Raufaza — tapeta do malowania. Czy warto stosować raufazę?
Raufaza pozwoli Ci zamaskować nierówności ścian czy też przykryć mało estetyczne pęknięcia. Z powodzeniem może być więc stosowana w wielu wnętrzach i stanowić ozdobę sypialni, salonów czy pokojów dziecięcych. W zależności od wybranego rodzaju może ona gwarantować inny efekt. Sprawdź, czym jest raufaza — tapeta, którą możesz malować.
Raufaza — co to właściwie jest?
Chociaż sama nazwa brzmi nieco tajemniczo, taki sposób wykończenia ścian znany jest już od dawna. Tapety raufaza, są szczególnie popularne wśród osób, które posiadają mieszkania lub projekty domów z nierównymi ścianami, ale nie tylko. Ostatnimi laty, raufaza cieszy się dużym uznaniem nawet wśród młodych inwestorów, którzy budują swój pierwszy w życiu domek jednorodzinny.
Czym w takim razie jest tapeta raufaza? Jak sama nazwa wskazuje, jest to tapeta, która w swojej budowie różni się nieco od tej tradycyjnej. Raufaza składa się z dwóch warstw papieru, pomiędzy którym znajdują się wiórki drewna. Dzięki tak mocnej strukturze tapeta jest w stanie optycznie wyrównać wszystkie nierówności oraz zamaskować pęknięcia, a naturalne surowce wykorzystane do jej tworzenia, pomagają ścianie oddychać i zachować odpowiedni poziom wilgotności.
Raufaza — tapeta do malowania. Gdzie się sprawdzi?
Raufaza przez wielu nazywana jest „przyjacielem nierównych ścian”, ponieważ najczęściej to właśnie w takich sytuacjach, sięgają po nią inwestorzy. Materiał pozwala uniknąć kosztownego remontu i zmienia wygląd danego wnętrza praktycznie w kilka chwil.
Tapeta do malowania raufaza może zostać idealnie dopasowana do koloru pozostałych ścian w danym pomieszczeniu. Z łatwością nałożysz na nią farbę, a za pomocą wałka stworzysz ciekawe i fantazyjne aranżacje. Co ciekawe, materiał możesz kilkukrotnie przemalowywać, dzięki czemu nawet w razie zmiany pomysłu na wykończenie wnętrza, nie będziesz musiał ściągać jej ze ściany.
Niewiele osób wie o tym, że materiał ten doskonale sprawdzi się również do zamaskowania pęknięć na stropie. Raufaza na sufit powinna zostać zamontowana w ten sam sposób jak tapeta na ścianę i z powodzeniem może zostać przyklejona bezpośrednio na tynk.
Raufaza — jakiej farby można użyć do pomalowania?
W sklepach najczęściej możemy znaleźć raufazę w kolorze białym do samodzielnego pomalowania farbą emulsyjną. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby pokryć ją specjalnymi środkami (np. emulsją akrylową lub lateksowo-akrylową), które sprawią, że stanie się ona wodoodporna i tym samym będzie mogła być stosowana np. w łazience.
Raufaza farba — ile razy należy pomalować?
Raufazę możemy wielokrotnie malować aż do momentu, gdy osiągniemy pożądany efekt. Jeśli po jakimś czasie stwierdzimy, że kolory ścian nie odpowiadają już naszym gustom, możemy kupić nową farbę i zmienić barwę tapety. Niektóre osoby zastanawiają się też czy dla uzyskania lepszego efektu, należy zastosować farbę strukturalną. Raufaza niejednokrotnie sama określana jest mianem farby strukturalnej, ze względu na swoją budowę. Nie ma więc potrzeby sięgania po taki rodzaj lakieru.
Ile kosztuje raufaza?
Cena raufazy w dużej mierze zależy od marki wybranej przez nas tapety. Całkowity koszt nie jest jednak wysoki, w porównaniu do korzyści, jakie niesie za sobą tapeta raufaza. Cena przykładowego materiału to około 25 - 45 zł za jedną rolkę.
Raufaza — jakie mamy rodzaje tapety do malowania?
W sklepach możemy znaleźć wiele rodzajów tapety strukturalnej, które mogą różnić się od siebie wytrzymałością, sposobem nakładania czy wyglądem.
Wśród najmocniejszych raufaz, możemy wyróżnić tapetę szklaną (lub szwedzką), której z powodzeniem możesz użyć na duże popękania. Na rynku znajdziesz też raufazę wiskozową, która jest stosunkowo cienka, jednak wyróżnia się dużą wytrzymałością oraz najdroższą z nich, czyli raufazę krzemową, która wzbogacona jest piaskiem kwarcowym o różnej gradacji.
Szukając odpowiedniego wzoru, z pewnością natkniesz się na:
- raufazę gładką,
- raufazę gradientową,
- oraz raufazę we wzory,
a szukając tych, które różnią się od siebie sposobem montażu, możesz wybrać np.:
- tapetę raufaza na flizelinie,
- lub raufazę w płynie.
Jak widzisz, w sklepach budowlanych można znaleźć wiele wariantów tapety. Raufaza wzory jest jednak najrzadziej spotykana, chyba że mamy na myśli delikatną strukturę.
Dowiedz się więcej: Tapety na ścianę – jakie są modne i jak wybrać tapetę ścienną?
Tapetowanie sufitu raufazą — jak to zrobić?
Raufaza na suficie, podobnie jak ta przyklejona do ściany, powinna zostać położna na uprzednio przygotowaną powierzchnię. Na początku warto wygładzić pole sufitu, na którym będziemy wykonywać prace oraz delikatnie zwilżyć go wodą.
Tapeta raufaza — jak kłaść?
Wbrew pozorom położenie tapety strukturalnej niewiele różni się od sposobu montażu tej tradycyjnej. Całą pracę ułatwi nam wykorzystanie gumowego wałka do tapet, który pomoże nam uzyskać właściwą strukturę oraz wygodna drabina. Praca na wysokościach jest nieco męcząca i wymaga zachowania wymuszonej pozycji, dlatego warto większość rzeczy przygotować sobie wcześniej.
Jak położyć raufazę? Zacznij od odmierzenia pierwszego paska, pozostawiając jednocześnie margines 5 centymetrów po obu stronach. Aby uniknąć ewentualnych problemów, zaznacz wcześniej linie położenia na suficie. Pamiętaj o tym, aby narysowane pasy zaznaczyć poziomicą z uwzględnieniem ok. 2 cm od szerokości tapety, ponieważ materiały z reguły nachodzą na siebie. Następnie nałóż klej na sufit i przymocuj tapetę.
Jak malować tapetę raufazę?
Jak już wspomnieliśmy, raufazę bez przeszkód pomalujesz dowolną farbą emulsyjną lub pokryjesz ją emulsją lateksową, dzięki czemu stanie się ona wodoodporna. Zanim jednak przystąpisz do prac, sprawdź, czy materiał nie odkleja się od ściany oraz usuń z jej powierzchni tłuste plamy. W tym celu wystarczy, że użyjesz wilgotnej ściereczki, a następnie zostawisz ścianę do całkowitego wyschnięcia.
Malowanie raufazy warto rozpocząć od nałożenia farby podkładowej. Tutaj, musimy zaznaczyć, że przed rozpoczęciem prac, nie wykonujemy gruntowania, które z kolei zalecane jest podczas malowania surowego tynku.
Jak malować farbę strukturalną raufaza? Przygotuj sobie szeroki wałek. Po wymieszaniu farby rozprowadź emulsję równomiernie, od góry do dołu. Pamiętaj, o tym, aby nie przyciskać za mocno wałka do ściany, a jeśli stwierdzisz, że konieczne jest naniesienie poprawek — pomaluj całą ścianę raz jeszcze, zamiast nakładać ją jedynie na wybrane fragmenty.
Raufaza — jak usunąć starą tapetę?
Jeśli znudziła Ci się tapeta, a ewentualne przemalowanie nie uratuje aranżacji, warto pomyśleć o jej zdjęciu. Zanim przystąpisz do prac, przygotuj sobie jednak odpowiednie narzędzia, takie jak: gąbka, szpachelka, nóż introligatorski, papier ścierny, wiadro z wodą i szczotkę do szorowania ściany.
Raufaza, jak usunąć? Zdecydowanie najłatwiej będzie ściągnąć tapetę na mokro, dlatego namocz powierzchnię za pomocą wałka oraz rozcieńczonego płynu do usuwania tapet lub samodzielnie przygotowanego roztworu w proporcji pół na pół wody z 10% octem spirytusowym. Następnie zerwij kawałek materiału pod kątem, rozpoczynając od rogu ściany.
Raufaza — opinie, wady i zalety
Raufaza ma wiele zalet, a największą z nich zdecydowanie jest funkcjonalność. Pozwala ona uniknąć kosztownego remontu, przesuwając go mocno w czasie. Tapeta wykonana jest z naturalnych materiałów, a to sprawia, że w odpowiedni sposób zatrzymuje ciepło i reguluje poziom wilgotności. Ściany, na których zamocowana jest raufaza, mogą więc swobodnie oddychać.
Dzięki swojej uniwersalności doskonale sprawdzi się w pokoju dziecięcym, sypialni, a nawet w pomieszczeniu o podwyższonej wilgotności takim jak kuchnia czy łazienka. W razie potrzeby możesz ją kilkukrotnie przemalowywać, mając jednocześnie gwarancję, że ściany będą idealnie dopasowane do aktualnej aranżacji pomieszczenia. Niezaprzeczalnym plusem jest też niewielki koszt, dzięki czemu po rozwiązanie to mogą sięgnąć nawet inwestorzy z ograniczonym budżetem.
Czy w takim razie raufaza ma jakiekolwiek wady? Zdecydowanie słabą stroną tapety strukturalnej jest fakt, że po kilkunastu zmianach koloru, wzór żłobienia może być delikatnie zaburzony. Jednak w opinii użytkowników, sytuacja ta zdarza się naprawdę rzadko.
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora