kosztowne. Wybór jest kwestią indywidualną.
A w jaki sposób podłączyć prąd do garażu wolnostojącego? Niezbędne jest doprowadzenie tam przewodów energetycznych, co, jak wspomnieliśmy wcześniej, wymaga uzyskania pozwolenia zakładu energetycznego. Okablowanie najczęściej prowadzone jest pod ziemią, a wykonanie dojścia i podłączenie garażu do sieci należy zlecić specjalistom.
Ile kosztuje budowa garażu w 2023 roku? Ceny za robociznę i materiały
Montaż instalacji elektrycznej w garażach różnego rodzaju. Schemat i plan
Jaka instalacja elektryczna w garażu murowanym sprawdzi się najlepiej? Decydując się na jej montaż, musisz pamiętać o:
- źródle zasilania – w przypadku garażu znajdującego się w obrębie domu wystarczy przewód zasilający z głównego panelu elektrycznego w domu, zaś dla garażu wolnostojącego będzie to linia zasilająca poprowadzona pod ziemią;
- głównym panelu rozdzielczym – to właśnie do niego podłączone są wszystkie obwody elektryczne w garażu, dlatego powinien być wyposażony w odpowiednie wyłączniki bezpieczeństwa oraz zabezpieczenia przeciwpożarowe (RCD);
- gniazdkach elektrycznych i oświetleniu garażu – te pierwsze najczęściej montuje się na ścianach, zaś wszelkie rodzaju lampy na suficie, dzięki czemu umożliwią efektywne oświetlenie całego pomieszczenia;
- napędzie do bramy garażowej – jeżeli jest on automatyczny, powinien być zasilany z głównego panelu rozdzielczego;
- uziemieniu instalacji.
Zarówno w przypadku garażu przydomowego, jak i wolnostojącego sprawdzają się standardowe przyłączenia o napięciu 230 V (jednofazowe) lub 400 V (trójfazowe). Budynek o powierzchni do 20 m2 potrzebuje około 3-5 kW mocy, chyba że decydujesz się na montaż urządzeń mocno obciążających instalację elektryczną, jak np. pompa ciepła.
Na koniec – jakie przewody wybrać? Absolutnym minimum, które zapewni możliwość podłączenia urządzeń, stanowią kable o przekroju 1,5 mm.
Garaż wolnostojący czy w bryle budynku? Jakie aspekty decydują?
Instalacja elektryczna w garażu blaszanym
Instalacja elektryczna w garażu blaszanym nie różni się pod względem schematu czy rozplanowania od tej znajdującej się w obiekcie murowanym. Warto jednak zwrócić uwagę na specyficzne warunki panujące w „blaszakach” – zwłaszcza tych nieogrzewanych, pod kątem których należy rozważyć montaż odpowiednich rozwiązań.
Mowa tu przede wszystkim o odpowiedniej ochronie przewodów elektrycznych przed działaniem czynników atmosferycznych – ze względu na konieczność zastosowania instalacji natynkowej, niezbędne okażą się specjalne osłony lub kanały kablowe.
Dodatkowego zabezpieczenia mogą wymagać również inne elementy instalacji elektrycznej w blaszanym garażu, zwłaszcza lampy (można zastosować klosze ochronne albo odpowiednie oprawy) oraz gniazdka i włączniki (doskonale sprawdzą się w tym przypadku wysokiej jakości osłony lub obudowy).
Pamiętaj! Metalowa konstrukcja garażu blaszanego wymaga zwrócenia szczególnej uwagi na uziemienie – powinno ono zostać poprawnie zamontowane oraz spełniać wszelkie wymogi bezpieczeństwa.
Warsztat domowy: jak go urządzić i w co wyposażyć?
Instalacja elektryczna w drewnianym garażu
Drewno jest materiałem bardziej podatnym na wilgoć, warunki atmosferyczne oraz ogień niż cegła, dlatego w wykonanym przy jego użyciu garażu należy zadbać przede wszystkim o dokładne zabezpieczenie przewodów oraz urządzeń. Te pierwsze powinny być wciągane do rur osłonowych, które wykonane zostały z tworzywa samogasnącego i nierozprzestrzeniającego ognia.
Co więcej, w przypadku instalacji elektrycznej w garażu drewnianym, warto stosować się do kilku sprawdzonych wskazówek:
- do instalacji oświetleniowej i gniazd wtyczkowych warto używać miedzianych przewodów o przekroju kolejno min. 1,5 mm oraz 2,5 mm;
- do zabezpieczenia obwodów oświetleniowych i gniazd wtyczkowych warto używać zabezpieczeń o prądzie znamionowym kolejno min. 10A i 16 A;
- każdy obwód powinien zostać objęty ochroną różnicowoprądową maks. 30 mA.
Pamiętaj również, by do instalacji elektrycznej w garażu z drewna podłączać wyłącznie przewody, które w przypadku przyrostu temperatury nie spowodują pożaru. Konieczne może być również oddzielenie przewodzących obwodów od palnej powierzchni budynku przy użyciu odpowiedniej warstwy materiału izolacyjnego.
Rozmieszczenie gniazdek i zaplanowanie oświetlenia w garażu
Pozostała nam jeszcze kwestia dotycząca odpowiedniego rozmieszczenia gniazdek oraz zaplanowania oświetlenia, co będzie miało wpływ na funkcjonalność oraz komfort użytkowania garażu.
- Gniazdka najlepiej rozmieścić w całym obwodzie albo przynajmniej na przeciwległych ścianach garażu, aby w każdym miejscu zyskać dostęp do źródła prądu. Konieczne jest zamontowanie ich przy wejściu oraz w pobliżu blatu roboczego czy miejsca, w którym magazynowane są narzędzia lub sprzęty.
- Wysokość gniazdek w garażu powinna być zróżnicowana – część z nich warto umieścić nieco wyżej (ok. 100 cm), by zachować przestrzeń na gromadzenie sprzętów czy postawienie szafki z narzędziami, a część niżej, np. do ładowania urządzeń.
- Jakie gniazdo siłowe do garażu wybrać? Podwójne, wyposażone w zabezpieczenie przeciwpożarowe oraz o odpowiednim stopniu ochrony – najlepiej IP44 lub IP54, które będzie odporne na działanie wilgoci.
A co z oświetleniem do garażu? Warto zadbać o jedno główne źródło światła, znajdujące się na suficie (min 50 luxów), a także kilka dodatkowych – np. w postaci opraw oświetleniowych, które zapewnią komfort pracy i korzystanie z narzędzi w poszczególnych miejscach (min. 200 luxów).
Polecamy wybór rozwiązań hermetycznych, które są w stu procentach odporne na wilgoć oraz inne czynniki atmosferyczne. Ciekawym rozwiązaniem w kontekście oświetlenia w garażu mogą okazać się tez bezprzewodowe lampy LED oraz czujniki ruchu, które zapewnią automatyczne włączanie światła bez konieczności poszukiwania włącznika.
Ile kosztuje wykonanie instalacji elektrycznej w garażu?
Koszt wykonania instalacji elektrycznej w garażu uzależniony jest od powierzchni obiektu, liczby punktów zasilania, rodzaju oświetlenia, a także złożoności samej instalacji. Nie bez znaczenia jest również lokalizacja.
Ile zatem kosztuje instalacja elektryczna w garażu? Cena, jaką zapłacisz, to kilka tysięcy złotych. W przypadku obiektów o powierzchni 20 m2 w jej skład wchodzą przede wszystkim:
- wykonanie projektu instalacji elektrycznej (500-1000 zł);
- prace elektryka, w tym poprowadzenie przewodów, montaż oświetlenia i gniazdek, instalacja uziemienia oraz innych zabezpieczeń itd. (2000-4000 zł)
- koszt przyłącza energetycznego (1000-2000 zł).
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora