Pompa zanurzeniowa – co to jest i jak działa pompa zanurzeniowa?
Pompa zanurzeniowa, nazywana również zalewową, jest pompą ciśnieniową, pozwalającą na pracę w warunkach pełnego zalania. Pompa zanurzeniowa do wody brudnej pozwoli na pompowanie cieczy w szambach czy przydomowych oczyszczalniach ścieków, z kolei pompa zanurzeniowa do studni, a więc do wody czystej, umożliwi dostarczenie cieczy nawet na wysokość 20 metrów od lustra wody, dzięki czemu można jej będzie użyć do obsługi sieci hydraulicznej w twoim domu.
Budowa domu to przedsięwzięcie wymagające zsynchronizowania ze sobą wielu różnych prac, w tym tych o charakterze instalacyjnym. Dom musi być zaopatrzony w wodę, ale nie każda działka ma dostęp do miejskiej czy gminnej sieci wodociągowej. Czasami przyłącze wody pociąga za sobą bardzo wysokie koszty. To naturalne, że wolałbyś ich uniknąć, dlatego warto rozważyć możliwość wykonania studni głębinowej.
Aby woda głębinowa mogła być stale dostarczana do twojego domu, potrzebna ci będzie pompa zanurzeniowa. Gdzie ją umieścić? Czy projekt domu może od razu zakładać budowanie studni?
Pompa zanurzeniowa – co to jest?
Niełatwo jest wybrać pierwszą pompę do przydomowej studni głębinowej czy studni zasilającej np. zakład produkcyjny i budynki firmowe. Szeroka oferta takich rozwiązań to z jednej strony dobrodziejstwo, bo możesz wybrać dokładnie takie urządzenie, jakie jest ci potrzebne, a z drugiej problem, ponieważ konieczne jest podjęcie trafnej decyzji w tym zakresie.
Jedną z możliwych opcji jest pompa zanurzeniowa, zaliczana do grupy pomp ciśnieniowych. Włączają one pobór wody ze studni, gdy pojawia się taka potrzeba, a następnie wyłączają go. Stosowane są np. w transporcie wody ze studni głębinowych do domu, również wtedy, gdy jest to dom piętrowy, dwukondygnacyjny czy dom z poddaszem użytkowym, gdzie na drugą kondygnację woda musi być transportowana pod odpowiednio wysokim ciśnieniem.
Pompa zanurzeniowa projektowana jest w taki sposób, by przystosować ją do pracy pod powierzchnią wody. Wykorzystuje się ją do wypompowywania lub przepompowania wody. Nie należy utożsamiać tego urządzenia z pompą głębinową. Pompy zalewowe pracować mogą na głębokości sięgającej 20 metrów poniżej lustra wody, a głębinowe – nawet 50 metrów.
Z uwagi na to, że pompa zanurzeniowa pracuje w trudnych warunkach, zalana wodą, musi mieć odpowiednią konstrukcję. Jej silnik jest hermetycznie zamknięty, dlatego wraz z pompą może się znaleźć pod wodą.
W każdym domu w parze z pompą głębinową zastosowanie może znaleźć pompa zanurzeniowa membranowa, którą można się posłużyć przy doprowadzaniu wody ze studni czy wypompowywaniu jej z basenu lub z innego zbiornika.
Pompa zanurzeniowa do wody – jak działa i do czego służy?
Zanurzeniowa pompa ciśnieniowa, inaczej pompa zalewowa, znajduje zastosowanie w domu i w ogrodzie. Staje się nieocenioną wprost pomocą, jeśli dojdzie do zalania pomieszczenia, na przykład piwnicy. Pompę zanurzeniową możesz też wykorzystywać do basenu i do podlewania ogrodu. Przepompujesz nią ścieki czy opróżnisz w krótkim czasie basen ogrodowy.
Kupujesz pompę zanurzeniową? Jak działa takie urządzenie? Powinno znaleźć się pod powierzchnią wody i zostać zabezpieczone przed rozszczelnieniem. Kiedy silnik pracuje, zasysa wodę i tłoczy ją pod ciśnieniem przez wąż w wybrane miejsce.
Pompa zanurzeniowa do basenu ma niewielkie gabaryty i łatwo ją transportować z miejsca na miejsce, dlatego możesz wykorzystywać ją na różne sposoby, także do podlewania ogrodu. Niemniej nie musi ona mieć charakteru pompy mobilnej – nie ma przeszkód, by działała jako standardowa, stacjonarna pompa zanurzeniowa do studni.
Pompy zanurzeniowe mają znacznie szersze zastosowanie. Mogą być wykorzystywane do pompowania wody – czystej i brudnej – w:
- studniach,
- oczyszczalniach biologicznych,
- przepompowniach ścieków,
- systemach kanalizacji ciśnieniowej,
- przemyśle,
- rolnictwie,
- przedsiębiorstwach komunalnych.
Pompuje się nimi ścieki, czystą wodę, ciecze zawierające odpady, ciała stałe i włókniste, a nawet gnojówkę.
Sprawdź: Wiercenie studni – cena za wykonanie i aktualny cennik wiercenia studni głębinowych
Rodzaje pomp zanurzeniowych ze względu na przeznaczenie
Nie wszystkie pompy zanurzeniowe, czyli pompy zatapialne, pracują tak samo i mogą być wykorzystywane w dowolnie wybranych przez ciebie celach. Ze względu na zakres zastosowania takich urządzeń można wskazać kilka ich rodzajów. Między innymi są to:
- pompy zanurzeniowe do wody brudnej lub ścieków,
- pompy zanurzeniowe do wody czystej.
Z pozoru pompowanie wody, czy to czystej, czy brudnej, to taka sama czynność, a jednak rozwiązania przeznaczone do wody klarownej pracują inaczej niż te używane do zanieczyszczonej.
Pompa zanurzeniowa do wody brudnej
Pompa zanurzeniowa do brudnej wody ma do wykonania trudną pracę, dlatego jej silnik powinien być mocniejszy niż ten stosowany w pompach do wody czystej. Dodatkowo, pompa zanurzeniowa do szamba powinna mieć rozdrabniacz, który poradzi sobie z ciałami stałymi. W przeciwnym wypadku mogłyby one blokować urządzenie. Jeśli pozbawiona jest tego elementu, to nie będzie się nadawała do przepompowywania ścieków.
Jakie urządzenie kupić, żeby wykorzystywać je do osuszania szamba czy rowów melioracyjnych? Takie, które będzie miało mocny rozdrabniacz, skutecznie szatkujący odpadki na mniejsze rozmiary, co ułatwi ich transport do miejsca docelowego specjalnymi wężami podłączonymi do pompy.
Możesz posłużyć się taką pompą do wypompowywania szamba, wody z oczka wodnego czy przydomowej oczyszczalni ścieków.
Pompa zanurzeniowa do wody czystej
Pompa zanurzeniowa do wody czystej służy na przykład do wypompowania wody z basenu, ale od wieków wykorzystywana jest również do deszczówki. W takim przypadku nie potrzebujesz raczej urządzenia z rozdrabniaczem. Takie pompy nadają się do wymiany wody w niedużych basenach czy do pompowania wody ze studni drenażowych w celu dostarczenia jej do budynku.
Pompa zanurzeniowa do studni
Wskazane jest, by pompa zanurzeniowa do studni była wyposażona w system filtrów – dzięki nim pompowana woda zostanie oczyszczona, zanim trafi do kranów w twoim domu.
W ten sposób nawet zanieczyszczona ciecz może być szybko i wydajnie oczyszczona. Jeśli pompa do czystej wody ma filtr, sprawdź średnicę przepuszczanych przez niego cząstek – mieści się ona w przedziale 5–38 mm.
Przeczytaj także: Pozwolenie wodnoprawne - kto je wydaje i co warto wiedzieć o prawie wodnym?
Pompa zanurzeniowa – na jakie parametry trzeba zwrócić uwagę przed zakupem?
Przy zakupie pompy zanurzeniowej zwróć uwagę na takie kwestie, jak:
- moc silnika pompy,
- wartość wytwarzanego ciśnienia,
- wydajność urządzenia,
- wysokość podnoszenia wody,
- długość przewodów,
- przeznaczenie pompy,
- źródło zasilania,
- dodatkowe wyposażenie.
Najważniejszym parametrem pompy zanurzeniowej, jaki należy wziąć pod uwagę przy jej zakupie, jest moc urządzenia. Są modele o mniejszej mocy, na przykład pompy zanurzeniowe 300 W, które możesz wykorzystywać do opróżniania np. stelażowego basenu czy oczka wodnego. Jeśli jednak musisz mieć pompę do pracy przy osuszaniu piwnic czy domów po zalaniu, zainwestuj w sprzęt o większej mocy – co najmniej 1000-1100 W.
Dodatkowe funkcje, które opisujemy poniżej, również są ważne przy wyborze rozwiązania. Jeśli ma ona służyć do pompowania ścieków czy brudnej wody, w której mogą występować ciała stałe, należy sprawdzić, czy urządzenie ma rozdrabniacz oraz jakiej wielkości odpady będzie ono w stanie przefiltrować. Zwykle ich średnica wynosi 5–50 mm.
Istotnym czynnikiem wyboru pompy zanurzeniowej pozostaje wartość wytwarzanego przez nią ciśnienia, wpływająca na szybkość pompowania wody oraz maksymalną głębokość zanurzenia urządzenia. Jeśli rozwiązanie trzeba umieścić na głębokości 10 metrów, musi mieć ciśnienie o wartości przynajmniej 0,5-1 bara. Jeśli zaś będzie umieszczona niżej, to wartość ta zwiększyć powinna się do 2-2,5 bara.
Wydajność urządzenia jest określana jako liczba litrów na godzinę czy na minutę działania pompy. Pompy zalewowe mają zdolność do tłoczenia dużej ilości cieczy – nawet do 15 000 litrów na godzinę, dlatego są uniwersalne w zastosowaniu.
Maksymalna wysokość tłoczenia wody w przypadku wody czystej może wynieść:
- 5-7 metrów,
- 7,5-10 metrów,
- 11-12,5 metra.
Pompa zanurzeniowa może być zasilana elektrycznie i spalinowo. Rozwiązania elektryczne zanurzeniowe pracują ciszej i potrafią być kompletnie bezobsługowe. Sprawdź jedynie, czy jest to standardowa pompa zanurzeniowa 230 V, czy też pompa zanurzeniowa 12 V lub 24 V, wymagająca odpowiedniego wzmacniacza przy podłączaniu do źródła prądu.
Pompy elektryczne dostępne są w wersji z silnikiem jedno- lub trójfazowym. Natomiast urządzenia z napędem spalinowym mogą osiągnąć wyższy poziom mocy w porównaniu z elektrycznymi sprzętami i sprawdzą się tam, gdzie nie będziesz mieć możliwości zasilania ich energią elektryczną.
Pompa zanurzeniowa – dodatkowe funkcje, które warto rozważyć
Nowoczesne pompy zanurzeniowe mogą być wyposażone w automatyczne włączniki, które pozwalają na samoczynne załączanie się pompy do pracy. Dzięki wyłącznikowi ciśnieniowemu nie tylko wygodnie skorzystasz z pompy zanurzeniowej, lecz także wypracujesz spore oszczędności w zakresie zużycia energii elektrycznej. Wyłącznik chroni mechanizm urządzenia przed nadmiernym zużyciem w krótkim czasie.
Pompa zanurzeniowa z rozdrabniaczem to konieczność przy pompowaniu ścieków czy osuszaniu rowów melioracyjnych. Element ten dzieli ciała stałe na mniejsze fragmenty, które bez przeszkód mogą być transportowane wężami.
Pompa zatapialna może być wyposażona także w specjalny płaszcz chłodzący. Jego główną rolą jest ochrona silnika urządzenia przed nadmiernym przegrzaniem, kiedy nie jest ono całkowicie zalane wodą. Takiemu sprzętowi często towarzyszy dodatkowy element – pływak, który jako część wyposażenia pozwala na regulowanie poziomu wody w zbiorniku.
Jeśli wskaże zadany z góry poziom wody, pompa wyłącza się i przerywa pracę. Zabezpieczenia zainstalowane w tym urządzeniu powinny samoczynnie wyłączać silnik, kiedy jego praca nie jest potrzebna. Będzie on dzięki temu na co dzień mniej obciążony.
Sprawdź także: Studnia chłonna – schemat i głębokość studni chłonnej
Pompa zanurzeniowa – jak używać, aby spełniła swoją funkcję?
Aby pompa zanurzeniowa dobrze spełniała swoje funkcje, należy podejść do jej wyboru z odpowiednią rozwagą. Jeśli potrzebny ci jest sprzęt do pompowania wody brudnej, nie możesz zastąpić jej urządzeniem do wody czystej.
Zwróć uwagę na moc rozwiązania. Jak podłączyć je do źródła zasilania – czy można je włączyć bezpośrednio do gniazdka elektrycznego, czy trzeba będzie zastosować specjalnie dobrany wzmacniacz?
Pompa musi znaleźć się na odpowiedniej głębokości, w całości zalana wodą, a jeśli zachodzi niebezpieczeństwo czasowego wynurzenia, powinna mieć specjalny pływak i wyłącznik zabezpieczający przed pracą na sucho.
Pompa zanurzeniowa – jak rozebrać?
Jeśli pompa zanurzeniowa buczy, nie działa tak, jak powinna, możesz sprawdzić, co jej naprawdę dolega. W tym celu powinieneś zablokować wirnik pompy, aby bezpiecznie odkręcić jego nakrętkę i wyciągnąć go z wody. Do rozkręcenia urządzenia posłuży ci odpowiednio dobrany klucz nasadowy.
Ile kosztuje pompa zanurzeniowa?
Mała pompa zanurzeniowa do wody brudnej lub czystej kosztować może mniej niż 100 zł, ale nie oczekuj, że spełni ona swoje zadanie przy studniach głębinowych i pozwoli na stałe dostarczanie wody do domu lub pompowanie cieczy z szamba i rozdrabnianie ciał stałych. Jeśli chcesz sobie to umożliwić, powinieneś zainwestować w taki sprzęt co najmniej kilkaset złotych.
Polecamy: Szambo betonowe – kiedy warto zdecydować się na budowę szamba betonowego?
Czy warto zdecydować się na kupno pompy zanurzeniowej?
Pompa zanurzeniowa do wody przyda się w wielu przypadkach. Dzięki niej nie będziesz mieć problemów z zalaną piwnicą po ulewnych deszczach czy z opróżnieniem basenu, jeśli zajdzie taka potrzeba. Urządzeniem tym obsłużysz swoją studnię kopaną lub głębinową, do głębokości 20 metrów, co pozwoli dostarczyć wodę zarówno do domu prywatnego, jak i domu letniskowego.
Jaką pompę zanurzeniową kupić?
Zastanawiasz się, jaka pompa zanurzeniowa będzie najlepsza do podlewania ogrodu, opróżniania szamba czy pobierania wody ze studni? Możesz porównać ze sobą różne modele takich urządzeń. Ich ranking z pewnością ułatwi ci podjęcie trafnej decyzji.
Pompa z rozdrabniaczem to właściwie obowiązek przy pompowaniu brudnej wody. Ważne, by jej silnik miał odpowiednio wysoką moc. Mniejsze wymagania będziesz mieć w stosunku do pompy zanurzeniowej do wody czystej.
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora