BLACK WEEK! Projekty do 2000 zł taniej i 5000 zł na budowę ⏰

Kredens kuchenny – jak odnowić stary kredens kuchenny?

Kredens to mebel, o którym powiedzieć, że ma duszę, to zdecydowanie za mało. Jego historia jest niezwykle rozbudowana, gdyż sięga XV wieku. Szczególnie popularny był we Włoszech i Francji. Kredens zdobił także polskie kuchnie i salony zwłaszcza w latach 70. i 80. Jeśli także jesteś w posiadaniu starego kredensu kuchennego, to pomyśl o jego renowacji. Tym bardziej, że kredens doskonale sprawdzi się w kuchni w stylu skandynawskim lub prowansalskim.

Kredens kuchenny – jak odnowić stary kredens kuchenny? - zdjęcie 1

Uważasz, że kuchnia to najważniejsze pomieszczenie, które warto wyeksponować? Współczesne projekty domów coraz chętniej łączą ją z salonem i jadalnią, tworząc przestrzeń do wspólnego spędzania czasu w rodzinnym gronie. Nierzadko kuchnię od salonu odgradzają właśnie meble. Może to być m.in. nowoczesny kredens kuchenny.

Kredens kuchenny - historia klasycznego mebla

Kredens kuchenny początkowo znajdował się wyłącznie w kuchni i służył głównie do przechowywania sztućców oraz naczyń. W późniejszym czasie pojawiał się również w salonie, gdzie w witrynach dumnie eksponowano, chociażby porcelanową zastawę stołową.

Stary kredens kuchenny był dużych rozmiarów i zazwyczaj składał się z dwóch części - większej dolnej złożonej z szafek, szuflad i blatu oraz nieco mniejszej górnej, jaką stanowiły najczęściej przeszklone szafki. Kredens kuchenny tradycyjny wykonany był z drewna. W związku z tym, że jest to materiał cechujący się wysoką trwałością, w wielu domach nadal stoi antyk w postaci kredensu kuchennego.

Twój kredens kuchenny z PRL nie zachwyca wyglądem? Nie oznacza to, że od razu musisz się go pozbywać. Tym bardziej że w większości przypadków jest to solidny mebel, który wymaga jedynie renowacji. Przeczytaj, co zrobić, aby na nowo zachwycał swoją estetyką i doskonale wpasował się do nowoczesnych wnętrz!

Kredens kuchenny

Kredens kuchenny współcześnie - czym się cechuje?

Wbrew pozorom współczesne kredensy kuchenne nie odbiegają tak bardzo wyglądem od swoich odpowiedników sprzed kilkudziesięciu lat. Nadal składają się z segmentów szafek i szuflad, lecz ich konstrukcja może być zróżnicowana, w zależności od modelu, na jaki się zdecydujesz.

Kredens może zajmować niemal całą ścianą i wyglądem przypominać bardziej regał lub składać się z elementów modułowych, dzięki czemu łatwo dopasować go do każdej kuchni. Co więcej, nowoczesne kredensy kuchenne dostępne są w niezwykle bogatej gamie kolorystycznej.

Rodzaje kredensów kuchennych

Czy wiesz, że kredens kuchenny może występować w przynajmniej kilku rodzajach? Wiele zależy od tego, w jakich latach został wyprodukowany. Dla przykładu kredens kuchenny z lat 50. czy 60. swoim kształtem może być podobny do typowej toaletki. Zamiast lustra na górze będzie jednak posiadał szafki.

Przedwojenny kredens kuchenny jest za to zazwyczaj dużych rozmiarów i może zajmować całą ścianę w większym pokoju. Tego typu meble najczęściej były wykonywane z wysokiej jakości drewna, dlatego są bardzo solidne i obecnie nawet całkiem wartościowe. Taki kredens kuchenny retro można łatwo odnowić, nadając mu zupełnie nowego charakteru.

Rustykalny kredens kuchenny jest zazwyczaj w białym lub pastelowym kolorze. Lekko stylizowany na stary, a jego główną ozdobę stanowią uchwyty szafek w postaci gałek. Przypominać może nieco kredens kuchenny wiejski.

Rustykalny kredens posiada także drewniany blat, co zbliża go do nowoczesnego kredensu kuchennego. Sprawdzi się zatem w kuchni z drewnianym blatem kuchennym i dodatkami z tego materiału. Ten ostatni garściami czerpie ze stylistyki retro, dlatego każdy z opisanych rodzajów będzie miał ze sobą wiele cech wspólnych.

Kredens kuchenny

Kredens kuchenny - jakie drewno wybrać?

Drewniany kredens kuchenny to zdecydowanie najlepszy wybór. Zapewni nie tylko estetyczny wygląd, ale i trwałość na długie lata. Jeśli rozglądasz się za starym kredensem kuchennym, który mógłbyś nieco odnowić, przyjrzyj się szczególnie meblom dębowym. Kredens kuchenny wykonany z dębu będzie mieć zazwyczaj jasny kolor zbliżony do chłodnego beżu, choć zdarza się, że wpada nawet w odcienie szarości. Dębowy kredens okaże się dość ciężki, ale przy tym solidny.

Równie dobry wybór stanowi kredens kuchenny sosnowy. Jego cena może być nieco niższa niż kredensu z drewna dębowego, a kolor jasny i ciepły. Sosnowy kredens może sprawiać wrażenie lżejszego.

Jeszcze inny wybór to kredens wykonany z litego modrzewiu. Taki mebel wygląda imponująca, jednak jest dość kosztowny.

Nowoczesny kredens kuchenny - w jakim kolorze?

Dawniej kredens był w kolorze drewna, dlatego też jego odcień zależał głównie od gatunku drewna, z jakiego został wykonany. Obecnie to rozwiązanie dość rzadkie, a meble drewniane coraz częściej są nie tylko impregnowane, ale i malowane farbą.

Z pewnością dużą popularnością cieszy się kredens kuchenny biały. Ten kolor dobrze sprawdza się w kuchni w stylu skandynawskim czy prowansalskim, gdzie jasne barwy odgrywają istotną rolę. Biały kredens to mebel kojarzony z lekkością i romantycznością, świetnie sprawdzi się zatem również we wnętrzu francuskim.

Nie brakuje oczywiście innych kolorów. Kredens kuchenny brązowy czy też kredens kuchenny czarny to wybory może nieco mniej popularne od bieli, ale również na topie. Czerń będzie pasować przede wszystkim do nowoczesnej stylistyki, zaś brąz do stylu retro.

Kredens kuchenny - cena

Kredens kuchenny to mebel, który charakteryzuje bardzo zróżnicowana cena. Wiele zależy, od tego, czy decydujemy się na antyk, czy też mebel z popularnej sieciówki. Znaczenie ma również materiał, z jakiego został wykonany. Nowoczesny kredens ze sklejki można kupić za mniej niż 1000 złotych, lecz jego trwałość będzie niewątpliwa. Nie oznacza to jednak, że nie posłuży nam przez kilka lat. To dobry wybór, gdy lubimy co jakiś czas zmieniać aranżację wnętrza.

Za dobrej jakości kredens kuchenny wykonany z drewna zapłacimy jednak dużo więcej. W większości przypadków koszt zakupu tego rodzaju mebla wyniesie od 2000 do nawet 5000 złotych w zależności od gatunku drewna.

A co, gdy zdecydujemy się na antyk? Taki kredens kuchenny może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych, o ile będzie meblem rzadkim. 

Jak odnowić kredens kuchenny?

Masz w domu stary kredens i zastanawiasz się, co z nim zrobić? A może lubisz kupować stare meble, które później możesz oddać renowacji? Niezależnie od tego, jakie są Twoje motywacje, sprawdź, jak odnowić kredens kuchenny, aby na nowo prezentował się doskonale.

Renowacja kredensu nie powinna sprowadzać się jedynie do nałożenia kolejnej warstwy farby. Może się okazać, że mebel wymaga ponownego heblowania w celu usunięcia rys czy zadrapań. Warto także zwrócić uwagę na fakt, czy nie trzeba naprawić ewentualnych uszkodzeń. Może konieczna będzie wymiana zawiasów bądź uchwytów szafek? Z pewnością stary kredens kuchenny po renowacji będzie wymagał ponownej impregnacji. Ostatni krok to jego pomalowanie w celu odświeżenia lub zmiany koloru.

Jak pomalować stary kredens kuchenny? Najlepiej użyć specjalnej farby do drewna. Konieczne będzie nałożenie dwóch warstw.

Kredens kuchenny odnowiony może prezentować się lepiej niż nowy, o ile mebel jest wysokiej jakości. Szczegółowa renowacja kredensu może zająć nawet kilka dni.

Kredens kuchenny

Kredens kuchenny - aranżacje. W jakiej kuchni się sprawdzi?

Stary kredens kuchenny w nowoczesnej kuchni nie zawsze będzie dobrym pomysłem. 

Jak wkomponować stary kredens ze smakiem? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że tego typu mebel nie pasuje do każdego wnętrza. Kredens w stylu minimalistycznym mija się z celem, gdyż jest to mebel dość pokaźnych rozmiarów, a przy tym rzucający się w oczy. Oczywiście możemy pomalować go na biało i ustawić przy białej ścianie, jednak wydaje się, że takie rozwiązanie lepiej pasuje do kuchni prowansalskiej lub w stylu francuskim. 

Kuchnia ze starym kredensem to także świetny wybór do pomieszczenia utrzymanego w stylu rustykalnym lub angielskim. 

Kredens kuchenny - wady i zalety

Kredens w kuchni to mebel praktyczny, która pozwala na przechowywanie wielu naczyń czy drobnych sprzętów kuchennych. Odpowiednio wkomponowany może stać się jednocześnie ciekawą ozdobą wnętrza. Należy mieć jednak na uwadze, że kredens kuchenny nie w każdym stylu będzie wyglądać dobrze. Nie sprawdzi się także zupełnie, gdy decydujemy się na kuchnię w zabudowie. Wówczas będzie jedynie zbędnym dodatkiem.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Technologie budowlane
dom pasywny
21.11.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym są domy pasywne i dlaczego warto w nie inwestować?

Urządzam dom
salon w stylu nowoczesnym Sponsorowany
Urządzam dom
Nowoczesne wyposażenie łazienki – trendy i inspiracje na 2025 rok Sponsorowany
Technologie budowlane
dom pasywny
21.11.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym są domy pasywne i dlaczego warto w nie inwestować?

Urządzam dom
salon w stylu nowoczesnym Sponsorowany
Urządzam dom
Nowoczesne wyposażenie łazienki – trendy i inspiracje na 2025 rok Sponsorowany

Nowości w tej kategorii

Kuchnia
premiery Haier Candy Hoover na targach IFA 2024 Sponsorowany
16.09.2024 r. Artykuł partnerski

Innowacyjne premiery Haier, Candy i Hoover na targach IFA 2024 w Berlinie

Podczas tegorocznych targów IFA w Berlinie, jednego z najważniejszych wydarze...

Kuchnia
korzystne promocje przy zakupie sprzętu AGD Haier Sponsorowany
10.09.2024 r. Artykuł partnerski

Nowoczesny dom na wyciągnięcie ręki. Przegląd promocji na sprzęt AGD

Wszyscy uwielbiamy korzystać z inteligentnego sprzętu AGD, który usprawnia co...

Kuchnia
Kuchnia w zabudowie a kuchnia na wymiar - jakie są różnice?
09.07.2024 r. Jan Susmaga

Jak stworzyć i zaaranżować kuchnię w zabudowie?

Kuchnia w zabudowie to już niemal standard w polskich domach. Choć to rozwiązanie nie należy do najtańszych, to zapewnia w...

Kuchnia
Jak dobrać piekarnik do kuchni? Sponsorowany
28.05.2024 r. Artykuł partnerski

Jak dobrać piekarnik do kuchni?

Jeśli myślisz o remoncie lub aranżacji wnętrz, z pewnością zależy Ci na tym, aby Twoja kuchnia była nie tylko estetyczna,...

Kuchnia
premiery Haier Candy Hoover na targach IFA 2024 Sponsorowany
16.09.2024 r. Artykuł partnerski

Innowacyjne premiery Haier, Candy i Hoover na targach IFA 2024 w Berlinie

Podczas tegorocznych targów IFA w Berlinie, jednego z najważniejszych wydarze...

Kuchnia
korzystne promocje przy zakupie sprzętu AGD Haier Sponsorowany
10.09.2024 r. Artykuł partnerski

Nowoczesny dom na wyciągnięcie ręki. Przegląd promocji na sprzęt AGD

Wszyscy uwielbiamy korzystać z inteligentnego sprzętu AGD, który usprawnia co...

Kuchnia
Kuchnia w zabudowie a kuchnia na wymiar - jakie są różnice?
09.07.2024 r. Jan Susmaga

Jak stworzyć i zaaranżować kuchnię w zabudowie?

Kuchnia w zabudowie to już niemal standard w polskich domach. Choć to rozwiązanie nie należy do najtańszych, to zapewnia w...

Kuchnia
Jak dobrać piekarnik do kuchni? Sponsorowany
28.05.2024 r. Artykuł partnerski

Jak dobrać piekarnik do kuchni?

Jeśli myślisz o remoncie lub aranżacji wnętrz, z pewnością zależy Ci na tym, aby Twoja kuchnia była nie tylko estetyczna,...

REKLAMA
Zamknij