Szlifierka oscylacyjna - czym się cechuje i jakie ma zastosowanie szlifierka oscylacyjna?

Poręczna szlifierka oscylacyjna przydaje się podczas różnych prac wykończeniowych i remontowych w domu. Jest to praktyczne narzędzie, które służy przede wszystkim do wygładzania chropowatych powierzchni płaskich. Zanim wybierzesz się do sklepu po szlifierkę oscylacyjną, poznaj dokładnie jej działanie oraz dostępne modele. Dowiedz się także, jak i do czego używać szlifierki oscylacyjnej i na zwrócić uwagę przed jej zakupem.

Szlifierka oscylacyjna - zdjęcie 1

Bez względu na to, czy dopiero wybrałeś projekt domu i planujesz jego budowę, czy już jesteś na etapie realizacji prac wykończeniowych, przyda Ci się zestaw podstawowych narzędzi. Przy jego kompletowaniu zwróć uwagę na szlifierkę oscylacyjną, która doskonale się sprawdza do obróbki powierzchni drewnianych. 

Szlifierka oscylacyjna - co to jest?

Szlifierka oscylacyjna to jeden z rodzajów narzędzi służących do wyrównywania i polerowania nierównych powierzchni. Ten model charakteryzuje się przede wszystkim specyficznym trybem pracy – stopa szlifierska jest w nim wprawiana w ruch oscylacyjny, czyli polegający na drganiach wahadłowych o dużej częstotliwości (średnio 20-27 tys. drgań na minutę). 

Co ważne, tarcza w szlifierce oscylacyjnej, do której mocuje się papier ścierny, ma prostokątny kształt i niewielkie rozmiary (około 20 cm długości i około 10 cm szerokości). Ma też stosunkowo niską mimośrodowość, czyli w niewielkim stopniu odchyla się na boki, dlatego jest polecana głównie do obróbki powierzchni płaskich, a nie zakrzywionych. 

Ogólnie szlifierka oscylacyjna opinie ma najlepszego narzędzia do obróbki drewna, a dokładnie płaskich lub ewentualnie lekko zaokrąglonych powierzchni drewnianych. Niektóre modele nadają się także do szlifowania innych materiałów np. betonowych i metalowych. Niekoniecznie jednak sprawdzi się szlifierka oscylacyjna do gładzi, co wyjaśnimy w dalszej części tekstu. 

Na rynku dostępne są urządzenia różniące się m.in. rodzajem napędu (elektryczne, pneumatyczne, hydrauliczne), wielkością tarczy, sposobem mocowania papieru ściernego, czy wyposażeniem. To, jaka szlifierka oscylacyjna będzie najlepsza, zależy więc od konkretnych potrzeb i planowanych prac z jej użyciem. 

Szlifierka oscylacyjna do drewna - co warto wiedzieć o jej użytkowaniu

Powierzchnie drewniane można wyrównać przy pomocy wielu rodzajów szlifierek – szlifierka taśmową, szlifierka mimośrodową, szlifierka kątową a także szlifierka oscylacyjną. Ta ostatnia polecana jest właśnie do użytku domowego, ponieważ jest łatwa w obsłudze i poradzą sobie z nią nawet amatorzy.

Należy jednak pamiętać, że nadaje się ona głównie do polerowania powierzchni płaskich bez wgłębień lub wypukłości. Za pomocą szlifierki oscylacyjnej możesz zatem np. usunąć starą farbę z drewnianych drzwi lub lakier z blatu stołu, a potem wypolerować ich powierzchnie, by przygotować je do pokrycia nowymi powłokami

Wybierając narzędzie, zwróć uwagę na wielkość i kształt stopy. Do dużych powierzchni drewnianych wybierz kwadratową lub prostokątną o większych rozmiarach, natomiast szlifierka ze stopą delta przyda Ci się do obróbki trudno dostępnych miejsc i narożników np. do wykończenia podłogi

A jaka szlifierka oscylacyjna do drewna będzie lepsza, jeśli chodzi o sposób zasilania? Jeśli potrzebujesz urządzenia do drobnych i okazjonalnych prac, wystarczy Ci sprzęt elektryczny – jest tani i praktyczny, ponieważ wystarczy go podłączyć do dowolnego gniazdka w domu

Szlifierka oscylacyjna pneumatyczna do drewna wymaga natomiast użycia kompresora i uznawana jest za bardziej wydajną i ekonomiczną. Dlatego wybierz ten model, jeśli posiadasz już sprężarkę i lubisz majsterkować np. odnawiać meble lub chcesz część prac wykończeniowych w domu wykonać samodzielnie, a nie z pomocą fachowców. 

Szlifierka oscylacyjna pneumatyczna

Szlifierka oscylacyjna pneumatyczna jest narzędziem wykorzystywanym przez profesjonalistów np. stolarzy, szkutników, czy lakierników. Zasilana sprężonym powietrzem jest znacznie wydajniejsza niż jej elektryczne odpowiedniki i nadaje się do obróbki powierzchni różnych materiałów – nie tylko drewna, ale także metalu.

Najtańsze modele można kupić już za około 200 zł, jednak do ich używania konieczny jest kompresor, który wiąże się z dodatkowym wydatkiem (około 200-500 zł). 

Szlifierka oscylacyjna do gipsu

O zakupie szlifierki myśli większość osób, które czeka wykończenie wnętrz w nowym domu lub w czasie remontu mieszkania. Przydaje się ona bowiem do wyszlifowania gładzi na ścianach, ponieważ znacznie usprawnia i przyśpiesza ten etap prac. Pojawia się więc pytanie, czy szlifierka oscylacyjna nadaje sie do gipsu? Niestety wykorzystanie akurat tego sprzętu nie jest wskazane, ponieważ nie jest on przystosowany do pracy przy dużej ilości pyłu. 

Do gładzi i czy tynku gipsowego polecane są specjalne urządzenia wyposażone w system odsysania pyłu, który wymaga zastosowania odkurzacza przemysłowego. Fachowcy najczęściej sięgają po urządzenia typu żyrafa z wysięgnikiem, który ułatwia wyrównywanie powierzchni sufitów i górnych części ścian. 

Szlifierka oscylacyjna elektryczna czy akumulatorowa? 

Najpopularniejsze modele szlifierek oscylacyjnych są zasilane albo elektrycznie, poprzez bezpośrednie podłączenie urządzenia do gniazdka za pomocą przewodu, albo akumulatorowo, czyli mówiąc krótko – bezprzewodowo. 

Jeśli potrzebujesz sprzętu wyłącznie do pracy w przydomowym warsztacie, możesz spokojnie wybrać szlifierkę elektryczną, ponieważ nie będzie problemem podłączenia go do prądu. 

Jednak w przypadku, gdy planujesz prace w różnych miejscach w domu, a także na zewnątrz, zdecydowanie praktyczniejsza będzie szlifierka oscylacyjna akumulatorowa. Jest to zazwyczaj lekki i ergonomiczny sprzęt, który po naładowaniu możesz używać dosłownie wszędzie i swobodnie nim manipulować, bez martwienia się o dostęp do gniazdka, czy o odpowiednio długi kabel.

To idealna szlifierka oscylacyjna do samochodu, którą możesz zabrać np. na działkę, a także wykonać nią prace np. przy renowacji altany bądź mebli ogrodowych. Droższe modele przystosowane są do obróbki różnych powierzchni, także do metalu i zazwyczaj wyposażone są w szybką ładowarkę oraz systemem odsysania pyłu. 

Szlifierka oscylacyjna czy mimośrodowa - co będzie lepsze?

W sklepach i marketach do domowego użytku najczęściej proponowane są albo szlifierki oscylacyjne, albo mimośrodowe. Którą z nich wybrać? Wszystko zależy od tego, do czego ma służyć sprzęt.

Szlifierka oscylacyjna a mimośrodowa – czym się różnią? Otóż w tej oscylacyjnej stopa szlifierska wykonuje tylko ruch wahadłowy, natomiast w mimośrodowej dodatkowo także ruch obrotowy. Właśnie dlatego w urządzeniu mimośrodowym tarcza ma kształt okrągły, a nie prostokątny jak w szlifierce oscylacyjnej. Inna konstrukcja stopy i sposób działania determinują przeznaczenie obu urządzeń. 

Jeśli zastanawiasz się, co będzie lepsze - szlifierka oscylacyjna czy mimośrodowa do drewna, to zapamiętaj prostą zasadę:

  • szlifierka oscylacyjna – służy do precyzyjnej obróbki większych powierzchni płaskich, a wybierając odpowiedni kształt stopy, można nią wykończyć także narożniki,
  • szlifierka mimośrodowa – uznawana jest za wydajniejszą i można ją wykorzystać do obróbki zarówno powierzchni płaskich, jak i zakrzywionych, należy jednak pamiętać o ograniczeniach wynikających z okrągłego kształtu stopy.

W praktyce majsterkowicze najczęściej posiadają oba modele szlifierek. 

Szlifierka oscylacyjna - na co zwrócić uwagę przed zakupem?

W sklepach jest bardzo bogaty wybór urządzeń, dlatego decyzja, jaką wybrać szlifierkę oscylacyjną, może okazać się nie lada wyzwaniem. Z pewnością na początku należy sobie odpowiedzieć na pytanie, do czego ma służyć sprzęt oraz gdzie i jak często będzie wykorzystywany. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na następujące parametry urządzenia:

  • kształt stopy – do obróbki trudno dostępnych miejsc i narożników lepiej wybrać szlifierkę delta ze stopą w kształcie żelazka; są także modele umożliwiające wymianę stopy,
  • wielkość tarczy – jeśli zamierzasz pracować na dużych powierzchniach, wybierz model z większą tarczą, 
  • przeznaczenie – niektóre modele dedykowane są wyłącznie do drewna, inne także do metalu, betonu i innych powierzchni,
  • liczba oscylacji na minutę – im jest wyższa, tym lepsza jest wydajność urządzenia oraz większa precyzja szlifowania,
  • mimośrodowość – im jest większa, tym tarcza szlifierki lepiej dopasuje się do podłoża, co zapewni większą precyzję obróbki,
  • sposób mocowania papieru ściernego – może być na zaczepy lub rzepy, ten drugi sposób mocowania jest wygodniejszy i sprawdza się w przypadku konieczności częstego zmieniania papieru,
  • sposób zasilania – elektryczny, akumulatorowy, pneumatyczny,
  • wyposażenie dodatkowe – warto rozważyć sprzęt wyposażony w pojemnik na pył i moduł ssący lub przynajmniej adapter do odkurzacza. 

Przy rozważaniu, jaka szlifierka oscylacyjna będzie najlepsza i podczas wyboru konkretnego modelu, warto także zwrócić uwagę na jakość wykonania urządzenia i długość gwarancji.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Fotowoltaika
dach solarny sunroof Sponsorowany
Instalacje
sterowanie systemem inteligentny dom
07.11.2024 r. Anna Wojtyniec

Instalacja systemu smart home krok po kroku

Fotowoltaika
dach solarny sunroof Sponsorowany
Instalacje
sterowanie systemem inteligentny dom
07.11.2024 r. Anna Wojtyniec

Instalacja systemu smart home krok po kroku

Nowości w tej kategorii

Technologie budowlane
mężczyzna w trakcie budowy domu metodą gospodarczą
30.09.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Budowa domu systemem gospodarczym. Na czym polega i ile kosztuje?

Budowa domu systemem gospodarczym to skomplikowane przedsięwzięcie, do któreg...

Technologie budowlane
Domy prefabrykowane drewniane
19.09.2024 r. Jan Susmaga

Domy prefabrykowane drewniane, czyli najkrótsza droga do własnego domu!

Domy prefabrykowane drewniane wznosi się z gotowych elementów, dlatego ich bu...

Technologie budowlane
Dom z keramzytu
06.08.2024 r. Jan Susmaga

Ile kosztuje i jak wybudować gotowy dom z keramzytu?

Dom z keramzytu to wybór, który w Polsce staje się coraz bardziej popularny. Świetna izolacja akustyczna, energooszczędnoś...

Technologie budowlane
nowoczesny dom jednorodzinny willa w stylu amerykańskim Sponsorowany
19.06.2024 r. Artykuł partnerski

Jak oszczędzać, budując dom? Zobacz, co robić w 2024 roku

Budowa domu to spełnienie marzeń, a jednocześnie również ogromna inwestycja — często nawet kilku milionów złotych. W związ...

Technologie budowlane
mężczyzna w trakcie budowy domu metodą gospodarczą
30.09.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Budowa domu systemem gospodarczym. Na czym polega i ile kosztuje?

Budowa domu systemem gospodarczym to skomplikowane przedsięwzięcie, do któreg...

Technologie budowlane
Domy prefabrykowane drewniane
19.09.2024 r. Jan Susmaga

Domy prefabrykowane drewniane, czyli najkrótsza droga do własnego domu!

Domy prefabrykowane drewniane wznosi się z gotowych elementów, dlatego ich bu...

Technologie budowlane
Dom z keramzytu
06.08.2024 r. Jan Susmaga

Ile kosztuje i jak wybudować gotowy dom z keramzytu?

Dom z keramzytu to wybór, który w Polsce staje się coraz bardziej popularny. Świetna izolacja akustyczna, energooszczędnoś...

Technologie budowlane
nowoczesny dom jednorodzinny willa w stylu amerykańskim Sponsorowany
19.06.2024 r. Artykuł partnerski

Jak oszczędzać, budując dom? Zobacz, co robić w 2024 roku

Budowa domu to spełnienie marzeń, a jednocześnie również ogromna inwestycja — często nawet kilku milionów złotych. W związ...

REKLAMA
Zamknij