Jakie ogrzewanie podłogowe najlepiej wybrać?
Na ogrzewanie podłogowe decyduje się coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych. Jest to bowiem nowoczesny system grzewczy, który zapewnia wysoki komfort cieplny, jest wygodny w obsłudze i podnosi estetykę wnętrz poprzez brak konieczności montażu grzejników. Sprawdź, jak działa ogrzewanie podłogowe i jakie są jego rodzaje, a także kiedy warto się na nie zdecydować.
Choć ogrzewanie podłogowe staje się coraz popularniejsze w Polsce, wciąż wiele osób ma co do niego duże wątpliwości. Panuje na przykład mit, że taki sposób zapewniania ciepła w budynku jest kosztowny, gdy tymczasem wystarczy odpowiednio zaprojektować instalację, by była ekonomiczna w eksploatacji.
Nieprawdą jest także, że podłoga drewniana a ogrzewanie podłogowe to wykluczające się rozwiązania. Poznaj więc najważniejsze informacje o tym systemie grzewczym, dzięki czemu świadomie podejmiesz decyzję o jego montażu w swoim domu.
Co to jest ogrzewanie podłogowe?
Ogrzewanie podłogowe to inaczej ogrzewanie płaszczyznowe, w którym instalacja grzewcza ułożona jest pod powierzchnią podłogi. Charakterystyczną cechą takiego systemu jest zatem brak grzejników, co ma przełożenie na większą estetykę pomieszczeń, ale nie tylko. W przypadku ogrzewania podłogowego ciepło nie jest bowiem rozprowadzane do pomieszczenia z jednego punktu, lecz z całej powierzchni podłogi, co zapewnia jego równomierny rozkład w całym wnętrzu.
Wbrew pozorom ogrzewanie podłogowe nie jest wyłącznie systemem zasilanym prądem elektrycznym. Może być również zasilane podgrzewaną wodą, a nawet powietrzem. Taka instalacja może też współpracować z różnymi urządzeniami grzewczymi, np. z kotłem kondensacyjnym, z pompą ciepła czy panelami fotowoltaicznymi.
W zależności od potrzeb instalacja grzewcza w podłodze może być też umieszczona albo w całym budynku, albo wyłącznie w wybranych pomieszczeniach, stanowiąc uzupełnienie innego źródła ciepła w domu. Ogrzewanie podłogowe jest zatem nowoczesnym systemem grzewczym, które daje wiele możliwości zarządzania energią cieplną w budynku.
ofe-5847238-72409 w-72409
Jak działa ogrzewanie podłogowe?
Na pewno zastanawiasz się, jak działa ogrzewanie podłogowe. Sekretem jest sposób jego instalacji. Pod podłogą umieszcza się bowiem specjalne maty elektryczne lub system rur grzejnych przewodzących podgrzaną wodę, które emitują ciepło przez posadzkę do całego pomieszczenia.
Funkcję pośrednika energii cieplnej pełni tutaj wylewka betonowa.
Emitowanie ciepła przez płaszczyznę podłogi jest komfortowym rozwiązaniem, ponieważ powoduje najbardziej optymalny dla człowieka rozkład temperatury we wnętrzu – najcieplej jest na poziomie nóg, natomiast w okolicach głowy i tułowia temperatura jest umiarkowana, co sprzyja dobremu samopoczuciu.
W przeciwieństwie do tradycyjnych grzejników ogrzewanie podłogowe jest bardziej energooszczędne, ponieważ do ogrzania pomieszczenia wystarczy znacznie niższa temperatura czynnika grzewczego (do maks. 45-55oC).
Ponadto emitowane przez podłogę ciepło jest rozprowadzane równomiernie po całym wnętrzu, a więc nie występują w nim cieplejsze i chłodniejsze strefy jak przy systemie tradycyjnym. Ogrzewanie podłogowe odznacza się również niską bezwładnością cieplną, co oznacza, że choć podłoga długo się nagrzewa, dłużej też utrzymuje ciepło.
Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać?
Tak jak wspomnieliśmy na początku, istnieją różne rodzaje ogrzewania podłogowego. Do najważniejszych z nich należy ogrzewanie wodne i elektryczne. Jakie ogrzewanie podłogowe będzie lepsze? To zależy od wielu czynników, ponieważ różnią się one choćby sposobem zasilania, co ma przełożenie na efektywność cieplną i koszty eksploatacji.
Różny jest także sposób montażu obu instalacji, co ma szczególne znaczenie w zależności od tego, czy planujemy system grzewczy w nowym domu, czy budynku już użytkowanym. Poniżej podpowiadamy, jakie ogrzewanie podłogowe wybrać – wodne czy elektryczne oraz co powinno determinować wybór rodzaju instalacji.
Przeczytaj: jak działa folia grzewcza i gdzie można ją stosować?
Które ogrzewanie podłogowe warto wybrać: wodne czy elektryczne?
Ogrzewanie podłogowe elektryczne tworzą ułożone pod powierzchnią podłogi przewody grzejne (kable, folie lub maty grzewcze), które rozgrzewają się po zasileniu ich prądem elektrycznym. Temperaturę grzania reguluje się za pomocą specjalnych regulatorów wyposażonych w termostaty lub czujniki temperatury.
Montaż ogrzewania elektrycznego możliwy jest nawet w starszych budynkach pod istniejącymi posadzkami. Należy jednak pamiętać, że pobiera on moc elektryczną od 50 do 160 W na 1 m2 ogrzewanej podłogi. W związku dom musi mieć zapewniony dodatkowy przydział mocy, aby zasilił system grzejny, a także odpowiednią instalację elektryczną.
Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest dość łatwe w montażu i równie proste w użytkowaniu. Jego wadą jest jednak duża bezwładność cieplna oraz wysokie koszty eksploatacji. Takie ogrzewanie sprawdza się zatem w domach energooszczędnych o dobrej termoizolacji, które dodatkowo wykorzystują do zasilania budynku odnawialne źródła energii, mogąc podłączyć system grzewczy np. do paneli fotowoltaicznych.
W starszych budynkach można je natomiast zastosować jako dodatkowe źródło ogrzewania w wybranych pomieszczeniach np. w łazience lub salonie.
Ogrzewanie podłogowe wodne składa się z systemu rur położonych pod podłogą, przez które przepływa ciepła woda. Musi być ona zatem podgrzana przez dodatkowe urządzenie np. kocioł kondensacyjny czy pompę ciepła. Taka instalacja wymaga także zamontowania pomp i zaworów.
Koszt ułożenia instalacji wodnej jest dość wysoki i co więcej, musi być ona uwzględniona w projekcie domu. Wodne ogrzewanie podłogowe polecane jest zatem wyłącznie do nowych domów, gdzie ma stanowić główne źródło ciepła.
Dowiedz się: jakie ogrzewanie w domu energooszczędnym najlepiej stosować?
Jak wykonać ogrzewanie podłogowe krok po kroku?
Chcesz mieć nowoczesny system grzewczy płaszczyznowy? Dowiedz się zatem, jak zrobić ogrzewanie podłogowe krok po kroku. Poniżej przedstawiamy instrukcję wykonania ogrzewania wodnego, która przyda Ci się, jeśli planujesz je zamontować w nowym budynku.
KROK 1: Wykonanie projektu instalacji
Projektant musi wziąć pod uwagę szereg czynników przy wykonywaniu projektu m.in. kubaturę budynku, wielkość pomieszczeń i ich zapotrzebowanie na ciepło z uwzględnieniem systemu wentylacji i współczynnika przenikania ciepła przegród. Projekt powinien zawierać informację o rodzaju elementów tworzących instalację (np. rodzaj rur), a także sposób ich ułożenia w poszczególnych pomieszczeniach.
KROK 2: Przygotowanie podłoża
Podłoże powinno być wyrównane, oczyszczone i osuszone. Następnie należy na nim ułożyć kolejno: warstwę podkładową w postaci folii przeciwwilgociowej, potem styropian (lub wełnę mineralną) i ponownie warstwę folii (tym razem antyrefleksyjnej) z siatką kotwiącą do przymocowania rur. Jak widać, ogrzewanie podłogowe ma warstwy – grubość powyższej warstwy izolacyjnej powinna wynosić około 10 cm.
KROK 3: Ułożenie elementów instalacji grzewczej
Kolejnym krokiem jest ułożenie obiegów grzewczych. Każdy powinien mieć długość maksymalnie 100 m. Same rury należy ułożyć zgodnie z projektem i zamocować je klipsami do warstwy izolacyjnej.
KROK 4: Próba ciśnieniowa
Należy ją wykonać przed wylaniem wylewki w celu wykrycia ewentualnych nieszczelności przewodów rurowych. Próbę wykonujemy poprzez odpowietrzenie instalacji i wpuszczenie do niej wody pod ciśnieniem.
KROK 5: Wykonanie szczelin dylatacyjnych
Szczeliny wykonuje się poprzez umieszczenie na obrzeżach pomieszczenia taśmy piankowej.
KROK: 6 Wykonanie wylewki i posadzki
Ostatnim etapem wykonania ogrzewania podłogowego jest wylanie wylewki. Instalację należy więc zalać warstwą jastrychu i najlepiej, jeśli jest to mieszanka cementowa z dodatkiem plastyfikatorów, które zwiększają plastyczność masy i poprawiają jej zdolność przewodzenia ciepła.
Po wyschnięciu wylewki podłogę można pokryć posadzką – najlepiej nadają się do tego płytki ceramiczne, które najlepiej przewodzą ciepło, choć równie dobrze można położyć na ogrzewanie podłogowe panele, a nawet drewniany parkiet, tyle że z odpowiedniego gatunku drewna o niskim współczynniku skurczu (np. dębu lub merbau).
A jak zrobić ogrzewanie podłogowe w starym domu? Jak wygląda montaż ogrzewania podłogowego elektrycznego? Najpierw należy wykonać plan instalacji poprzez określenie wydajności cieplnej ogrzewania, ustalenie liczby i wielkości mat grzejnych, a także rozplanowaniu położenia regulatorów, czujników temperatury i kabli. Należy tutaj pamiętać, że regulator temperatury powinien znajdować się przynajmniej 50 cm od okien i drzwi, a do jednego urządzenia można podłączyć maksymalnie 3 maty grzejne.
Montaż ogrzewania rozpoczynamy od ukrycia czujnika w podłożu, co wymaga wycięcia niewielkiego rowka za pomocą frezarki. Potem należy ułożyć kolejno maty grzewcze i połączyć je z regulatorem, a także odprowadzić przewód zimny instalacji do punktu przyłącza.
Dalsze etapy prac to wylanie wylewki oraz wykonanie posadzki. Grubość warstwy wylewki na ogrzewaniu podłogowym powinna być dostosowana do rodzaju posadzki – w przypadku płytek może być ona cienka, ale gdy planujemy podłogę z drewna lub winylu, jej grubość powinna wynosić minimum 5 mm.
To może Cię zainteresować: jak dbać o podłogę drewnianą i jakich błędów unikać? Porady i wskazówki
Jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe?
Odpowietrzenie podłogówki konieczne jest nie tylko zaraz po jej zamontowaniu, ale także podczas jej późniejszej eksploatacji, średnio co 3-4 lata lub w razie potrzeby np. gdy na podłodze zaczną być wyczuwalne chłodne miejsca. Pojawia się więc pytanie, jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe? Jest to dość proste, ponieważ wymaga wykonania kolejno następujących czynności:
- włączeniu pompy instalacji na pełną moc;
- zakręcenia wszystkich zaworów regulacyjnych z wyjątkiem jednego, który ma być odpowietrzony (odpowietrza się kolejno pojedyncze zawory);
- odkręcenia dopływu wody;
- zamknięcia zaworu dopływu wody, gdy zostanie ona przepompowana w całości przez instalację;
- powtórzenia powyższych czynności dla pozostałych zaworów;
- po zakończeniu procesu – odkręceniu wszystkich zaworów regulacyjnych i ponownym włączeniu ogrzewania podłogowego.
Sprawdź także: kiedy zgodnie z przepisami rozpoczyna się sezon grzewczy?
Czy opłaca się instalować ogrzewanie podłogowe?
Chcąc odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje ogrzewanie podłogowe, należy wziąć pod uwagę koszt materiałów oraz robocizny.
Jeśli chodzi o wodne ogrzewanie podłogowe, cena samych rur wynosi około 15-25 zł/ m2. Do tego trzebajeszcze doliczyć koszt pozostałych elementów instalacji oraz takich urządzeń jak kotła, pompy czy sterowników, który łącznie może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Za samo położenie instalacji w domu fachowcy zażyczyć sobie mogą natomiast około 30-80 zł/ m2.
A jaki jest koszt ogrzewania podłogowego elektrycznego? Cena za 1 m2 maty grzewczej wynosi około 100 zł. Regulator kupimy natomiast za około 100-300 zł. Wyłożenie pokoju o wielkości 18 m2 matami grzewczymi będzie zatem kosztować około 2000 zł.
Koszt zamontowania ogrzewania podłogowego może więc wynieść od 100 do 300 zł za m2, a więc w domu jednorodzinnym o powierzchni 100 m2 pochłonie od 10 do 30 tys. zł.
O czym warto pamiętać instalując ogrzewanie podłogowe u siebie w domu?
Nowoczesne ogrzewanie podłogowe jest powszechnie stosowane na Zachodzie i coraz częściej wybierane jest również przez polskich inwestorów, którzy montują go nie tylko w domach jednorodzinnych, ale nawet w blokach. Zanim jednak zdecydujesz się na zastosowanie tego rozwiązania w swoim domu, weź pod uwagę fakt, że ogrzewanie podłogowe ma i zalety, i wady.
Zalety ogrzewania podłogowego:
- estetyka wnętrza (brak grzejników);
- wysoki komfort cieplny (równomierna temperatura w całym pomieszczeniu);
- mniejsze zużycie energii (system niskotemperaturowy);
- łatwa regulacja temperatury i mało wymagająca obsługa (zwłaszcza w przypadku ogrzewania elektrycznego);
- rozwiązanie przyjazne dla alergików (w pomieszczeniu unosi się mniej kurzu);
- możliwość podłączenia różnych urządzeń grzewczych – np. pieca kondensacyjnego, pompy ciepła czy paneli fotowoltaicznych;
- możliwość zastosowania systemu w wybranych pomieszczeniach (dotyczy ogrzewania elektrycznego).
Wady ogrzewania podłogowego:
- wysoki koszt instalacji (zwłaszcza w przypadku systemu wodnego);
- trudny dostęp do instalacji w razie awarii (trzeba rozkuwać posadzkę);
- możliwy wysoki koszt eksploatacji – (głównie w przypadku ogrzewania elektrycznego, a także w budynkach o słabej izolacji, gdzie występuje duża ucieczka ciepła na zewnątrz).
Jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe? Czy podłogówkę odpowietrzymy sami?
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora