Sufit napinany — czym jest? Poznaj zalety i wady napinanego sufitu
Sufit napinany to gwarancja idealnie prostej nawierzchni. Chociaż nie jest tak często spotykany, jak ten podwieszany wykonany z płyty gipsowej, to może on przykryć starą i zaniedbaną część stropu, która wymagałaby czasochłonnej naprawy. Napinany sufit może stanowić też świetne rozwiązanie dla osób, które marzą o kolorowej górnej ścianie pełnej wzorów. Jaka jest cena sufitu napinanego i czy można samodzielnie go zamontować? Sprawdźmy.
Sufit napinany najczęściej montowany jest przy okazji modernizacji czy remontu starych mieszkań. Stanowi on bowiem pewnego rodzaju zamiennik długich i kosztownych napraw. Coraz częściej jednak pojawia się w nowych, świeżo wybudowanych domach, jako efekt zaplanowanej aranżacji, często wykonywanej jeszcze na podstawie projektu domu.
Sufit napinany — co to jest? Charakterystyka sufitu napinanego
Historia sufitu napinanego sięga czasów starożytnej Grecji, chociaż oficjalnie mówi się, że to właśnie lata 60. ubiegłego wieku były odpowiedzialne za rozpropagowanie tej formy ozdabiania sufitów. Aktualnie wiele się zmieniło od tego czasu i materiał na sufit napinany nie jest produkowany z tkaniny nasączonej wodną emulsją, jak miało to miejsce w starożytnej Armenii, to jednak zamysł wykorzystania pozostał taki sam.
Co to jest sufit napinany i dlaczego wciąż stosowany jest w wielu domach? Sufit napinany zwany też sufitem lustrzanym działa na podobnych zasadach jak ten podwieszany, wykonany z płyt kartonowo-gipsowych. Umieszczany jest równolegle do właściwego stropu, obniżając w ten sposób całe pomieszczenie. Przy niewielkiej ilości pracy, inwestor może otrzymać idealnie gładki sufit w dowolnym kolorze.
Dowiedz się więcej: Sufit podwieszany - jak zamontować podwieszany sufit? Podpowiadamy!
Sufit napinany — cena za materiały i montaż
Koszt sufitu napinanego jest z całą pewnością mniejszy niż koszt przeprowadzenie gruntownego remontu, jednak jego cena może być większa od ceny sufitu wykonanego z płyt gipsowych.
Ile kosztuje sufit napinany? Ostateczny koszt zależy od wielu czynników takich jak: metraż pomieszczenia, rodzaj wybranego materiału czy chociażby ilości i rodzaju oświetlenia. Do ceny należy doliczyć jeszcze ewentualny koszt montażu.
Szacuje się, że cena m2 sufitu napinanego kosztuje od 100 do 300 zł. Oczywiście jest to cena folii do sufitu napinanego. Cena robocizny sufitu podwieszanego zależy od rejonu, w którym mieszkasz oraz obłożenia ekipy remontowej.
Sufit napinany — rodzaje i wzory
W sklepach internetowych można znaleźć mnóstwo różnych rodzajów i wzorów napinanych sufitów lustrzanych. W dużych, przestronnych pomieszczeniach, doskonale sprawdzają się czarne sufity napinane, które w normalnych warunkach nieco pomniejszyłyby wnętrze. Ciemne materiały sprawdzą się też w domach urządzonych w stylu glamour, z dużą ilością szkła, kryształów oraz bieli.
Dobrym rozwiązaniem, który nie rzuca się tak bardzo w oczy jest biały sufit napinany. Ten sprawdzi się w każdym pomieszczeniu, zarówno w sypialni, jak i w dziecięcym pokoju, bez znaczenia, w jakim stylu zostały one urządzone. Podobnie jak transparentny sufit napinany, który tworzy na stropie przezroczystą powłokę, będącą dobrą bazą wyjściową do zamontowania w nim oświetlenia.
Mało kto wie, że podświetlany sufit napinany można uzyskać stosując odpowiednią folię oraz taśmy LED. Równomierne ich rozmieszczenie sprawi, że sufit będzie świecił całą swoją powierzchnią, a Ty będziesz mógł sterować barwą oraz natężeniem światła. Sufit napinany LED często montowany jest w obiektach takich jak: spa czy hotelowe baseny, dzięki czemu w łatwy sposób można nadać pomieszczeniom odpowiedni, przytulny charakter.
Na rynku oprócz kolorowych i czarnych sufitów napinanych, znaleźć można również takie, który swoim wyglądem przypominają lustro lub niebo pełne gwiazd.
Jakie są dostępne wzory sufitów napinanych?
Wzory sufitów napinanych to temat, o którym można rozmawiać godzinami. W ofercie sklepów bez problemu znajdziesz te, które przypominają niebo, kosmos, czy też ukazują widok na koronę drzew. Jaki wzór wybrać do swojego domu?
Sufit napinany gwieździste niebo dobrze sprawdzi się w pokojach nieco starszych dzieci, ale też może okazać się przydatny przy aranżacji domowych sal kinowych czy pokoju do relaksu. Podobnie jak kosmiczny sufit napinany wprowadzi on do wnętrza nieco mrocznej, ale zarazem niezwykle interesującej atmosfery.
Sufit napinany gwiazdy to styl, który można wykorzystać w sypialni lub pokoju młodszego dziecka, pod warunkiem, że reszta pomieszczenia utrzymana jest w jasnych barwach. Ciekawym rozwiązaniem jest też sufit napinany 3d, który sprawia, że dach naszego domu wizualnie się otwiera.
Szukając materiału trójwymiarowego znaleźć można wzór chmur czy wody. Największą popularnością bez wątpienia cieszy się jednak ten przypominający niebo. Sufit napinany przedstawiający białe, lekkie chmury na niebieskawym tle może wprowadzić do pomieszczenia znacznie więcej światła niż tradycyjny, biały strop.
Sprawdź też: Ogrzewanie sufitowe - jak działa? Zalety i wady ogrzewania sufitowego
Sufit napinany — montaż krok po kroku
Jak zrobić sufit napinany? Wbrew pozorom samodzielny montaż materiału nie jest trudny i skomplikowany. Wystarczy wybrać odpowiednią folię na sufit napinany oraz dobrze przygotować pomieszczenie. Odpowiednie ogrzanie wnętrza, w którym będziemy montować materiał również jest kluczowy.
Najniższa dopuszczalna temperatura otoczenia powinna wynosić 18︒C, jednak optymalna to 40︒C. Następnie należy ogrzać samą folią pcv specjalną nagrzewnicą do temperatury około 60 - 70︒C (etap ten nie dotyczy tkaniny poliestrowej).
Jak zrobić samemu sufit napinany — krok po kroku
Sufit napinany do samodzielnego montażu nie wymaga specjalnych umiejętności, a jego instalacja nie powinna zająć Ci więcej niż jeden dzień. Wystarczy przykręcić szyny do ścian, które będą tworzyć ramę konstrukcji, a następnie rozłożyć na niej membranę. Powłokę musisz naciągnąć na powierzchni całego sufitu, a następnie zamocować do wcześniej przywierconych prowadnic.
Sufit napinany — gdzie się sprawdzi?
Sufit napinany można potraktować jako kolejną ścianę, która będzie stanowić świetną dekorację w danym pomieszczeniu. Bez wątpienia sprawdzi się więc w całym domu, niezależnie od tego, w jakim stylu postanowiłeś go urządzić. Wbrew pozorom jest to również dobre rozwiązanie do łazienki.
Sufit napinany często jest odporny na wilgoć, chociaż warto sprawdzić właściwości konkretnego materiału jeszcze przed jego zakupem. Sufit napinany w salonie świetnie będzie komponować się z kryształowym żyrandolem w stylu glamour, czy też — w przypadku nowoczesnych wnętrz — jako sufit LED, stanowiący samodzielne oświetlenie.
Na rynku znaleźć można folie wykonane w różnych wersjach kolorystycznych, zarówno w macie, satynie, jak i połysku. Dzięki czemu z pewnością dopasujesz je do charakteru wybranego wnętrza. Te ze wzorami czy nadrukowaną grafiką będą stanowić doskonałe wykończenie pokoju dziecięcego, ale też sypialni. Sufit napinany w tym pomieszczeniu może nadać przyjemnego i pełnego klimatu półmroku.
A co z innymi pomieszczeniami, uważanymi za kłopotliwe? Sufit napinany w kuchni może sprawdzić się w przypadku wysokich pomieszczeń gdzie mamy do czynienia z problematycznymi skosami. Materiał najczęściej odporny jest na działanie pary wodnej, a w niektórych przypadkach potrafi też ochronić nasz dom przed zalaniem.
W łazience sufit napinany stworzy specjalny parasol ochronny, który nie przepuści wody w sytuacji, gdy sąsiadowi z góry wypadnie wąż od pralki lub pęknie rura wodociągowa.
Sufit napinany — wady i zalety
Sufit napinany jak każde rozwiązanie aranżacyjne ma swoje wady i zalety. Jego niepodważalnym atutem jest łatwość montażu, dzięki czemu wiele osób może samodzielnie poradzić sobie z tym zadaniem. Jednak na tym zalety napinanych sufitów się nie kończą.
Warto pamiętać o tym, że zapewnia on estetyczne wykończenie stropu stosunkowo niewielkim kosztem, jest wytrzymały oraz odporny na wodę, ogień i kurz. Sufit napinany z powodzeniem może być wykorzystywany w domowej sali kinowej, ponieważ zapewnia doskonałą akustykę, stopniowo pochłaniając fale dźwiękowe.
Czy w takim razie rozwiązanie to ma jakiekolwiek wady? Odstraszać z całą pewnością mogą tzw. wymagania metrażowe. Sufit napinany nie sprawdzi się w pomieszczeniach pełnych wnęk czy uskoków ze względu na trudności z odpowiednim naciągnięciem membrany.
Warto wiedzieć też, że przeciętne wymiary membrany wynoszą do 5 metrów, dlatego w dużym pomieszczeniu konieczne będzie rozłożenie dwóch, osobnych powłok. Kolejną wadą tego rozwiązania jest ekologia i negatywny wpływ materiału PCV na środowisko. Decydując się na sufit napinany warto więc wybrać materiał wysokiej jakości z odpowiednimi atestami.
Przeczytaj też: Karnisze sufitowe – jak wybrać karnisz sufitowy? Czy warto się zdecydować?
Sufit napinany — kiedy warto się zdecydować?
Sufit napinany to dobre rozwiązanie, jeśli chcesz przykryć mało estetyczny strop, jednak brakuje Ci czasu, chęci oraz środków na generalny remont. Rozwiązanie to sprawdzi się też w sytuacji, gdy marzysz o pięknym, kolorowym i pełnym wzorów suficie napinanym. Opinie na temat tego rozwiązania są bardzo pozytywne.
Większość inwestorów chwali sobie łatwość montażu oraz niesamowity efekt, jaki można za ich pomocą uzyskać. Jeśli zdecydujesz się na membranę wykonaną z odpowiednich i trwałych materiałów, to z całą pewnością będziesz zadowolony z tego rozwiązania.
Co jeszcze warto wiedzieć decydując się na sufit napinany?
Decydując się na taką formę dekoracji sufitu warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim zastanów się gdzie kupić materiał na sufit napinany, który okaże się trwały i dobrej jakości. Pamiętaj, żeby nie kupować membrany z nieznanego źródła, a dodatkowo sprawdź, czy posiada potrzebne atesty.
Zwróć uwagę również na dobór lamp. To, jakie oświetlenie pod sufit napinany zastosujesz będzie miało duży wpływ na efekt oraz na funkcjonowanie samego materiału. Eksperci doradzają, aby na sufitach podwieszanych, gdzie zamontowano membranę stosować jedynie żarówki typu LED, halogenowe lub żarowe „Mignon” typu E-14. Dobór odpowiedniego żyrandolu pozostaje już tylko w Twojej gestii. Śmiało możesz wybrać kryształowy żyrandol lub minimalistyczną lampę.
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora