Projekt ogrzewania podłogowego: najważniejsze aspekty i cena za wykonanie
Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które cieszy się rosnącą popularnością wśród właścicieli domów jednorodzinnych. Powodów jest co najmniej kilka, a do tych najważniejszych zaliczamy wysoki komfort cieplny, duże możliwości aranżacyjne oraz sporą oszczędność. Warto jednak pamiętać, że tego typu inwestycja wymaga przygotowania odpowiedniego projektu ogrzewania podłogowego. Co należy wziąć pod uwagę? Jaki system wybrać i które parametry mają istotne znaczenie? Sprawdź, jak zrobić projekt ogrzewania podłogowego, które spełni Twoje oczekiwania!
Czego się dowiesz?
Czy do wykonania podłogówki wymagany jest projekt?
Podpowiadaliśmy już, jakie ogrzewanie podłogowe wybrać, więc czas na porady dotyczące jego planowania. Na wstępie odpowiedzmy na kluczowe pytanie: czy do ogrzewania podłogowego potrzebny jest projekt? Tak, okazuje się on niezbędny z kilku powodów:
- by maksymalnie wykorzystać potencjał ogrzewania podłogowego i tym samym zyskać komfort cieplny oraz oszczędności na rachunkach;
- by system działał sprawnie na przestrzeni wielu lat i okazał się w stu procentach bezpieczny dla użytkowników;
- by ogrzewanie podłogowe było zgodne z przepisami budowlanymi.
Co zawiera projekt ogrzewania podłogowego? Przede wszystkim rodzaj ogrzewania, moc grzewczą, rozmieszczenie rur i kabli, izolację termiczną, źródło zasilania, różnego rodzaju zabezpieczenia oraz inne elementy, które są niezbędne do prawidłowego i wydajnego działania systemu.
Kto projektuje ogrzewanie podłogowe? Zadanie to warto zlecić projektantowi instalacji grzewczych z wieloletnim doświadczeniem i odpowiednią wiedzą techniczną, który przygotuje dokumentację zawierającą niezbędne obliczenia, rysunki i specyfikacje.
Planowanie instalacji ogrzewania podłogowego
Projekt ogrzewania podłogowego domu powinien zostać wykonany na podstawie specyfiki budynku oraz zapotrzebowanie na ciepło. Do jego sporządzenia niezbędne jest więc określenie metrażu pomieszczeń, wysokości sufitów czy rodzaju podłogi. To punkt wyjścia do dalszych obliczeń i kolejnych etapów planowania.
Co powinien zawierać projekt budowlany ogrzewania podłogowego i na co zwrócić uwagę podczas jego sporządzania? Oto najważniejsze kwestie!
ofe-5847238-72409 w-72409
Wybór odpowiedniego systemu ogrzewania podłogowego
Podstawą każdego projektu podłogówki jest ustalenie, jaki rodzaj systemu ogrzewania zostanie zastosowany w budynku. Do dyspozycji inwestorów są dwa rozwiązania – podłogówka elektryczna i wodna.
- Elektryczne ogrzewanie podłogowe. Jest to rozwiązanie niezwykle popularne, co wynika nie tylko z wysokiej wydajności i trwałości, ale również możliwości instalacji na istniejących już posadzkach. Może być zamontowane w każdym domu i zapewnia użytkownikom komfortowe sterowanie – przy użyciu termostatów lub specjalnych czujników. W projekcie elektrycznego ogrzewania podłogowego można zastosować zarówno kable, jak i maty oraz folie grzejne, co daje spore pole manewru. Wada? Rosnące ceny energii elektrycznej, w wyniku których rozwiązanie to nie zawsze okaże się opłacalne.
- Wodne ogrzewanie podłogowe. Uznawane jest ono za najbardziej ekonomiczne – zwłaszcza dla użytkowników pomp ciepła oraz kotłów gazowych. Podstawą projektu wodnego ogrzewania podłogowego są odpowiednio poprowadzone rury grzejne, które należy ułożyć na izolacji cieplnej oraz przeciwwilgociowej, a następnie zalać podkładem podłogowym lub przykryć posadzką. Jego prawidłowe sporządzenie jest istotne nie tylko po to, by cały system działał wydajnie i zapewniał oszczędności, ale również ze względu na brak możliwości późniejszego dokonania zmian.
Które rozwiązanie wybrać? W każdym domu, ze względu na powszechny dostęp do energii elektrycznej, sprawdzi się to pierwsze. Niższe koszty eksploatacji zapewnia ogrzewanie wodne, które jednak jest droższe w montażu. Wybór należy więc do Ciebie – warto skonsultować go ze specjalistą.
Parametry techniczne ogrzewania podłogowego
Projekt instalacji ogrzewania podłogowego powinien uwzględniać kilka parametrów technicznych i rozwiązań, które zapewnią systemowi wysoką wydajność, a użytkownikom komfort cieplny i oszczędności. Które elementy są szczególnie istotne?
- Moc grzewcza. Podstawą do jej obliczenia jest ustalenie zapotrzebowania na ciepło w poszczególnych wnętrzach. Zakłada się, że dla pomieszczeń mieszkalnych oraz kuchni optymalna moc ogrzewania podłogowego wynosi od 80 do 100 W/m2, zaś dla łazienek od 100 do 120 W/m2. Są to jednak dane uśrednione – chcąc wybrać odpowiednią wydajność systemu, należy wziąć pod uwagę parametry pomieszczenia, w tym jego wymiary, izolację termiczną, liczbę okien, a nawet rodzaj podłogi czy lokalizację geograficzną.
- Rozmieszczenie rur lub kabli. To bardzo istotna kwestia – dzięki odpowiedniemu umiejscowieniu elementów grzewczych zapewnione zostanie równomierne ogrzewanie podłogi. Należy pamiętać o zaprojektowaniu zwiększonych ilości zwojów rur grzewczych w strefach o podwyższonym zapotrzebowaniu na ciepło, np. pod oknami czy balkonami.
- Izolacja termiczna. Istotny jest zarówno jej rodzaj, jak i grubość. Odpowiednia izolacja termiczna ma wpływ na efektywność działania systemu oraz warunki cieplne w pomieszczeniach. W przypadku ogrzewania podłogowego najczęściej stosuje się takie materiały izolacyjne, jak styropian (EPS lub XPS), wełna mineralna czy płyty poliuretanowe lub z włókna drzewnego.
- Umiejscowienie skrzynki i rozdzielaczy. Pozwoli to poprowadzić przyłącze do źródła ciepła stosowanego w domu i tym samym zyskać bezproblemowo działający system ogrzewania podłogowego. Specjaliści zalecają stosowanie oddzielnych rozdzielaczy dla każdego z pomieszczeń, co zapewni komfort użytkowania instalacji oraz łatwość jej ewentualnych napraw.
Warto również pamiętać, by projekt wykonawczy ogrzewania podłogowego zawierał schematyczną mapę z wszelkimi elementami stałymi, pod którymi poprowadzony zostanie system. Mowa tu między innymi szafach, zabudowie kuchennej czy wannie.
Integracja z naszym systemem grzewczym
Ogrzewanie podłogowe można skutecznie zintegrować z większością systemów grzewczych. Świetnie współpracuje zwłaszcza z piecami gazowymi, kotłami kondensacyjnymi oraz pompami ciepła. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by połączyć podłogówkę również z innymi systemami, np. kotłem na paliwo stałe. Warto jednak w takiej sytuacji pamiętać o ograniczeniach – np. kocioł na pellet nie powinien pracować na niższej wartości temperaturowej i zasilać podłogówki bezpośrednio (niezbędny okaże się zbiornik buforowy).
Najbardziej polecanym rozwiązaniem jest natomiast projekt ogrzewania podłogowego z pompą ciepła. Takie połączenie zapewni nie tylko wysoką efektywność energetyczną systemu i maksymalny komfort cieplny w pomieszczeniach, ale również niskie koszty eksploatacyjne oraz ograniczenie emisji CO2.
Zgodność z różnymi typami posadzek
Decydując się na ogrzewanie podłogowe, warto także rozważyć rodzaj zamontowanej posadzki. Które z rozwiązań są szczególnie polecane?
Najmniejszy problem dotyczy tych inwestorów, którzy decydują się na projekt ogrzewania podłogowego w łazience. Systemy tego typu najlepiej współpracują bowiem z płytkami ceramicznymi, które cechują się wysokim przewodnictwem ciepła i w efekcie zapewniają jego równomierne rozprowadzanie. Podobnie jest w przypadku kamienia naturalnego.
A co z innymi posadzkami dedykowanymi instalacji ogrzewania podłogowego? Projekt może również uwzględniać:
- podłogi winylowe, które charakteryzuje niski opór ciepły i wodoodporność;
- panele laminowane, które najlepiej sprawdzają się przy ogrzewaniu wodnym, a jedynym warunkiem wysokiej wydajności systemu jest ich odpowiednia grubość;
- podłogę drewnianą, która wykonana została z surowca dobrze znoszącego zmienne temperatury (zwłaszcza gatunki egzotyczne, a także dąb czy akacja).
W przypadku ogrzewania podłogowego nie sprawdzą się przede wszystkim podłogi z drewna o dużej gęstości, niektóre laminaty i posadzki epoksydowe.
Ile kosztuje wykonanie projektu ogrzewania podłogowego?
Cena za projekt ogrzewania podłogowego wynosi zwykle kilkaset złotych, jednak w niektórych przypadkach może być wyższa – zwłaszcza w przypadku domów o powierzchni powyżej 100 m2.
Wpływ na ostateczny koszt, jaki poniesiesz, ma również stopień skomplikowania projektu, rodzaj wybranego systemu czy lokalizacja.
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora