Jak sezonować drewno opałowe? Ile musi schnąć drewno do kominka?

Świeżo ścięte drewno nie nadaje się do palenia w piecu. Konieczne jest sezonowanie. Suszenie drewna w domu to nie to samo co sezonowanie drewna opałowego, choć oba pojęcia często są wykorzystywane zamiennie. Jak to wygląda w praktyce? Jak wysuszyć drewno domowym sposobem? Czy jest to w ogóle możliwe?

Jak sezonować drewno opałowe? Ile musi schnąć drewno do kominka? - zdjęcie 1

Do ogrzewania domu może być wykorzystywany opał drewniany. Piece na drewno oraz kominki domowe pozwalają na uzyskanie komfortu cieplnego, a także na stworzenie szczególnej atmosfery.

Przed okresem grzewczym należy jednak zgromadzić drewno opałowe. Po ścięciu drzewa nie od razu jego drewno nadaje się do opalania pieców. Konieczne jest sezonowanie drewna opałowego. Na czym to polega? Sezonowanie można właściwie określić jako suszenie. Sprawdź, jak długo suszyć drewno.

Po co suszyć drewno opałowe? Czy można palić mokrym drewnem w piecu i kominku?

Piece na węgiel czy drewno opałowe to tradycyjne kotły grzewcze w domach prywatnych i w innego rodzaju budynkach. Paliwa stałe pozwalają na uzyskanie komfortu termicznego, ale jednocześnie wymagają częstego dokładania do pieca oraz generują wysoki poziom zanieczyszczeń do atmosfery, jeśli nie są stosowane w prawidłowy sposób. Do tego grona zalicza się też opał drewniany.

Nie może on jednak mieć postaci świeżo ściętego drzewa. Dlaczego? Czy można palić mokrym drewnem w piecu? Pomimo wielu podobieństw palenisko w kotle grzewczym czy domowym kominku to nie to samo co ognisko palone w lesie. Mokre drewno nie nadaje się do palenia i nie chodzi tu wyłącznie o kwestie związane z trudnością w podpaleniu takiego drewna.

Drewno musi być sezonowane, żeby można je było spalać w domowych piecach. Polega na składowaniu drewna w odpowiednich warunkach, na powietrzu, przez okres co najmniej roku, kiedy to materiał nabiera cech pozwalających na jego spalanie. To nie tylko suszenie, ale wiele innych działań. Staranne sezonowanie drewna do kominka czy pieca to proces, który należy zrealizować na długo przed rozpoczęciem sezonu grzewczego.

W przeciwnym wypadku drewno niesezonowane lub zbyt krótko suszone będzie miało wysoki poziom wilgotności. Jeśli ta jest za wysoka, to część energii podczas palenia w piecu czy w kominku trwoniona jest bezpowrotnie na odparowanie i podgrzanie pary wodnej.

Sezonowane drewno łatwiej jest rozpalić. Im suchsze, tym palenie nim staje się łatwiejsze. Dzięki odpowiednio długiemu sezonowaniu drewna można spalać je w niższej temperaturze przez długi czas, a przy tym ogień będzie palił się spokojniej, mniej dymił i nie będzie za bardzo brudził szyby kominkowej.

ofe-5847238-71982 w-71982

Jak długo trzeba sezonować drewno na opał?

Jak długo musi schnąć drewno? W zależności od rodzaju, czasu ścięcia drzewa i wybranego sposobu suszenia proces sezonowania może trwać od około roku do nawet 3 lat. Musisz jednak wiedzieć, że przy odpowiednim ułożeniu i zabezpieczeniu materiału może ono pozostać na swoim miejscu znacznie dłużej. Ważne jest jego podzielenie na szczapy w celu zapewnienia odpowiedniej cyrkulacji powietrza.

Jaki jest koszt suszenia drewna? Tak naprawdę żaden, ponieważ powinno ono być po prostu składowane w drewutni lub w innym podobnym miejscu. Sprawdź teraz, jakie drewno schnie najszybciej i na które warto się zdecydować przy uzupełnianiu opału do kominka lub pieca na drewno.

Ile trwa suszenie poszczególnych gatunków drewna?

W zależności od gatunku drzewa drewno może mieć różną zawartość wody. Świeżo ścięte może mieć od 50 do 70 proc. wilgoci. Im jest jej więcej, tym sezonowanie drewna na opał będzie trwało dłużej. Wstępne sezonowanie przed sprzedażą powoduje, że zawartość wody dochodzi w nim do 40 proc., a to wciąż za dużo, żeby można było je wykorzystać jako opał. Przyjmuje się, że górna granica wilgoci w przypadku dobrej efektywności kalorycznej drewna wynosi 15-20 proc.

Ile czasu należy suszyć drewno, by osiągnąć pożądany poziom? To zależy od gatunku. Jak długo schnie drewno sosnowe? Około 15 miesięcy, choć pozostawienie go na 18 miesięcy do sezonowania przyniesie najlepsze rezultaty. Natomiast sezonowanie drewna dębowego może potrwać nawet dwa razy dłużej – do 3 lat.

Korzyści z sezonowania drewna opałowego

Sezonowanie drewna opałowego jest fundamentalnym etapem procesu jego przygotowywania do użytku w prywatnych domach. To znacznie więcej niż tylko oszczędność – chodzi tu o optymalną efektywność energetyczną. Dojrzałe drewno, które przebywało na słońcu i wietrze przez co najmniej sześć miesięcy, posiada redukowany poziom wilgoci.

Ten niepozorny detal przekłada się na wyższą efektywność spalania - mniejszą ilość dymu i popiołów, a co za tym idzie – mniejszy wpływ na środowisko. Dodatkowo, drewno opałowe o niskiej zawartości wilgoci zapewnia wyższą wydajność ciepła, co przekłada się na wymierne oszczędności dla użytkownika. 

Zakaz palenia w kominkach 2023: kogo i kiedy obowiązuje?

drewno na opał ułożone przy ścianie

Jak sezonować drewno w domu? Czy można wysuszyć drewno w piwnicy?

Proces pozbywania się naturalnej wilgoci z drewna trwa dość długo. Najrozsądniej jest kupić świeże w okresie wiosennym i pozostawić je nawet na półtora roku, czyli nie do najbliższego sezonu grzewczego, w miejscu, w którym może odbywać się bez przeszkód sezonowanie. Czy można układać mokre drewno? Jak najbardziej, ponieważ i tak musi ono leżeć do czasu pozbycia się nadmiaru wilgoci z jego struktury.

Najważniejsze jest prawidłowe układanie drewna do suszenia. Jak to robić, by miało odpowiednie warunki do schnięcia? Musisz porąbać je na niewielkie szczapy. Przyjmuje się, że im mniejsze będą to kawałki, tym łatwiej będą schnąć. Ponadto po podzieleniu ich na kilkudziesięciocentymetrowe polana łatwiej jest je zmieścić na palenisku czy w piecu na drewno. 

Ceny drewna opałowego 2023: ile trzeba zapłacić za m³ drewna?

Jakie drewno lepiej rąbać: suche czy mokre? Najlepiej tuż po ścięciu drzewa zacząć je rąbać na szczapy, ponieważ jest to o wiele łatwiejsze.

Przy układaniu drewna do sezonowania pamiętaj, by szczapy umieszczać w stosach korą do góry. Zapewni to każdemu fragmentowi drewna cyrkulację powietrza. Nie należy układać drewna szczelnie przy ścianie, tylko pozostawić szparę pomiędzy nim a ścianą, ponieważ inaczej zacznie ono gnić.

Nie ustawia się też drewna bezpośrednio na ziemi czy trawniku, ponieważ będzie chłonąć wilgoć z podłoża. W celu izolacji stosy drewna do sezonowania najczęściej ustawia się na podstawie w postaci palety, legarów lub czegoś podobnego.

Jak przechowywać drewno do kominka czy pieca grzewczego? Najlepiej w miejscu osłoniętym od deszczu, ale takim, które zapewnia dobrą cyrkulację powietrza. Oczywistym rozwiązaniem jest drewutnia, nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby drewno przeznaczone do sezonowania układać w altanie ogrodowej, na regale czy w komórce gospodarczej.

Jak przechowywać drewno do kominka już po przeprowadzonym sezonowaniu? Można je pozostawić w dotychczasowym miejscu, a część położyć np. na stojaku czy wokół kominka, by mieć do niego łatwiejszy dostęp.

Czym możemy palić w piecu, a czym palić kategorycznie nie wolno?

Czy można sezonować drewno w piwnicy?

Składowanie drewna najlepiej zrealizować na zewnątrz. Czy można jednak trzymać je w piwnicy, jeśli nie ma do tego odpowiedniego miejsca, np. w postaci altany czy specjalnej drewutni?

Nie jest to najlepszy pomysł. W domach z piwnicą pod poziomem gruntu panuje często wilgoć. Czy drewno wyschnie w piwnicy? Raczej nie, ponieważ nie będzie miało wentylacji i dostępu do promieniowania słonecznego.

Częstym błędem jest trzymanie drewna w piwnicy lub przykrytego szczelnie plandeką. Takie drewno nie ma możliwości utraty nadmiaru wilgoci.

Jak przyspieszyć suszenie drewna opałowego?

Istnieją wyspecjalizowane firmy, które wiedzą, jak przyspieszyć suszenie drewna. Wykorzystują do tego celu profesjonalne urządzenia grzewcze. Dzięki nim możesz otrzymać drewno o wilgotności 10-12 proc. Wadą tego rozwiązania jest jednak to, że za usługę trzeba niemało zapłacić, a przy tym jest szkodliwa dla środowiska.

Po czym poznać, że drewno opałowe jest suche?

Po czym poznać, że drewno na opał jest suche? Jeśli nie wierzysz w zapewnienia sprzedającego, że drewno było sezonowane przez np. cały rok, możesz to sprawdzić na własną rękę.

Podczas palenia w kominku szybko rozpoznasz, czy zapewnienia handlowca, który sprzedał Ci materiał, są zgodne z rzeczywistością. Jeśli drewno trudno jest zapalić, a podczas palenia szyba kominkowa niemal natychmiast robi się cała czarna, możesz właściwie być pewny, że drewno nie było sezonowane lub proces ten trwał stanowczo zbyt krótko.

Zauważysz też w dotyku, kiedy drewno opałowe jest suszem. Nawet mające 25 proc. wilgotności, czyli niewiele więcej od prawidłowo sezonowanego, będzie mokre w dotyku. Jeśli wydaje się suche, a kora odchodzi od niego z łatwością, od razu nadaje się do palenia. Zbyt mokre drewno poznasz na pierwszy rzut oka po tym, że jest wyraźnie cięższe oraz ciemniejsze.

A czy drewno w domu wyschnie? Być może – jeśli będzie ułożone np. w sąsiedztwie kominka, a wnętrze będzie odpowiednio wentylowane i często wietrzone. Jednak i tak lepiej jest przechowywać i sezonować drewno na zewnątrz, w przeznaczonym do tego celu miejscu.

Palenie śmieci: gdzie zgłosić palenie odpadów przez sąsiada?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Instalacje
sterowanie systemem inteligentny dom
07.11.2024 r. Anna Wojtyniec

Instalacja systemu smart home krok po kroku

Instalacje
sterowanie systemem inteligentny dom
07.11.2024 r. Anna Wojtyniec

Instalacja systemu smart home krok po kroku

Nowości w tej kategorii

Ogrzewanie
Energooszczędny dom jednorodzinny w trakcie budowy
26.07.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jakie zmiany w budownictwie przyniesie wprowadzenie EPDB – dyrektywy budynkowej?

Polska, tak jak cała Unia Europejska, wkracza w drugi etap transformacji ener...

Ogrzewanie
ręka przy pokrętle urządzenia sterującego do ustawiania histerezy
10.04.2024 r. Daria Sicińska

Co to histereza i jak prawidłowo ją ustawić, aby oszczędzać? Praktyczne wskazówki

Źródło ciepła będzie efektywne i ekonomiczne, jeśli zostaną poprawnie skonfig...

Ogrzewanie
Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce
03.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce?

Budynki energooszczędne, pasywne i zeroemisyjne – jeszcze do niedawna te term...

Ogrzewanie
Bufor ciepła – kiedy warto go zastosować?
01.03.2024 r. Jan Susmaga

Jaki bufor ciepła dobrać do naszego domu i na ile on wystarczy?

Bufor ciepła to element systemu centralnego ogrzewania, który magazynuje ciep...

Ogrzewanie
Energooszczędny dom jednorodzinny w trakcie budowy
26.07.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jakie zmiany w budownictwie przyniesie wprowadzenie EPDB – dyrektywy budynkowej?

Polska, tak jak cała Unia Europejska, wkracza w drugi etap transformacji ener...

Ogrzewanie
ręka przy pokrętle urządzenia sterującego do ustawiania histerezy
10.04.2024 r. Daria Sicińska

Co to histereza i jak prawidłowo ją ustawić, aby oszczędzać? Praktyczne wskazówki

Źródło ciepła będzie efektywne i ekonomiczne, jeśli zostaną poprawnie skonfig...

Ogrzewanie
Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce
03.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce?

Budynki energooszczędne, pasywne i zeroemisyjne – jeszcze do niedawna te term...

Ogrzewanie
Bufor ciepła – kiedy warto go zastosować?
01.03.2024 r. Jan Susmaga

Jaki bufor ciepła dobrać do naszego domu i na ile on wystarczy?

Bufor ciepła to element systemu centralnego ogrzewania, który magazynuje ciep...

REKLAMA
Zamknij