Drenaż francuski – jak prawidłowo wykonać drenaż francuski wokół domu?
Rowy, kanały ściekowe i drenaże pozwalają na odwodnienie działek budowlanych, dróg i innych terenów. Między innymi w tym zakresie stosowany może być drenaż francuski z kamieni, uzupełniony o materiał filtracyjny – geowłókninę. Pełni on funkcję separacyjną dla cząstek gruntu.
W przypadku budowy obiektu na obszarach o podwyższonym poziomie wód gruntowych zawsze pojawia się niebezpieczeństwo tego, że wody te okresowo mogą zalewać piwnicę w budynku lub nawet powodować przesiąkanie fundamentów.
Dlatego, jeśli projekt domu ma być zrealizowany na takim terenie, musi zakładać odwodnienie gruntu, na którym będzie realizowana inwestycja budowlana, lub samego domu. Odwodnienie to inaczej drenaż, a można go wykonać z wykorzystaniem drenażu francuskiego. Przydatny okazuje się on również przy budowie dróg na podmokłym terenie. Na czym to polega?
Drenaż francuski – co to jest?
Przez pojęcie drenażu należy rozumieć odwodnienie domu lub terenu, np. podbudowę drogi. Pozwala on chronić piwnicę czy pierwszą kondygnację obiektu przed zalaniem, ale daje też szansę na obniżenie poziomu wód gruntowych wszędzie tam, gdzie z różnych powodów może być to pożądane.
Można powiedzieć, że drenaż to sieć instalacji układanej dookoła budynku, na poziomie fundamentów lub pod powierzchnią budowanej drogi. Istnieją różne jego rodzaje, a jednym z nich jest drenaż francuski. Obejmuje on dren kamienny, który uzupełniany jest dodatkowo o materiał filtracyjny.
Drenaż francuski bywa nazywany również poziomym lub podłużnym. Można go wykonać niskim kosztem, szybko i łatwo. W przeciwieństwie do klasycznego drenażu nie ma potrzeby wykorzystywania rur drenarskich w jego przypadku.
Drenaż francuski powinien podnosić skuteczność odprowadzania wody gruntowej i opadowej. Technika ta zmniejsza koszty instalacji oraz nakład pracy, właściwe dla innego rodzaju drenaży, m.in. z wykorzystaniem typowej rury drenarskiej i drenażu opaskowego.
Drenaż francuski – jak działa i jakie ma zastosowanie?
Drenaż francuski przede wszystkim ma zapewniać dobry transport wody do zbiornika. Pozwala on zmniejszyć koszty budowy domu, drogi lub innych budowli, a także wydłużyć wytrzymałość oraz pracę systemu, ponieważ eliminuje zamulanie gruntem.
Do odwodnienia można z powodzeniem stosować właśnie drenaż francuski. Zastosowanie go jest potrzebne wtedy, gdy działka budowlana znajduje się na terenach, na których brakuje kanalizacji. Im większa część terenu jest zabudowana i zajęta powierzchnią nieprzepuszczającą wody, tym więcej wody spływać będzie na teren nieutwardzony.
Zasadniczo w warunkach idealnych, na działkach o niskim poziomie wód gruntowych, deszcz powinien po prostu zasilać wody powierzchniowe wokół budynku. Woda bardzo często spływa jednak na teren nieutwardzony, a ulewy czy długotrwałe deszcze prowadzą do powstawania błota. Rodzą też ryzyko gromadzenia się wody w piwnicach i mogą doprowadzić do pękania ścian, a nawet naruszenia konstrukcji budynku.
Aby zapobiegać takim niepożądanym sytuacjom, stosuje się drenaż wokół domu, w tym drenaż francuski. Zastosowanie go zamiast otwartego rowu odwadniającego pozwala na zagospodarowanie właściwie w dowolny sposób znajdującej się nad nim powierzchni – na ogród, część rekreacyjną czy na wykonanie chodnika.
Możesz postawić na drenaż francuski jako rozwiązanie dla odwodnienia powierzchniowego. Może być wymiarowany na spływ powierzchniowy i jako sączek odbierający wodę z warstw nawierzchni, np. drogi.
Dowiedz się więcej: Czy drenaż wymaga pozwolenia na budowę?
Drenaż francuski – schemat
W drenażu francuskim schemat zakłada nie tylko wykorzystanie odpowiedniego kruszywa czy kamyków, ale również geowłókniny, którą owijasz zasypkę żwirową o przekroju około 15 cm. Jeśli zwiększysz średnicę do 20-30 cm, poprawisz trwałość wykonanego rozwiązania.
Takie wymiary pozwolą większym stopniu gruntować napływającą wodę oraz rozsączyć ją w powolnym procesie wsiąkania jej w ziemię przylegającą do domu. Taka kwestia w szczególności brana jest pod uwagę przez ogrodników i osoby zajmujące się zielenią przydomową lub w przestrzeni miejskiej, ponieważ zapewnia odpowiednią wilgotność gleby, nawet przy wielu dniach suszy.
Szerokość drenażu francuskiego należy dobrać w odpowiedni sposób. Przekrój zwiększony dwukrotnie względem standardu wynoszącego 15 cm średnicy spowoduje, że będziesz mieć pewność jego poprawnego działania przez długi czas. Główną przyczyną zapchania się francuskiego drenażu jest jego zamulenie przez glinę, glebę, brud i błoto.
W przypadku zastosowania drenażu francuskiego z dużą ilością żwiru potrzeba znacznie więcej czasu, aby rzeczywiście pojawiło się ryzyko jego zapchania. Można jednak podjąć określone kroki, aby lepiej działał. Specyfikacja techniczna może zakładać wykorzystanie specjalnych włóknin, za pomocą których odizolujesz blok żwirowy od możliwych zanieczyszczeń oraz uszkodzeń mechanicznych, które mogą być spowodowane rozrastaniem się drzew i krzewów.
W zrozumieniu tego, jak powinien być wykonany drenaż francuski i jak ma działać, pomóc może rysunek jego przekroju. Od dołu składa się on z filtra geosyntetycznego i materiału mineralnego. Na koniec umieszczana jest stalowa klamra.
W niektórych przypadkach drenaż francuski w projekcie może mieć rurę drenarską, ale nie jest ona absolutnie wymagana. Geowłóknina powinna znaleźć się zawsze na zewnątrz obsypki przy drenażu francuskim. Jej rodzaj musi być dobrany do warunków glebowych, miejsca, wymagań projektowych oraz do wymiaru drenażu francuskiego. Obliczeń dotyczących przekroju poprzecznego drenu należy dokonać tak, by uwzględniały jego uziarnienie.
Przeczytaj: Opaska drenażowa wokół domu – sprawdzony sposób na wilgoć
Drenaż francuski – cennik
Atutem drenażu francuskiego jest jego cena. Jest on bowiem stosunkowo tani i raczej prosty w wykonaniu. W jego przypadku rury drenarskie najczęściej nie są w ogóle potrzebne. Cennik materiałów mineralnych, tj. kruszywa, oraz cena za metr geowłókniny wykorzystywanej jako materiał filtracyjny otaczający drenaż decydują, ile ostatecznie będzie on kosztować.
Jak poprawnie zbudować drenaż francuski?
Chcesz wiedzieć, jak zrobić drenaż francuski? Jak wykonać go zgodnie ze sztuką budowlaną? Wykonanie go wokół domu, w ogrodzie albo wzdłuż drogi nie wymaga rur drenarskich, ponieważ odwodnienie wykonywane jest w postaci zasypki żwirowej. Ta jest następnie szczelnie zawinięta z wykorzystaniem geowłókniny. Drenaż francuski powinien być wykonany jedynie z mineralnego kruszywa, aby zachować swoją skuteczność i trwałość.
Trzeba też zastanowić się, jaki spadek będzie odpowiedni w przypadku drenażu francuskiego. Może być on ułożony z jakimkolwiek spadkiem. Wszystko dlatego, że podobnie jak w przypadku drenażu tradycyjnego, nie jest to ważne, o ile zbiornik wody znajdzie się poniżej poziomu umieszczenia drenażu.
Głębokość dobiera się z kolei zgodnie z istniejącymi warunkami glebowymi. Możesz zrezygnować z wykonania studzienek kontrolnych w przypadku drenażu francuskiego, ograniczając przy tym koszty całej inwestycji.
W pierwszej kolejności prace nad wykonaniem drenażu francuskiego należy rozpocząć od najniższego miejsca i posuwać się ku wzniesieniu terenu. Wykop wąskoprzestrzenny o szerokości równej szerokości zaprojektowanego drenu powinien być wykonany z dbałością o zachowanie odpowiednich wymiarów. Wkłada się do niego geowłókninę z zakładką na 15-20 cm. Najlepiej przytwierdzić ją do gleby szpilkami.
Kolejnym krokiem jest wypełnienie wykopu kruszywem według zaleceń projektowych dotyczących drenażu francuskiego. Przedmiar sporządzony przez biuro projektowe dla wykonania drenu powinien zawierać klasyfikację robót w zakresie przygotowania terenu pod budowę i roboty ziemne oraz nazwę inwestycji.
W dokumencie przedmiaru znajdą się opisy i wyliczenia dotyczące poszczególnych prac przy drenażu francuskim. Skrót KNR w tym dokumencie oznacza Katalogi Nakładów Rzeczowych oraz ich różne modyfikacje. KNR nie może wystąpić w przedmiarze jako wskazana podstawa, którą należy przyjmować do kalkulacji kosztorysowej drenażu francuskiego. SST to z kolei skrót oznaczający szczegółowe specyfikacje techniczne.
Sprawdź: Badania geotechniczne gruntu – dlaczego warto je wykonać?
Jakie kruszywo wybrać na drenaż francuski?
Oryginalny drenaż francuski zbudowany jest z niewielkich kamyczków, otoczaków bądź samego żwiru. Woda powinna gromadzić się w przestrzeniach pomiędzy kamieniami, a następnie podążać zgodnie z prawem grawitacji w kierunku spadku.
Kruszywo na drenaż francuski powinno być pozbawione kamieni, które wraz z upływem czasu mogą ulec erozji lub odznaczać się nasiąkliwością. Nie nadają się do tego ani miękkie skały, ani wapienie.
Drenaż francuski może być zrobiony z wykorzystaniem oczyszczonego, płukanego żwiru, który nie zapcha całej instalacji odwadniającej. Najczęściej stosuje się żwir lub tłuczeń o możliwie jednorodnej frakcji nie mniejszej niż 8 mm.
Drenaż francuski a pozwolenie wodnoprawne
Przed wykonaniem drenażu francuskiego zastanowić się trzeba, jakie formalności w związku z nim trzeba zrealizować. Czy potrzebne są jakiekolwiek dodatkowe pozwolenia na realizację?
Pozwolenie wodnoprawne jest wymagane dla wykonania urządzeń wodnych, zgodnie z art. 389 Prawa wodnego. Według przepisów urządzeniem wodnym jest każde urządzenie lub budowla służąca do kształtowania zasobów wodnych, lub korzystania z nich.
Co prawda w otwartym katalogu urządzeń wodnych w Prawie wodnym nie ma wspomnianego drenażu, ale w praktyce organów urzędowych obowiązuje pogląd, że należy zakwalifikować je jako urządzenie wodne, co z kolei wiąże się z obowiązkiem uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. Takie pozwolenie wydawane jest na wniosek inwestora składany do dyrektora zarządu zlewni lub dyrektora regionalnego zarządu gospodarki wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
To może Cię zainteresować: Jak zbudować dom na skarpie lub zboczu?
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora