Uzbrojenie działki budowlanej: najważniejsze formalności i koszt uzbrojenia
Uzbrojenie działki budowlanej polega na doprowadzeniu do niej najważniejszych mediów, czyli na wykonaniu przyłącza wody, kanalizacji, prądu i gazu. W zależności od odległości do sieci w drodze czy w sąsiedztwie wymagania i koszt uzbrojenia działki będą inne. Sprawdź, jakich formalności będziesz musiał w związku z tym dopełnić.
W artykule:
Proces wznoszenia obiektu nie będzie mógł się rozpocząć, jeśli nie znajdziesz odpowiedniej działki budowlanej. Powinna ona mieć właściwy kształt i wymiary dopasowane do wybranego przez Ciebie projektu. Gotowy pomysł można dopasować do potrzeb wynikających z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego czy z warunków zabudowy na działce. Kiedy już takie kwestie zostaną załatwione, trzeba zadbać o uzbrojenie działki. Co należy rozumieć przez to pojęcie?
Na czym polega uzbrojenie działki?
Jesteś na etapie wyboru wymarzonego projektu domu? Pamiętaj, żeby dostosować go do posiadanej działki. Duże znaczenie ma jej kształt, o czym pisaliśmy już nieco więcej w artykule: Działka o kształcie prostokątnym – jak wybudować na niej wymarzony dom?
Aby rozpocząć inwestycję, musisz najpierw zadbać przynajmniej o jej częściowe uzbrojenie. Co to jest uzbrojenie działki budowlanej? Przez to pojęcie należy rozumieć wyposażenie gruntu w niezbędne przyłącza poszczególnych sieci. Co wchodzi w skład uzbrojenia działki? To między innymi wykonanie przyłączy:
- elektroenergetycznych,
- gazowych,
- cieplnych,
- telekomunikacyjnych,
- wodociągowych,
- kanalizacyjnych.
Można o nie zadbać, jeśli w pobliżu działki znajdują się wodociągi, linie energetyczne, linia telekomunikacyjna, a także sieć gazowa i kanalizacyjna. Działkę budowlaną określa się jako w pełni uzbrojoną dopiero wtedy, gdy zostanie wyposażona we wszystkie przyłącza.
Trudno wyobrazić sobie budowę domu bez dostępu do energii elektrycznej czy do wody, dlatego takie prace należy przeprowadzić z odpowiednim wyprzedzeniem. Często wymagają one dopełnienia wielu formalności, co zajmuje sporo czasu. Zobacz, na czym to w praktyce polega.
Jak sprawdzić, czy działka jest uzbrojona?
Skąd masz wiedzieć, czy wybrana przez Ciebie działka ma dostęp do mediów? Uzbrojenie możesz sprawdzić jeszcze przed zakupem gruntu. W tym celu musisz udać się do urzędu gminy właściwego dla danej miejscowości. To właśnie tam w wydziale kartografii i geodezji dowiesz się, czy działka jest uzbrojona.
To jednak nie wszystko. Warto wybrać się również do zakładów, które zarządzają sieciami, aby dopytać się, czy na wybranym terenie istnieje możliwość wykonania przyłączy. Możesz przy tym zapytać o termin ich realizacji oraz wysokość opłaty.
Ponadto jeśli chcesz skontrolować tę kwestię, to możesz to zrobić bez wychodzenia z domu. Jak sprawdzić uzbrojenie działki online? Geoportal dostarczy Ci informacji na ten temat. Musisz znać jedynie numer ewidencyjny lub adres działki. W Geoportalu sprawdzasz dany grunt i określasz odległość konkretnych przyłączy od granicy terenu, co pozwala oszacować przynajmniej wstępne koszty wykonania dodatkowych przyłączy.
Geoportal.gov.pl to portal prowadzony przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii, dlatego można mieć pewność, że znajdują się w nim tylko aktualne, rzetelnie gromadzone dane, dotyczące m.in. przyłączy w pobliżu i na danej działce.
ofe-5847238-70009 w-70009
Formalności związane z uzbrojeniem działki w prąd, gaz i wodę
Uzbrojenie działki budowlanej wiąże się z dopełnieniem szeregu formalności. Zapewne w pierwszej kolejności będzie Ci zależeć na dostarczeniu do niej prądu. Bez tego niemożliwe jest przecież rozpoczęcie prac budowlanych. Musisz zatem wiedzieć, że w Polsce funkcjonuje kilku operatorów systemów dystrybucyjnych, przy czym wybranym terenom przypisany jest jeden z nich.
Na przykład w Warszawie monopolistą jest Innogy Polska, a na wschodzie jest to już PGE. Operatorzy przyjmują wnioski od osób, które chcą doprowadzić przyłącze elektryczne do swojej działki.
Jeśli chcesz uzbroić działkę w prąd, musisz najpierw złożyć wniosek o warunki przyłączenia. Powinien on uwzględniać przewidywaną moc przyłączeniową. Następnie operator wydaje warunki przyłączenia do sieci, do których załącza projekt umowy. To właśnie w nim znajdziesz informacje dotyczące terminu realizacji przyłącza czy wysokości opłat.
Przyłączenie do wodociągu i kanalizacji jest równie istotne co dostęp do prądu. W tym przypadku formalności są nieco bardziej zawiłe. W pierwszej kolejności należy złożyć wniosek o wydanie warunków technicznych zaopatrzenia w wodę. Składa się go w miejscowym zakładzie wodociągowym. Do wniosku musi zostać dołączona mapa zasadnicza (w skali 1:500). Kiedy warunki zostaną wydane, należy zamówić projekt wykonania przyłączy i złożyć go w zakładzie wodociągowym.
Co istotne, zamiar rozpoczęcia robót także trzeba zgłosić. Dobrą informację stanowi fakt, że nie musisz realizować wszystkich formalności na własną ręką. Możesz zdecydować się na skorzystanie z kompleksowej usługi podłączenia domu do sieci wodociągowej. Jeśli chodzi o przyłączenie do sieci kanalizacyjnej, to odbywa się ono na zbliżonych zasadach.
A co z gazem ziemnym? Jeśli chcesz z niego korzystać, również będziesz zobligowany złożyć wniosek o określenie warunków przyłączenia. To operator systemu dystrybucyjnego zdecyduje, czy istnieje taka możliwość. Zdarza się, że sieć gazowa znajduje się blisko granicy działki budowlanej. Wówczas przyłącze gazowe wykona zakład gazowniczy, na którym spoczywa taki obowiązek.
Pamiętaj, aby przy zakupie działki dopełnić wszystkich formalności. Dopytaj o jej uzbrojenie, a także możliwość doprowadzenia przyłączy.
Uzbrojenie działki w prąd
Jednym z najważniejszych przyłączy na działce budowlanej, które powinno być już poprowadzone na etapie planowania inwestycji, jest przyłącze prądu. Uzbrojenie działki w prąd to jeden z głównych warunków uzyskania pozwolenia na budowę domu, o ile jest ono wymagane.
Coraz częściej jednak wystarczy zgłosić budowę domu do odpowiedniego urzędu, by móc go postawić. Nie oznacza to jednak, że można zwyczajne zrezygnować z podłączenia mediów do działki. Te będą wymagane. Oczywiście najkorzystniejszą sytuacją byłoby, gdybyś miał już lub kupił działkę uzbrojoną. Jeśli tak nie jest, zadbaj o przyłączenie do niej mediów – zacznij od prądu!
Na terenie Polski dostępnych jest kilku operatorów systemów dystrybucji, z których usług możesz skorzystać w razie uzbrojenia działki w energię elektryczną. Każdy przypisany jest do konkretnego obszaru w kraju, więc wybór jednego z nich będzie uzależniony od lokalizacji gruntu.
Aby uzbroić działkę w prąd, konieczne będzie złożenie wniosku o warunki przyłączenia – robią to właściciel działki lub jego pełnomocnik. W dokumencie tym powinna być ujęta przewidywana moc przyłączeniowa.
Do wniosku dołącz dokument potwierdzający prawo do dysponowania gruntem na cele budowlane oraz plan zabudowy czy szkic sytuacyjny na aktualnej mapie zasadniczej lub jednostkowej uzyskanej w wydziale geodezji w urzędzie. Przyłącze musi być naniesione na takie mapy.
W gestii operatora sieci leży przekazanie Ci, jako inwestorowi, warunków przyłączenia do sieci wraz z projektem umowy, terminem wykonania i określeniem kosztów całego przedsięwzięcia. Ustali on możliwość przyłączenia, czyli gdzie przyłącze będzie się łączyło z siecią i jaką będzie miało moc przyłączeniową.
Przyłącze elektryczne może być wykonane na dwa sposoby: jako przyłącze napowietrzne lub kabel poprowadzony pod ziemią, co sprawia, że przyłącza tego po prostu nie widać. Prace ziemne pozwalające na zakopanie w ziemi kabli elektrycznych są niestety czasochłonne i wymagają dodatkowo przygotowania i zatwierdzenia projektu oraz poniesienia wyższych kosztów.
Po określeniu warunków technicznych uzbrojenia działki w przyłącze prądu musi być zawarta umowa na jego wykonanie. Dopiero to pozwala na start właściwych prac i fizyczne podłączenie do sieci Twojej działki. Przyłącze spowoduje, że prąd zostanie doprowadzony do granicy gruntu. Najczęściej instalowane jest ono w linii ogrodzenia w postaci skrzynki ze złączem i bezpiecznikami oraz licznikiem.
Ty sam odpowiadasz z kolei za doprowadzenie instalacji do nieruchomości, czyli za wykonanie wewnętrznej linii zasilającej, którą także możesz zlecić dowolnym fachowcom z uprawnieniami. Pamiętaj przy tym, że lokalny zakład energetyczny będzie musiał finalnie przeprowadzić odbiór techniczny instalacji i faktycznie przyłączyć ją do sieci. Dopiero wtedy będziesz mógł zawrzeć umowę o świadczenie usług i zacząć korzystać z energii.
Niektórzy na czas budowy domu wybierają tzw. przyłącze tymczasowe. Jest to wygodne rozwiązanie, jeśli wziąć pod uwagę okres czekania na realizację przyłącza docelowego, który wynosi nawet kilka miesięcy. Przyłącze tymczasowe, nazywane prowizorką lub erbetką, pozwoli niemal od razu ruszyć z budową. Problem w tym, że prąd budowlany będzie droższy od zwykłego.
Podłączenie do istniejącej sieci bezpośrednio na słupie linii napowietrznej kosztuje zaledwie 10 złotych za 1kW. Musisz jednak wiedzieć, że z takiego rozwiązania możesz skorzystać jedynie pod warunkiem, że Twoja działka jest już uzbrojona w prąd.
Uzbrojenie działki w gaz
Doprowadzenie gazu do działki odbywa się na zbliżonych zasadach co podłączenie do sieci elektrycznej. Należy przy tym wspomnieć, że gaz nie musi być doprowadzony do działki. Jeśli jednak tego sobie życzy inwestor, bo na przykład planuje ogrzewanie domu gazem ziemnym, to oczywiście można to zrobić. Warto jest uzbroić działkę w gaz, jeśli w pobliżu biegnie sieć gazowa. W przyszłości takie podłączenie może okazać się niezbędne.
Jak przyłączyć media do domu w przypadku gazu? Muszą istnieć techniczne i ekonomiczne możliwości dostarczania i odbioru paliwa gazowego.
Jak wykonać uzbrojenie działki w gaz? Musisz podjąć podobne kroki jak podczas doprowadzania energii elektrycznej:
- złożenie wniosku o określenie warunków technicznych budowy przyłączy do zakładu gazowniczego z załącznikami dotyczącymi m.in. prawa dysponowania działką na cele budowlane;
- podpisanie umowy o przyłączenie do sieci;
- wybór wykonawcy projektu przyłącza, który zrobi projekt wymagający akceptacji urzędowej;
- wybudowanie instalacji i podłączenie urządzenia przez uprawnioną firmę;
- wykonanie udokumentowanej próby szczelności przyłącza;
- przeprowadzenie inwentaryzacji geodezyjnej;
- zgłoszenie zamiaru użytkowania instalacji do nadzoru budowlanego;
- uzyskanie pozytywnej opinii kominiarskiej;
- zgłoszenie gotowości do napełnienia instalacji;
- opłacenie faktury wystawionej w związku z wykonaniem przyłącza;
- podpisanie umowy kompleksowej ze sprzedawcą gazu;
- podpisanie protokołu montażu gazomierza.
Wielu z takich prac nie musisz wykonywać samodzielnie, wystarczy zlecić ich realizację zakładowi gazowniczemu w Twojej lokalizacji.
Uzbrojenie działki w wodę
Woda to także bardzo ważne medium, które obowiązkowo musi znaleźć się w budynku. Musisz więc zadbać o uzbrojenie działki w wodę. Przyłącze wody to właściwie fragment łączący sieć wodociągową z wewnętrzną instalacją w nieruchomości – mieszkalnej czy komercyjnej. To odcinek, który biegnie od sieci wodociągowej do zaworu za wodomierzem głównym na działce.
Warto wiedzieć, że sieć wodociągowa najczęściej stanowi własność gminy i zarządza nią miejscowy zakład wodno-kanalizacyjny, dlatego to właśnie on będzie właściwym podmiotem, do którego będziesz musiał złożyć wniosek o uzbrojenie działki w wodę.
Zawrzyj w nim prośbę o określenie warunków technicznych budowy przyłącza i dołącz do niego:
- dokument potwierdzający prawo do dysponowania działką do celów budowlanych,
- mapę do celów projektowych,
- orientacyjny plan zużycia wody,
- główny cel poboru wody.
Po złożeniu wniosku poczekaj, aż zakład wodno-kanalizacyjny udzieli Ci odpowiedzi. Powinien w niej wskazać miejsce przyłączenia do sieci i instalacji wodomierza. Określi też materiały, z jakich należy wykonać przyłącze wody na działce.
Z dokumentem wydanym przez zakład wodno-kanalizacyjny musisz wybrać się do firmy, która zgodnie z uprawnieniami opracuje dokładny projekt przyłącza. Musisz go złożyć do akceptacji Zespołowi Uzgodnień Dokumentacji Projektowej. Po jej uzyskaniu przyniesiesz go do przedsiębiorstwa wodociągowego.
Zdarza się, że budowa przyłącza wymaga ingerencji w drogę, co powoduje, że należy zwrócić się do zarządu dróg, który powinien wydać swoją zgodę i opinię.
Zanim rozpoczniesz budowę przyłącza, zgłoś taki zamiar do właściwego wydziału w urzędzie gminy. Prace powinieneś zlecić firmie legitymującej się odpowiednimi uprawnieniami. Zanim wykop z rurami wodno-kanalizacyjnymi zostanie ostatecznie zasypany ziemią, zakład wodociągowy musi przeprowadzić odbiór techniczny przyłącza.
Na koniec w ramach formalności związanych z uzbrojeniem działki w przyłącze wody trzeba zgłosić jego wykonanie do geodety, który naniesie odpowiednie informacje na mapy. Wtedy dopiero przychodzi czas na zamontowanie wodomierza głównego i zawarcie umowy na dostawę wody.
Wodę już masz, a co z odprowadzaniem ścieków? Jeśli na Twojej działce istnieje możliwość podłączenia się do sieci kanalizacyjnej, to prawdopodobnie będziesz do tego zobowiązany. Procedura wygląda bliźniaczo podobnie jak w przypadku przyłącza wody.
Jeśli nie ma możliwości podpięcia się do gminnej czy miejskiej kanalizacji, musisz zagospodarować ścieki we własnym zakresie, w ramach przydomowej oczyszczalni ścieków czy szamba – tj. autonomicznej kanalizacji.
Zanim wykonasz wykop i umieścisz w nim bezodpływowy zbiornik na nieczystości ciekłe czy zespół urządzeń oczyszczających ścieki i odprowadzających je w stanie oczyszczonym z reguły do gleby, sprawdź w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego terenu, czy dopuszcza się budowę takich obiektów.
Musisz też zadośćuczynić określonym wymaganiom prawnym dotyczącym lokalizacji szamba czy przydomowej oczyszczalni ścieków na Twojej działce. Przemyśl, czy późniejsze opróżnianie szamba czy oczyszczalni będzie możliwe, najlepiej bez konieczności wjazdu na Twoją działkę wozu asenizacyjnego.
Dowiedz się: Czym jest przyłącze wodociągowe? Formalności i koszty związane z doprowadzeniem wody do domu
Jak wykonać uzbrojenie działki krok po kroku?
Przed faktycznym uzbrojeniem działki czeka Cię wiele prac i formalności. Musisz krok po kroku realizować kolejne punkty wykonania przyłącza prądu, wody, kanalizacji czy gazu, w zależności od tego, które z takich elementów uzbrojenia działki są dla Ciebie niezbędne.
Zasadniczo uzbrojenie działki w prąd, wodę czy gaz można przedstawić w następujący sposób:
- Skontrolowanie warunków technicznych doprowadzenia pożądanych mediów do działki – zanim rozpoczną się jakiekolwiek prace budowlane związane z przyłączami, trzeba iść do urzędu gminy, w obrębie której leży działka, i uzyskać informacje, czy jest ona uzbrojona. Z lokalnych zakładów zarządzających sieciami dowiesz się z kolei, czy istnieją przeciwwskazania dotyczące wykonania przyłącza mediów i jak wygląda pod względem formalnym, technicznym i fizycznym sposób rozbudowania danej sieci. Zakłady te określą parametry techniczne dla rur i przewodów oraz oszacują planowany koszt, jaki poniesiesz w związku z uzbrojeniem działki budowlanej.
- Złożenie wniosku o uzbrojenie działki w media – wniosek składa się do zakładów zarządzających poszczególnymi sieciami. Wpisujesz w nim podstawowe informacje dotyczące właściciela gruntu, określasz rodzaj budynku i podajesz adres działki. Oprócz złożenia wniosku powinieneś określić cele, na jakie jest potrzebna energia, a także podać informację o mocy przyłączeniowej. Do wniosku dla sieci wodno-kanalizacyjnej dołączyć trzeba mapę zasadniczą oraz oszacowanie ilości wody, jaka potencjalnie będzie zużywana w Twoim domu. Wraz z tym wnioskiem do sieci gazowej trzeba przekazać informację o szacunkowym poziomie rocznego zużycia gazu i potrzebnej mocy przyłączeniowej.
- Wykonanie projektów uzbrojenia działki w poszczególne media.
- Poniesienie kosztów uzbrojenia działki.
- Wykonanie odbiorów technicznych przyłączy przez odpowiednie organy.
- Podpisanie finalnie umów związanych z korzystaniem wody, prądu, gazu czy kanalizacji.
Jak długo trwa uzbrojenie działki budowlanej?
Poza wydatkami związanymi z uzbrojeniem działki musisz przygotować się na długi czas oczekiwania. Uzbrojenie działki budowlanej nie zostanie wykonane od ręki. Ile czasu może zająć? Większość wniosków, które musisz złożyć, zostanie rozpatrzona maksymalnie w przeciągu miesiąca (od 21 do 30 dni).
Nie oznacza to jednak, że po miesiącu prace ruszą. Najczęściej termin doprowadzenia mediów do działki sięga kilku miesięcy. W niektórych przypadkach wyniesie on nawet powyżej roku, dlatego warto odpowiednio wcześniej, przed planowanym startem robót budowlanych, zadbać o doprowadzenie do działki co najmniej przyłączy wody i prądu.
Może Cię zainteresować: Jak wybrać działkę pod budowę domu i na co zwrócić uwagę?
Ile kosztuje uzbrojenie działki w 2024 roku?
Wykonanie przyłączy mediów leży w Twoim interesie, a co za tym idzie, spoczywa na Tobie obowiązek dopełnienia formalności. Wiążą się one z określonymi kosztami. Ile kosztuje uzbrojenie działki budowlanej?
W większości przypadków wydatki nie powinny przekroczyć kilku tysięcy złotych. Suma ta dotyczy niedużej działki (do 1200 m2). Im większa jej powierzchnia, tym cena może być wyższa. Nie tylko rozmiar działki wpływa na to, ile będzie kosztowało jej uzbrojenie. Cena uzależniona jest od wielu innych zmiennych, m.in. od rodzaju przyłącza czy jego długości od sieci.
Dlatego koszt wykonania przyłączy na działce może wzrosnąć. W niektórych sytuacjach będzie to cena rzędu nawet kilkunastu tysięcy złotych. Koszt w 2023 roku jest wyższy także z uwagi na powszechne podwyższanie cen produktów i usług, co przekłada się na wysoką inflację.
Koszt uzbrojenia działki zależy od trzech podstawowych aspektów. Pierwszy z nich to moc przyłączeniowa. Zazwyczaj im wyższa, tym wyższy jest koszt. Drugi to liczba działek budowlanych, które znajdują się na danym obszarze.
Więcej działek to mniejszy koszt dla pojedynczego inwestora. Trzeci i równie istotny czynnik to rejon i właściciel sieci. Nie ma bowiem jasno wyznaczonych stawek za uzbrojenie działki chociażby w prąd. Ceny różnią się zatem w zależności od regionu. Sprawdź, ile przyjdzie Ci za to wszystko zapłacić w 2023 roku.
Koszt uzbrojenia działki w prąd
Chcesz przeanalizować koszty uzbrojenia działki? Zacznij więc od energii elektrycznej. O tym, co musisz zrobić, aby uzbroić działkę w prąd, już wiesz. Ile kosztuje podłączenie prądu do działki? Trudno podać jednoznaczną kwotę. Jest ona w dużej mierze zależna od mocy przyłączeniowej, a także od długości samego przyłącza. Wszystko dlatego, że za każdy metr przyłącza płaci się dodatkowo. Koszt przyłącza energetycznego ponadto zależy od stawek, jakie są oferowane przez właściciela terenu.
Szacuje się, że uzbrojenie działki w przypadku przyłącza kablowego to koszt ok. 50-65 złotych za 1 kW. Będzie on nieco mniejszy, gdy zdecydujesz się na prąd napowietrzny. Wówczas stawka wynosi ok. 15-30 złotych za 1 kW.
Dodatkowo, jeśli przyłącze ma ponad 200 m długości, trzeba zapłacić około 30-40 zł za każdy dodatkowy jego metr. Opłata ta obejmuje właściwie całość prac, jakie związane są z budową przyłącza, w tym prace projektowe, a także kupno i montaż złącza, licznika, bezpieczników przedlicznikowych i ich obudowy.
Koszty uzbrojenia działki w gaz
Gdy sieć gazowa mieści się w pobliżu działki, inwestor płaci ryczałt za wykonanie przyłącza Średni koszt to nawet 2800 złotych za odcinek, który mierzy do 15 metrów. Taka cena dotyczy jednak sytuacji, w której sieć gazowa znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie działki, a wydane warunki terenowe są standardowe. Każdy kolejny metr jest dodatkowo płatny i może kosztować ok. 100 złotych. Koszt podłączenia gazu nie należy zatem do niskich.
Jeśli sieć znajduje się daleko, koszty przyłącza gazowego zdecydowanie wzrastają. Można je znacząco ograniczyć, jeśli zamienisz przyłącze do sieci z gazem ziemnym na zbiornik na gaz płynny, którego nie musisz kupować na własność, wystarczy go wydzierżawić.
Koszt uzbrojenia działki w wodę
Koszt podłączenia wody do działki ponosi gmina, gdyż to ona jest zazwyczaj właścicielem lokalnych sieci kanalizacyjnych i wodociągowych. Nie musisz więc zastanawiać się, ile kosztuje budowa przyłączy. Nierzadko zdarza się także, że zakłady zarządzające siecią opłacają jednocześnie rozbudowę istniejącej już kanalizacji.
Koszt doprowadzenia wody zazwyczaj sprowadza się do tzw. opłaty adiacenckiej. Jest to forma udziału właściciela działki w kosztach budowy infrastruktury technicznej. Nie oznacza to jednak, że koszty będą niskie. Wspomniana opłata sięga nawet kilkuset złotych.
Jeżeli działka ma zostać włączona do sieci wodociągowej, trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 750-1500 zł. Dodatkowe koszty mogą generować roboty ziemne (około 65-150 zł za każdy metr przyłącza wodociągowego) oraz inwentaryzacja geodezyjna powykonawcza (koło 700-1000 zł).
Koniecznie sprawdź: Jak wyglądają formalności przy budowie domu?
Koszt uzbrojenia działki w kanalizację
W gorszej sytuacji znajdują się właściciele działek, których podłączenie do sieci wodno-kanalizacyjnej wymaga stworzenia odpowiednich warunków. Może się to bowiem wiązać z kosztami na poziomie kilku lub kilkunastu tys. złotych. Koszt ten można rozłożyć na raty.
Za każdy metr przyłącza wodno-kanalizacyjnego płaci się od 150 do 400 zł, a za wykonanie projektu – od 1200 do 2500 zł. Realizacja przyłącza powinna zawsze odbywać się na podstawie projektu przygotowanego przez eksperta z uprawnieniami. Za jego uzgodnienie trzeba zapłacić 50 zł w Zespole Uzgadniania Dokumentacji w urzędzie.
Odbiór prac to kolejny koszt około – 150 zł. Do kosztów dolicza się też koszt wydania przez organ administracyjny warunków zaopatrzenia w wodę – około 170 zł, opłaty geodezyjne – nawet do 2000 zł, oraz opłatę za podłączenie przyłącza do sieci – 2000 zł. Należy również doliczyć do tego koszt wykonania i montażu studzienki rewizyjnej – od 1000 do nawet 5000 zł (w zależności od jej średnicy i nawierzchni). Łącznie otrzymujemy koszt rzędu od 7 do nawet 15 tys. zł.
Czy musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami w przypadku uzbrojenia działki?
Czy musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami w przypadku uzbrojenia działki? Może się okazać, że kolejne wydatki generować będzie budowa drogi dojazdowej. Koszt zależy od wielu czynników, niemniej powinieneś mieć na względzie fakt, że droga dojazdowa to obowiązkowy element, i to już na etapie prac wstępnych.
- Najmniej kosztowna okaże się budowa drogi dojazdowej z gruzu betonowego albo betonowo-ceglanego – około 30-45 zł/m2.
- Jeżeli zdecydujesz się na drogę żwirową, za tonę materiału zapłacisz około 60-80 zł.
- W przypadku zastosowania kostki brukowej betonowej o grubości 6 cm, cena wyniesie minimum 35 zł/m2.
Musisz określić, w jaki sposób odbywać się będzie chociażby dowóz materiałów budowlanych. Może się okazać, że działka nie ma bezpośredniego dostępu do drogi publicznej i wiedzie przez działkę sąsiada. W takiej sytuacji konieczne jest ustanowienie służebności drogi.
Cena drogi dojazdowej do działki w przypadku służebności może przyjąć formę opłaty jednorazowej (do 3000 złotych) lub rocznej (najczęściej kilkaset złotych). Zależy ona od liczby pojazdów i częstotliwości przejazdów.
Czy warto kupić nieuzbrojoną działkę budowlaną?
Przy zakupie działki budowlanej najczęściej z góry określone jest, czy jest ona uzbrojona czy nieuzbrojona. Uzbrojona wyposażona jest już w przyłącza, co wydaje się dogodnym rozwiązaniem. W przypadku nieuzbrojonej, która nie ma dostępu do mediów – ani w obrębie posesji, ani też w drodze publicznej w sąsiedztwie – należy dopełnić wielu formalności i być cierpliwym, trzeba bowiem trochę poczekać, aż przyłącza zostaną wykonane.
Warto przed zakupem takiej nieuzbrojonej działki, która zwykle jest tańsza niż uzbrojona, sprawdzić, czy doprowadzenie mediów będzie w ogóle możliwe.
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora