Okap kuchenny kominowy – jaki wybrać i jak zamontować okap kuchenny kominowy?
Okap kuchenny kominowy pełni tę samą funkcję, co jego tradycyjny odpowiednik. Usuwa zanieczyszczone powietrze, a w szczególności wentylując miejsce bezpośrednio nad kuchenką. Czy okap kuchenny kominowy sprawdzi się w każdym domu? Sprawdź, co warto wiedzieć o tym urządzeniu, zwłaszcza jeśli uwielbiasz gotować.
Okap kuchenny kominowy – jak działa?
Duży, kominowy okap kuchenny kojarzy nam się najczęściej z przestronną kuchnią w tradycyjnym domu. Klasyczne meble lub te wykonane w stylu rustykalnym, dopełniają całości aranżacji, nadając wnętrzu niepowtarzalny charakter. Współczesne modele jednak z wyglądu niczym nie przypominają tych klasycznych. Biała, stalowa tuba z oświetleniem LED czy szklany wyświetlacz sterowany elektronicznie, to odpowiedź na aktualne potrzeby inwestorów.
Okap kuchenny kominowy, co to znaczy? No właśnie. Urządzenie to wymaga stałego dostępu do wyciągu wentylacyjnego. Właśnie dlatego został wyposażony w długi, pionowo ułożony komin, który zakrywa nieestetyczną rurę.
Osobną kwestią jest to, jak działa okap kuchenny kominowy. Jak sama nazwa wskazuje, okap zasysa brudne powietrze wraz z zanieczyszczeniami i odprowadza je kominem na zewnątrz, przy użyciu wentylacji. Jego wygląd, czyli kształt oraz forma w dużej mierze zależą od dodatkowych funkcjonalności, klasy energetycznej oraz naszych estetycznych upodobań.
Okap kuchenny kominowy – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów okapów kuchennych kominowych. Przyścienne, nowoczesne, czy o klasycznej formie — wybrany model możemy idealnie dopasować do naszych potrzeb. O czym więc warto pamiętać, wybierając okap do swojej kuchni? Sprawdźmy.
- Wydajność. Zanim kupimy wymarzony okap, warto sprawdzić jaka wydajność urządzenia będzie odpowiednia w przypadku naszej kuchni. W tym celu musimy obliczyć kubaturę pomieszczenia, a następnie pomnożyć przez 6. Dobre urządzenie powinno bowiem oczyścić powietrze 6 razy podczas godzinnej pracy na najniższym biegu.
- Głośność urządzenia. Jest to bardzo ważny parametr, który może skutecznie zniechęcić nas do używania okapu. Wybierając konkretny model, zwróćmy więc uwagę na wartość decybeli i wybierzmy ten, który pracując na średnim biegu, ma ich nie więcej niż 50.
- Klasę energetyczną. Przed zakupem warto sprawdzić ten parametr, zwłaszcza gdy gotowanie to nasza pasja, a okap będzie często używany.
- Nadprogramowe funkcjonalności. Jeśli lubisz udogodnienia i zastanawiasz się, jaki wybrać okap kuchenny kominowy, to postaw na taki model, który został wyposażony w dodatkowe funkcje. Na rynku znajdziemy okapy, które mają minutnik odcinający zasilanie, czujnik zapachu czy też kontrolkę zużycia filtra. W wielu przypadkach ogranicza nas jedynie wyobraźnia oraz zaplanowany budżet.
Planując zakup urządzenia, pamiętajmy również o estetycznym wymiarze tego rozwiązania. Ciekawie będzie prezentować się okap kuchenny wyspowy kominowy w kształcie tuby czy też prostokątny ze szklanym wyświetlaczem. Warto postawić też na komfort użytkowania.
Dowiedz się więcej: Jak urządzić ergonomiczną kuchnię zgodnie z zasadą trójkąta roboczego?
Okap kuchenny kominowy – jaką szerokość wybrać?
Szerokość okapu powinna być zbliżona do szerokości płyty grzewczej, a najlepiej, jeśli będzie nieco od niej większa. Dla przykładu, jeśli tafla ma 70 cm, to dobrze sprawdzi się okap kuchenny kominowy 80 cm lub 90 cm. Przy niewielkich płytach można zamontować okap kuchenny kominowy 50 cm, który zda egzamin również wtedy, gdy przygotowujemy posiłki na kuchenkach dwupalnikowych.
Na rynku znajdziemy również duże okapy kuchenne kominowe: 90 cm czy 100 cm. Te sprawdzą się w domach, w których gotowanie jest normą, a przygotowując posiłki, mamy do dyspozycji dużą kuchnię lub ta otwarta jest na salon, do którego przenikają zapachy. W przeciwnym razie wystarczający będzie tradycyjny okap kuchenny kominowy 60 cm, który jest dostatecznie wydajny.
Okap kuchenny kominowy – jaki kolor pasuje do Twojej kuchni?
Kominowy okap kuchenny to urządzenie, które jest widoczne dla wszystkich osób, przebywających w kuchni. W przypadku gdy pomieszczenie to jest połączone z jadalnią lub salonem, wtedy ocenę naszych zdolności aranżacyjnych, dokonują też zaproszeni goście.
Z podobną starannością, z którą wybieramy meble kuchenne czy kafelki do kuchni, powinniśmy podejść do tematu doboru sprzętu AGD. Warto, aby wszystkie były w jednym kolorze, dzięki czemu unikniemy wrażenia chaosu. W nowoczesnej kuchni doskonale sprawdzi się okap kuchenny kominowy czarny oraz szary.
Jeśli zależy nam na tym, aby sprzęt był odporny na zarysowania, a dodatkowo stosunkowo łatwy do utrzymania w czystości wybierzmy okap kuchenny kominowy inox. Ta szczotkowana stal pięknie prezentuje się w każdej nowoczesnej kuchni.
A co w przypadku klasycznych aranżacji? Tutaj, możemy postawić na sprawdzone sposoby i wybrać tradycyjny okap kuchenny kominowy. Białe sprzęty dopasują się również do kuchni urządzonej w stylu skandynawskim, w której dominują jasne odcienie drewna.
Wielbiciele nietypowych rozwiązań i mody vintage, mogą postawić na okap kuchenny kominowy retro. Ten nierzadko wykonany jest w innym niż standardowe modele kolorze (np. niebieskim, kremowym czy czarnym) i posiada dodatkowe zdobienia. Taką aranżację bez trudu uzupełnimy kuchenką z fantazyjnymi pokrętłami czy wolnostojącą lodówką utrzymaną w tym samym stylu.
Dużą popularnością cieszą się kuchnie, które swoją estetyką nawiązują do francuskiej Prowansji. Takie pomieszczenie, pomimo kamiennych blatów czy posadzek może być niesamowicie przytulne, a to za sprawą stylizowanych dodatków takich jak: wiklinowe kosze, czy bawełniane tekstylia.
Dobierając AGD do takiego pomieszczenia, warto wybrać stylizowane urządzania np. piekarnik przypominający piec kaflowy czy rustykalny okap kuchenny kominowy. Całość aranżacji doskonale dopełnią meble z elementami drewna.
Okap kuchenny kominowy – jak go zamontować?
Sam wybór urządzenia może być nieco kłopotliwy, ale dodatkowy problem może stanowić kwestia gdzie i na jakiej wysokości umieścić okap kuchenny kominowy. Montaż nie jest jednak taki trudny. Wystarczy wyposażyć się we wkrętarko-wiertatkę, a następnie z jej pomocą wkręcić odpowiednie otwory.
Pamiętaj również o tym, że urządzenie powinno być zamontowane w niewielkiej odległości od komina wentylacyjnego. Podczas pracy, użyj odpowiednich rur, które będziesz mógł z łatwością połączyć (najlepiej gładkich i sztywnych z PCV). Rura powinna być możliwie krótka i prosta — mowa o tej, która znajduje się między okapem kuchennym kominowym. Na jakiej wysokości umieścić urządzenie?
Jeśli zależy nam na tym, aby pochłaniacz działał sprawnie, warto dokładnie zmierzyć odległość pomiędzy płytą lub kuchenką a okapem kuchennym kominowym. Instalacja powinna więc przebiegać zgodnie z poniższymi zasadami:
- okap przyścienny skośny — minimum 65 cm od kuchenki gazowej i 45 cm od elektrycznej;
- okap przyścienny okrągły, prostokątny lub w stylu retro — minimum 75 cm od kuchenki gazowej i 65 cm od elektrycznej;
- okap wyspowy — minimum 75 cm od kuchenki gazowej i 65 cm od elektrycznej.
Sprawdź: Kuchnia w zabudowie a kuchnia na wymiar - jakie są różnice?
Okap kuchenny kominowy – jakie ma zalety i wady?
Kominowe okapy kuchenne cieszą się dużą popularnością. Nic w tym dziwnego — urządzenia tego typu ma ciekawe wykończenie i prostą, geometryczną formę, co może stanowić doskonałą ozdobę nowoczesnej kuchni.
Zalety okapów kuchennych kominowych
Dobry okap kuchenny kominowy sprawnie usunie przykre zapachy oraz inne zanieczyszczenia wyprowadzając je na zewnątrz budynku. Odpowiednio dobrane urządzenie, doskonale poradzi sobie nawet wtedy, gdy będziemy gotować na wszystkich palnikach w tym samym czasie.
Czego jeszcze możemy oczekiwać od okapu kuchennego kominowego? Cicha praca oraz wysoka wydajność to z pewnością cechy porządnego urządzenia. Oprócz tego wyróżnia się ono:
- niewysoką ceną — okap kominowy możemy kupić nawet w markecie budowlanym za niewielkie pieniądze,
- większą wydajnością niż okapy podszafkowe,
- kompaktowymi wymiarami, dzięki czemu można dopasować je nawet do małej kuchni.
Zanim wybierzemy konkretne urządzenie, warto poczytać fora internetowe i znaleźć najbardziej polecane okapy kuchenne kominowe. Rankingi internetowe często budowane są jedynie na podstawie ceny lub dodatkowych funkcjonalności.
Zanim wybierzemy sprzęt do swojej kuchni, zapytajmy więc innych użytkowników o zdanie i dopytajmy, chociażby o awaryjność konkretnego modelu.
Przeczytaj: Jak urządzić aneks kuchenny?
Wady okapów kuchennych kominowych
Mimo wielu zalet i niesłabnącej popularności nie wszyscy polecają okapy kuchenne kominowe. Opinie na ich temat czasami są podzielone i do największych wad zalicza się następujące cechy:
- okapy kominowe, które działają w trybie pochłaniacza, wymagają regularnej wymiany filtrów węglowych,
- ten rodzaj okapów nie jest dopasowany do zabudowy, w miejscu, gdzie zamontujemy urządzenie, nie zmieści się już żadna szafka,
- urządzenie sprawdzi się jedynie w pomieszczeniach, w których znajduje się otwór wentylacyjny z kratką, która zapewnia wentylację grawitacyjną.
Ile kosztują okapy kuchenne kominowe?
Jak już wspomnieliśmy, zakup okapu kominowego często nie wiąże się z dużymi kosztami. Przeglądając ofertę sklepów budowlanych, bez trudu w niewielkiej cenie znajdziemy prosty okap kuchenny kominowy. Tanie modele, chociaż rzadko wyposażone są w dodatkowe funkcjonalności, to jednak z łatwością poradzą sobie z codziennymi zadaniami.
Ile w takim razie kosztuje okap kuchenny kominowy? Ceny zaczynają się nawet od 300 zł, a kończą na kilku tysiącach. Decydując się na tani model, warto zwrócić jednak uwagę na wydajność urządzenia oraz klasę energetyczną. Niestety najczęściej takie modele pobierają dużo prądu i nie są w stanie poradzić sobie z większym pomieszczeniem.
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora